Coffee & Cigarettes Dane w RAID są bezpieczne? Obalamy mity!

Status
Not open for further replies.

Silas Mariusz

rm -rf /
Help us, GOD!
Apr 5, 2008
10,236
31
2,411
153
39
Nowy Sącz
forum.qnap.net.pl
QNAP
TS-x77
Ethernet
1 GbE
Macierze RAID są niedrogimi i szybkimi urządzeniami do przechowywania danych. Ale czy taki układ dysków sprawdzi się jako godny zaufania backup?

MIT: Gdy zapisujemy dane na macierzy RAID, nie ma potrzeby martwić się backupem. Wsuwa się do komputera drugi dysk twardy, konfiguruje RAID i już jest się zabezpieczonym przed utratą danych. W końcu w RAID wszystkie dane będą dostępne nawet w przypadku awarii dysku.

PRAWDA: Niestety, to założenie jest fałszywe u samych podstaw. Aby uchronić się przed utratą danych, sporządza się ich backup. RAID (Redundant Array of Independent Disks) nie jest metodą zdolną zastąpić backup danych, a tylko służy do zwiększania ich dostępności. Klasyczny scenariusz to połączenie w komputerze kilku dysków twardych w jeden dysk RAID, zamiast jednego z aktualnie przetwarzanymi danymi. W przypadku awarii jednego z dysków można go szybko wymienić i odtworzyć macierz RAID – dane znów będą dostępne (nie dotyczy to jednak RAID 0).

W pierwszym momencie wydaje się, że w efekcie zastosowania RAID następuje wzrost bezpieczeństwadanych, ale to nieprawda. Na przykład w trybie RAID 0 dane rozdzielane są na kilka HDD (patrz grafika u dołu po prawej stronie), co pozwala na uzyskanie znacznie większej szybkości transferu Jeśli jednak tylko jeden dysk wypadnie z macierzy, to wszystkie dane zostaną utracone! Również w przypadku uważanych za bezpieczne wariantów RAID 1 i RAID 5 (dane zapisane lustrzenie, włącznie z dodatkowymi informacjami o parzystości) istnieją zagrożenia dla bezpieczeństwa. Podczas odtwarzania macierzy RAID po uszkodzeniu dysku istnieje ryzyko, że w czasie tego procesu nastąpi awaria tego dysku i dane zostaną utracone. Z drugiej strony uszkodzony kontroler RAID może spowodować, że dyski albo zapisane dane staną się bezużyteczne.

Kolejna kwestia: w RAID wszystkie zmiany w plikach natychmiast są rozdzielane. Jeśli przez przeoczenie skasujecie lub zmienicie dane albo zostaną one zmanipulowane przez wirusa, to bezpowrotnie utracicie informacje albo zostaną one zniszczone. Porządna kopia zapasowa to taka, w której powstaje kilka wersji pliku.

Kolejne zagrożenie wynika z tego, że wszystkie dyski macierzy RAID znajdują się w tym samymmiejscu –zatem katastrofy, takie jak pożar, powódź, uderzenie pioruna, albo zwykła kradzież są równoznaczne z utratą wszystkich danych. RAID nie stanowi więc gwarancji bezpieczeństwa danych. Jako dodatkowe zabezpieczenie każdy powinien tworzyć oddzielny backup – na pamięci USB, w Internecie albo w innym miejscu.

upload_2014-1-18_5-30-58.png
upload_2014-1-18_5-31-6.png
upload_2014-1-18_5-31-16.png
 
Często powtarzamy na forum: nie śpieszyć się!

Czy powinienem używać dysków najnowszych z największą dostępną przestrzenią ?
Osobiście nie używam najnowszych dysków – ponieważ uważam iż nowe technologie mają zawsze wysokie ryzyko wystąpienia awarii. Zwykle nowe technologie mają to do siebie i nie ważne czy to jest dysk twardy, oprogramowanie, komputer czy nawet smartphone – że zawsze są pewne problemy, których nie można przetestować, czy wyłapać w kontrolowanym środowisku laboratoryjnym. Właśnie przez ten nieznany czynnik, skłaniam się do korzystania se starszych sprawdzonych już przetestowanych przez społeczeństwo technologii. Cenię niezawodność i przystępną cenę w granicach rozsądku. Na dzień dzisiejszy największy dysk ma 4TB, ja jednak bardziej komfortowo czuję się gdy wykorzystuję dyski o pojemności 3TB, a nawet 2TB ponieważ dyski o wielkości 2TB są dostępne na rynku już od kilku lat. Kolejną zaletą używania starszych dysków jest ich cena, są one zawsze tańsze od nowych modeli. Gdy będziemy potrzebowali więcej przestrzeni na dane – zakładając, że serwer ma skonfigurowany wolumen na macierzy RAID, to należy pamiętać, że można go zawsze rozbudować o kolejne dyski lub można dyski o mniejszej pojemności zamienić większymi podczas pracy bez utraty danych.

Za Qnap.pl

Nie warto mieć owczego pędu do najnowszych technologii, ponieważ skutki mogą byc opłakane.
 
  • Like
Reactions: Mattax
Status
Not open for further replies.

Users search this thread by keywords

  1. awaria dysków