Pomoc Co jest bezpieczniejsze dla Qnapa

panbaryla

Nowy użytkownik
Noobie
28 Grudzień 2022
13
0
1
48
QNAP
TS-x51+
Ethernet
802.11ad
Sytuacja jest następująca.
Muszę codziennie robić zrzut kilku zdalnych bazy sql. Ten zrzut wykonuje się o 17.30 i przesyła na FTP (QuFTP) i teraz...
Czy ustawienie harmonogramu raz dziennie, w dni powszednie (włącz o 17.15, wyłącz o 17.35) mu nie zaszkodzi? Czy lepiej pozostawić włączonego na stałe?
 
Rowniez uwazam ze GENERALNIE nie warto wylaczac... ALE
Jezeli ten backup to jest JEDYNA rzecz do ktorej potrzebny jest Qnap, to chyba mimo wszystko warto zostawic ten harmonogram.
Pytanie brzmi co jest lepsze dla dyskow. 365 wlaczen i wylaczen, czy prawie 9000 godzin pracy w skali roku.
Połączono posty:

W sumie wazniejsza sprawa to jakie masz dyski?
Jak SSD to tym bardziej harmonogram. Bo tutaj to bardziej liczy sie TBW
Jak masz stare HDD starszej generacji, nie serwerowe to lepiej ich nie wylaczac...
Jak masz nowe dobre serwerowe HDD to tez bym szedl w harmonogram.
 
  • Lubię to
Reakcje: miesiu
I tu każdy będzie miał swoją rację.

Z jednej strony zużycie dysków, z drugiej zużycie prądu, dla niektórych jest to istotne.

Osobiście nie wyłączam serwera ani w domu, ani w firmie, a także koleżance, której pomagam czasem z obsługą też zaleciłem nie wyłączać i wszystko działa.

Mam w tej chwili w domu pobór prądu przez serwer z 6 dyskami, switch 10 Gbs i dysk zewnętrzny na poziomie 80 W/h. To jest 58,4 kHw na miesiąc. Dużo ? Może i tak, ale mam zawsze dostęp do serwera, robią się na niego dość spore kopie danych codziennie, słucham muzyki, oglądam filmy (gdy jestem w domu), czasem coś komuś udostępniam.

Miesięcznie kosztuje to €21,55 licząc wszystkie opłaty z rachunku. To równowartość 12,75 litra oleju napędowego / 8 bochenków chleba po 450 gr. (z ziarnami) lub 2 butelek wina trochę lepszej jakości (lub 3 sikacze :) )

Jak ktoś wyżej napisał : jak masz zwykłe dyski i hałas Ci nie przeszkadza, to zostaw 24/7, Bo niby dyski mają 1.000.000 h (lub więcej) czasu bezawaryjnej pracy, ale tylko do 50.000 cykli start/stop, co z mojego doświadczenia kończy się duuużo szybciej.

Nigdy nie ma gwarancji, że dysk będzie chodził dziesięciolecia bez awarii. Przykład mam ostatnio ze swojego biura : mimo zakupu dysków WD klasy enterprise z 5 letnią gwarancją, jeden z 4 odmówił współpracy po ok 620 dniach. Znaczy żyje, ale nagle, pomimo pracy 24/7 zaczęły się pojawiać niekorygowalne bad sectory.

Został zastąpiony nowym, RAID 6 po kilku godzinach się odbudował i po problemie.

Pozdrawiam,

S.
 
Może i tak, ale mam zawsze dostęp do serwera, robią się na niego dość spore kopie danych codziennie, słucham muzyki, oglądam filmy (gdy jestem w domu), czasem coś komuś udostępniam.

Racja, ale jak Qnap jest uzywany raz dziennie przez 20min to to co piszesz nie ma zasotsowania.
 
Przedewszystkim, nie chiałbym przyspieszyć
Rowniez uwazam ze GENERALNIE nie warto wylaczac... ALE
Jezeli ten backup to jest JEDYNA rzecz do ktorej potrzebny jest Qnap, to chyba mimo wszystko warto zostawic ten harmonogram.
Pytanie brzmi co jest lepsze dla dyskow. 365 wlaczen i wylaczen, czy prawie 9000 godzin pracy w skali roku.
Połączono posty:

W sumie wazniejsza sprawa to jakie masz dyski?
Jak SSD to tym bardziej harmonogram. Bo tutaj to bardziej liczy sie TBW
Jak masz stare HDD starszej generacji, nie serwerowe to lepiej ich nie wylaczac...
Jak masz nowe dobre serwerowe HDD to tez bym szedl w harmonogram.
Mam dwa 4T WD RED (WD40EFRX-68N32N0) i nie chciałbym ich wykoczyć zbyt szybko jakim niekoniecznie dobrym działaniem...
Qnap obecnie służy jako:
a) magazyn dla zrzutów baz (codziennie według harmonogramu)
b) magazyn dla backapu dla dwóch laptków z Debianem i telefonów (w weekend)
c) magazyn dla backapu strony www (w weekend)
d) centrum rozrywki (w weekend)

Wiec jak policzyć, to działa 75minut na tygodniu i weekend powiedzmy 2 dni.
 
W takim razie ustaw tak :

- poniedziałek - czwartek działa w/g harmonogramu, powiedzmy 30 minut dziennie
- piątek : włącza się ok 17:00 by zrobić kopie danych, wyłącza się o 22-24 w niedzielę.

Masz bezpieczeństwo backupów, spokojne działanie w weekendy (od piątku do niedzieli), troszkę oszczędzasz dyski przez weekend.

W tej architekturze potrzeb nic lepszego chyba nie wymyślimy.

Pozdrawiam,

S.
 
W takim razie ustaw tak :

- poniedziałek - czwartek działa w/g harmonogramu, powiedzmy 30 minut dziennie
- piątek : włącza się ok 17:00 by zrobić kopie danych, wyłącza się o 22-24 w niedzielę.

Masz bezpieczeństwo backupów, spokojne działanie w weekendy (od piątku do niedzieli), troszkę oszczędzasz dyski przez weekend.

W tej architekturze potrzeb nic lepszego chyba nie wymyślimy.

Pozdrawiam,

S.
Dziękuję :)
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. zewnętrzny dysk
  2. backup na hdd
  3. harmonogram
  4. dyski WD40EFRX
  5. backup
  6. serwer muzyki
  7. pobór prądu
  8. dysk zewnętrzny usb
  9. wyłączać serwer