Pomoc Brak polskich znaków w kilku miejscach

qckm

Entry Technician
Q Associate
27 Marzec 2010
88
5
8
QNAP
TS-809 Pro
Ethernet
1 GbE
Może ktoś ma tutaj pomysła, występował kłopot w jednym miejscu a teraz już w dwóch:
1. http://www.phpbb.pl/forum/viewtopic.php?f=54&t=16103&p=68546#p68546
2. Roundcube przy wtyczce serverinfo w pokazywanych właściwościach serwera też brakuje polskich znaków.
awww.rcup.pl_rc05.png

W plikach wszystko ma polskie literki. Czego może być to przyczyna ?
 
Kod:
[~] # ls -la /usr/sbin/sendmail
-rwxr-xr-x    1 admin    administ        0 Aug 28 23:12 /usr/sbin/sendmail*
[~] # rm -f /usr/sbin/sendmail
[~] # cd /usr/sbin
[/usr/sbin] # ln -sf sendmail ssmtp
[/usr/sbin] # ls -la /usr/sbin/sendmail
ls: /usr/sbin/sendmail: No such file or directory
Kłopocik hmmm

BTW, kod zawsze wstawia mi na forum jako tekst, ja to jestem dziecko szczęścia.
  • ln -sf sendmail ssmtp
To nie miało być tak:
Kod:
ln -sf ssmtp sendmail
?No dobra, restart i gada.
 
No super tylko nie bardzo kumam jak, to co podałeś wcześniej nie gada:
  1. # sendmail -auSMTP -apPASSWORD
  2. cat /share/Public/testmail | /usr/sbin/sendmail -auqckm@mail.com -apsecret -t 2> /dev/null

    przepisuję to tak:
    sendmail -au(nazwa) -ap(hasło)
    cat /share/Public/testmail | /usr/bin/sendmail -au(nazwa) -apsecret -t 2> /dev/null

    i widzę to:
    sendmail: No recipients supplied - mail will not be sent

    Więc jak coś tu przechwycić jak nic wysłać nie idzie :)
 
Niestety nic nie dolatuje ...Taaaaa daaaaammmmmm

Poczytałem trochę i:

składnia jest taka:

sendmail -v (adres odbiorcy) < (plik)

Składnia pliku:
Subject: (temat)
(Treść wiadomości)

No i wtedy wszystko gada i wysyła :)

Kod:
[->] Date: Sun,  1 Sep 2013 23:57:12 +0200
[->] Subject: teścik
[->] taki test coś
[->] 
[->] 
[->] ĄąĆćĘ棳ŃńÓ󌜯żŹź
[->] ĄąĆćĘ棳ŃńÓ󌜯żŹź

Ale niestety dociera:

Temat: te??cik
Wiadomość:
taki test co??


????????????????????????????????????
????????????????????????????????????

Jak widać polskie literki wychodzą ale nie dochodzą ...

Teraz powiedz gdzie dalej szukać ?Poszperałem w emailach i w 2011r normalnie dochodziły z polskimi znakami.
 
A to ciekawe z tym parametrem -v. Musze to skorygować ponieważ podaną przeze mnie metodą przechwytuje maile i zapisuje sobie logi oraz przesyłam je do bramki.
Dla pewności podmień sendmail i wpisz mu:
Bash:
!#/bin/sh

# jesli tymczasowy plik istnieje, to usun
[ -f "/tmp/sendmail.catch" ] && rm -f /tmp/sendmail.catch

# wykonaj ponizsze polecenia jako calosc
{
    # while = kiedy read jest TRUE,
    # to jego wyjscie strumienia zapisz w zmiennej LINE
    # i wykonuj polecenia z petli

    # read = czytaj linie z strumienia wejsciowego
    # kod statusu wykonania - czyli czytania strumienia wejsciowego
    # jest zawsze 0 (TRUE) kiedy pozostala jeszcze jakas linia do przeczytania,
    # jest !=0 (FALSE) kiedy strumien wejsciowy jest juz pusty
    while read LINE; do
        echo "$LINE";
    # koniec poleceni do wykonania w petli
    done

