Pomoc Budowa sieci (2 budynki /4 pomieszczenia)

dziadek-NET

Network Architect
Q's Professional
2 Styczeń 2016
511
21
18
40
QNAP
TS-x51
Ethernet
null
Przymieram się do zakupu nowych szybkich switch-y (aktualna szybkość to 10/100 Mbps)
Proszę o opinie na temat poniższych modeli:
Switch TP-Link TL-SG108 8-portowy GIGABIT METALOWY
Switch 8 port GIGABITOWY 1000 TP-Link TL-SG1008D

W przyszłości może będę korzystał z 2 darmowych kamer i teraz się zastanawiam nad ich zasilaniem
Switch TP-LINK TL-SG1008P 8x Gigabit 4xPoE Desktop
czy jest coś 5-cio portowego tańszego ?

Ale on musiał by być w innym budynku czyli:

Budynek 1
Pomieszczenie nr 1
- tu jest wejście internetu i router
- SAN
- wolny kabel w razie czego

pomieszczenie nr 2
- komputer PC
- drukarka LAN
- wolny kabel dla laptopa w razie czego.

pomieszczenie nr 3
- telewizor
- dekoder
- nagrywarka
- monitoring

Budynek 2
- kamera nr 1
- kamera nr 2

Czy jednak darować sobie to zasilanie po lanie i kupić najtańszy switch do budynku 2 + zasilanie dodatkowe ?


'pigers' wspomniał o tym że nie zalecane jest zastosowanie wielu switch-y w takim razie jak to wszystko podłączyć bez km kabli (nie chce po wi-fi)?

(Budynek nr1 i nr2 są na tym samym placu były by podpięte do jednej sieci po kablu)
 
jakbyś dał jeszcze rysunek poglądowy jak to wygląda, do tego odległości między tymi punktami (pi razy okno) które wymieniałeś to byłoby mega !

Co masz na mysli pisząc SAN ?
 
a cha jakie to proste :hihihi:

jeśli chodzi o "SAN" literówka miało być NAS

Taki plan może być ?
 

Załączniki

  • Plan sieci.jpg
    Plan sieci.jpg
    137,5 KB · Wyświetleń: 26
jest dobry rysunek :]

zastanawiam sie nad jednym switchem w pokoju nr 2
ewentualnie extra jeden w pokoju nr 3 z POE , aby zasilić kamery z POE.

oczywiście zakładam że masz kable LAN kategorii 5e/6, jesli nie to masz problem.
 
oczywiście zakładam że masz kable LAN kategorii 5e/6, jesli nie to masz problem.

jeszcze nie sprawdzałem, czy w takim razie na kablu powinien być napis 5e/6 ?
Jeśli kabel nie jest 5e/6 to jakie będą objawy, niska prędkość przesyłania ?
Kable mają może z 8 lat ale sądziłem że kabel to kabel i nie ma tu znaczenia tylko sprzęt jak sieciówki.
 
Aktualnie posiadam jeden switch w pokoju nr 2
Jego zamienię na 8 portowy bo aktualnie 5 już jest za mały no i za wolny.
Kable sprawdzę ale nie jest tak źle ponieważ są na razie na wierzchu wystarczy odciąć wtyk i przewlec nowe.

Pokój nr 3 tu też myślałem o switch-u więc go zastosuję jeśli można. Ale zastanawiałem się jeszcze nad jednym w budynku nr 2 inaczej będę musiał ciągnąć dwa kable między budynkami. A może w przyszłości dodam kamery.
A kiedy stosuje się hub ?

A jak by w pokoju nr 2 zastosować zamiast switch-a router i za nim czyli w budynku numer 2 switch ?

Czy w jednej sieci mogą być kilka routerów ?
 
zastanawiałem się jeszcze nad jednym w budynku nr 2 inaczej będę musiał ciągnąć dwa kable między budynkami. A może w przyszłości dodam kamery.
to już średnio bo jakie kamery ? IP FullHD ? możesz mieć problem przy większej ilości kamer że jeden kabel na transmisje to będzie za mało !

A kiedy stosuje się hub ?
To historia, obecnie tylko switche i routery inne cuda. Czemu ? Poczytaj na forum o róźnicach między switchem/hubem i routerem.

Czy w jednej sieci mogą być kilka routerów ?
Być może, tylko musisz być świadom tego co robisz z nimi.

A jak by w pokoju nr 2 zastosować zamiast switch-a router i za nim czyli w budynku numer 2 switch ?
też nad tym myślałem ale nie miało to większego sensu i odrzuciłem ten pomysł, bo router będzie zajęty przerzucaniem pakietów, a powinien robić to switch.
 
