Featured Kawa i herbata Dane w RAID są bezpieczne? Obalamy mity!

Dyskusja w 'Macierz oraz woluminy dyskowe' rozpoczęta przez użytkownika Silas Mariusz, 18 Styczeń 2014.

Ładowanie...
Status tematu:
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.
 1. Silas Mariusz
  Online

  Silas Mariusz SysOp Administrator

  Dołączył:
  5 Kwiecień 2008
  Wiadomości:
  6 443
  Miejscowość:
  Nowy Sącz
  Local Time:
  23:32
  Oceny:
  +1 450 / 30 / -6
  Followers:
  24
  QNAP:
  TVS-x71
  Ethernet:
  1 GbE
  TVS-x71 1 GbE
  Macierze RAID są niedrogimi i szybkimi urządzeniami do przechowywania danych. Ale czy taki układ dysków sprawdzi się jako godny zaufania backup?

  MIT: Gdy zapisujemy dane na macierzy RAID, nie ma potrzeby martwić się backupem. Wsuwa się do komputera drugi dysk twardy, konfiguruje RAID i już jest się zabezpieczonym przed utratą danych. W końcu w RAID wszystkie dane będą dostępne nawet w przypadku awarii dysku.

  PRAWDA: Niestety, to założenie jest fałszywe u samych podstaw. Aby uchronić się przed utratą danych, sporządza się ich backup. RAID (Redundant Array of Independent Disks) nie jest metodą zdolną zastąpić backup danych, a tylko służy do zwiększania ich dostępności. Klasyczny scenariusz to połączenie w komputerze kilku dysków twardych w jeden dysk RAID, zamiast jednego z aktualnie przetwarzanymi danymi. W przypadku awarii jednego z dysków można go szybko wymienić i odtworzyć macierz RAID – dane znów będą dostępne (nie dotyczy to jednak RAID 0).

  W pierwszym momencie wydaje się, że w efekcie zastosowania RAID następuje wzrost bezpieczeństwadanych, ale to nieprawda. Na przykład w trybie RAID 0 dane rozdzielane są na kilka HDD (patrz grafika u dołu po prawej stronie), co pozwala na uzyskanie znacznie większej szybkości transferu Jeśli jednak tylko jeden dysk wypadnie z macierzy, to wszystkie dane zostaną utracone! Również w przypadku uważanych za bezpieczne wariantów RAID 1 i RAID 5 (dane zapisane lustrzenie, włącznie z dodatkowymi informacjami o parzystości) istnieją zagrożenia dla bezpieczeństwa. Podczas odtwarzania macierzy RAID po uszkodzeniu dysku istnieje ryzyko, że w czasie tego procesu nastąpi awaria tego dysku i dane zostaną utracone. Z drugiej strony uszkodzony kontroler RAID może spowodować, że dyski albo zapisane dane staną się bezużyteczne.

  Kolejna kwestia: w RAID wszystkie zmiany w plikach natychmiast są rozdzielane. Jeśli przez przeoczenie skasujecie lub zmienicie dane albo zostaną one zmanipulowane przez wirusa, to bezpowrotnie utracicie informacje albo zostaną one zniszczone. Porządna kopia zapasowa to taka, w której powstaje kilka wersji pliku.

  Kolejne zagrożenie wynika z tego, że wszystkie dyski macierzy RAID znajdują się w tym samymmiejscu –zatem katastrofy, takie jak pożar, powódź, uderzenie pioruna, albo zwykła kradzież są równoznaczne z utratą wszystkich danych. RAID nie stanowi więc gwarancji bezpieczeństwa danych. Jako dodatkowe zabezpieczenie każdy powinien tworzyć oddzielny backup – na pamięci USB, w Internecie albo w innym miejscu.

  upload_2014-1-18_5-30-58. upload_2014-1-18_5-31-6. upload_2014-1-18_5-31-16.
   
  • Zgadzam się! Zgadzam się! x 5
 2. pigers
  Online

  pigers GOD's left hand - careful - he don't care anymore. Administrator

  Dołączył:
  26 Lipiec 2013
  Wiadomości:
  6 936
  Miejscowość:
  Nysa
  Local Time:
  23:32
  Oceny:
  +1 104 / 30 / -13
  Followers:
  3
  QNAP:
  TS-x53
  Synology:
  huh ? I do not collect crap
  Ethernet:
  1 GbE
  TS-x53 1 GbE
  Często powtarzamy na forum: nie śpieszyć się!

  Za Qnap.pl

  Nie warto mieć owczego pędu do najnowszych technologii, ponieważ skutki mogą byc opłakane.
   
Status tematu:
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.
 1. This site uses cookies to help personalise content, tailor your experience and to keep you logged in if you register.
  By continuing to use this site, you are consenting to our use of cookies.
  Odrzuć powiadomienie.