# powstaly strumien - jako calosc, zapisz do pliku
} > /tmp/sendmail.catch

# poleceniem cat odczytaj zawartosc powstalego pliku
# i zachowaj w zmiennej STDIN
STDIN=$(cat /tmp/sendmail.catch)

# usun powstaly plik tymczasowy
rm -f /tmp/sendmail.catch 2>/dev/null

# wyswietl do pliku mail.catch
echo "
--EXEC: $@
--STDIN:
$STDIN
" >> /share/Public/mail.catch
- nie zapomnij nadać praw a+x na podmieniony sendmail

Jak widać polskie literki wychodzą ale nie dochodzą ...
Teraz powiedz gdzie dalej szukać ?
Notepad++ zainstalowany? :)
Okay więc. Trzeba sprawdzić jak reaguje sendmail na różne kodowania plików. W pliku z zawartością maila zmień kodowanie na ANSI i UTF-8: Encoding > 'Convert to...' - przypadkiem nie 'Encode to'. 'Encode to' zmienia samo kodowanie bez konwersji zawartości.

Jeśli nadal na obydwu kodowaniach nie ma polskich znaków to weźmiemy się za locale.

PS. Jakie masz ustawienia strony kodowania w serwerze ? (Ustawienia systemowe > Ogólne > Strona kodowania)
 
Normalnie czasami coś się udaje mi zrobić ;)
Tekst:
Subject: ĄąĆćĘ棳ŃńÓ󌜯żŹź
"Yupi! It's me, your test program! Test: ĄąĆćĘ棳ŃńÓ󌜯żŹź"

A oto co znajduje się w pliku mail.catch (czyli dokładnie to samo co widzę w lini poleceń):

Kodowanie ANSI:
Kod:
                                                   --EXEC: -v (adres)                                                                    
                                                      --STDIN:                                                                                      
                                                      Subject: .....棳.......                                                                        
"Yupi! It's me, your test program! Test: .....棳......."
Kodowanie UTF-8:
Kod:
                                                      --EXEC: -v (adres)                                                                                                                                            
                                                      --STDIN:                                                                                      
                                                      .Subject: ĄąĆćĘ棳ŃńÓ󌜯żŹź                                                                  
"Yupi! It's me, your test program! Test: ĄąĆćĘ棳ŃńÓ󌜯żŹź"
Kodowanie UTF-8 (bez BOM):
Kod:
                                                      --EXEC: -v (adres)                                                                                                                                            
                                                      --STDIN:                                                                                      
                                                      Subject: ĄąĆćĘ棳ŃńÓ󌜯żŹź                                                                    
"Yupi! It's me, your test program! Test: ĄąĆćĘ棳ŃńÓ󌜯żŹź"

Niestety emaile nadal są bez polskich znaków.


PS. Jakie masz ustawienia strony kodowania w serwerze ? (Ustawienia systemowe > Ogólne > Strona kodowania)
"Słowiański/Łacina 2" - ale jak gdzieś już to na forum pisałeś nie jest to istotne bo standardowo NAS koduje w UTF-8


Mam jeszcze jeden pomysł, jak zauważyłeś nie ma polskich znaków ani w temacie ani w wiadomości. Natomiast jak z forum wysyłam poprzez tą funkcję to w temacie są pl znaczki. Muszę poszukać funkcji wysyłki wiadomości ze starszych wersji php forum.Na szybko sprawdziłem pomysł z podmianą funkcji wysyłania wiadomości. Niestety nie zadziałało.I jak ? co dalej można z tym tematem zrobić ?
 
Napisz mi co mam zrobić, aby zreplikować ten problem.
Wszystko co wiem i co zrobiłem opisałem powyżej, tak naprawdę to sam już nie wiem gdzie mam dłubać.

Reasumująć:
Serwer pocztowy Xeams, powiadomienia sprawdzałem na gmail'u i lokalnej poczcie.
Przy używaniu funkcji sendmail nie przechodzą polskie znaki. Są natomiast dostępne bez problemu przy używaniu Roundcube oraz innych klientów pocztowych.

Pisałeś wcześniej:
Jeśli nadal na obydwu kodowaniach nie ma polskich znaków to weźmiemy się za locale.

Gdzie jeszcze można zerknąć, żeby zniwelować ten problem ?Problem z forum rozwiązany, był kłopot z kodowaniem treści.
Działa w wersji phpbb 3.0.11.

Może się komuś jeszcze przyda, wystarczy podmienić plik.
KLIK i po problemie -> functions_messenger.phpOk, można zamknąć temat. Serverinfo też wykumałem. Tłumaczenia były zapisane ze złym kodowaniem :)
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. połączenia wychodzące