Kamery jeszcze nie wiem ale nie mam zamiaru płacić majątku na nie np. znalazłem taką:
Kamera IP sieciowa do rejestratora ONVIF POE h264
Nie wiem jaka rozdzielczość i czy będzie lepsza od analogowej którą mam ?

To ile takich kamer można uciągnąć na jednym kablu z budynku do budynku ?
Jeśli jednak nie ma sensu to poprowadzę te dodatkowe kable między budynkami.

Czy mój obecny switch 10/100 uciągnie kamery IP ?

Znalazłem jeszcze taką zabawkę:
Router Ubiquiti EdgeRouter X 5xRJ45 Gigabit PoE
a czy opłaca się kupować ten switch:
SWITCH 8port TP-LINK TL-SG108E ZARZĄDZALNY gigabit
Mam zamiar kupić ten:
Switch TP-Link TL-SG108 8-portowy GIGABIT METALOWY
 
Nie piszesz jaki masz router w pokoju1, czy ma gigabitowe porty LAN? Do niego jest wpięty nas więc ma to znaczenie jeśli chcesz mieć szybsze połączenie do niego i podłączyć do niego kamery.
 
Tak zapomniałem o tym.
Przedstawiony układ jest po staremu, na ta chwilę NAS jest w pokoju nr 1 podpięty do routera Linksys wrt54gl 10/100 Mb/s

Ale jak będę budował nową sieć rozważam zrezygnowania z pokoju nr 1 (wejście sygnału internetowego będzie gdzie indziej)
Prawdopodobnie w końcu usługodawca Internetu będzie mógł podpinać, miał mały poślizg 6 miesięcy. Więc już trochę na chłodno na to patrzę.

Internet prawdopodobnie będzie albo w pokoju 2 lub 3 tego jeszcze nie wiem.
Może pokój nr 3 był by w sam raz zobaczę.

Jak to jest z internetem światłowodowym można podpiąć do niego Linksys wrt54gl 10/100 Mb/s
Czy jest sens zmieniać Linksys wrt54gl 10/100 Mb/s na inny router ?

a jak z tymi switch-ami:
SWITCH 8port TP-LINK TL-SG108E ZARZĄDZALNY gigabit
Switch TP-Link TL-SG108 8-portowy GIGABIT METALOWY

Który kupić czy zarządzany ?
czy wykorzystam ta opcję i czy to atut czy jednak to jest zbędne i nie ma co przepłacać ?
 
podłączając szybszy Internet nie chcesz mieć wolnego routera ... a skoro sam napisałeś prędkości , nie mam tu wiele do powiedzenia.

switche niezarządzane wystarczą Ci w zupełności.
 
Skoro internet przyjdzie po swiatelku to prędzej czy później pewnie będziesz miał Neta szybszego niż 100mbit i ten linksys nie wystarczy. Jeśli nie wiesz czy zarządzany switch będzie Ci potrzebny to prawdopodobnie nie będzie i szkoda kasy. Lepiej może linksys zmienić na coś o większych mozliwosciach, wspomniany przez Ciebie ubiquiti lub mikrotik z portami gigabitowymi.
 
ale skoro internet kupię prawdopodobnie 50/50 to router ma 100 Mb/s więc jest zapas
ewentualnie 100/100 więcej nie ma sensu, czy dalej router wystarcza ?

W takim razie szkoda mi inwestować w inny router na wi-fi mi nie zależy.

A do czego służy opcja zarządzania ? może gdyby było dużo switch-y to by rozwiązało problem w komunikacji ?
 
ale skoro internet kupię prawdopodobnie 50/50 to router ma 100 Mb/s więc jest zapas
ewentualnie 100/100 więcej nie ma sensu, czy dalej router wystarcza ?

W takim razie szkoda mi inwestować w inny router na wi-fi mi nie zależy.
BŁĄD ! Wymieniając sprzęt teraz, jesteś niezależny od dostawcy, poza tym nowsze urządzenie będzie szybsze , bo w Twojej sieci jest do równie wolny co switch!
 
Tak router jest wolny ale on będzie zaraz na wejściu internetu

Internet --> router --> switch ---> cała reszta z prędkością 1000Mb (w budynku będzie wszytko pracować z prędkością 1000Mb) a na wyjściu będzie 100Mb i tak łącze będzie 50 lub 100 ale za jakiś czas.

Może faktycznie zmienię router ale wydaje mi się że ma to sens gdy zdecyduje się na internet szybszy niż 100Mb a do tego czasu routery stanieją :)
 
Chcesz zbudować szybka sieć po kablu czyli Gbit, router ma przynajmniej 4 porty 100mbit i chcesz go przenieść do innego pokoju gdzie możesz wykorzystać więcej jego portów.