Featured Kawa i herbata Dane w RAID są bezpieczne? Obalamy mity!

Discussion in 'Macierz oraz woluminy dyskowe' started by Silas Mariusz, Jan 18, 2014.

Loading...
Thread Status:
Not open for further replies.
 1. Silas Mariusz
  Offline

  Silas Mariusz SysOp Administrator

  Joined:
  Apr 5, 2008
  Messages:
  8,999
  Local Time:
  9:05 PM
  Ratings:
  +1,901 / 40 / -9
  Followers:
  40
  QNAP:
  TS-x77
  Ethernet:
  1 GbE
  TS-x77 1 GbE
  Macierze RAID są niedrogimi i szybkimi urządzeniami do przechowywania danych. Ale czy taki układ dysków sprawdzi się jako godny zaufania backup?

  MIT: Gdy zapisujemy dane na macierzy RAID, nie ma potrzeby martwić się backupem. Wsuwa się do komputera drugi dysk twardy, konfiguruje RAID i już jest się zabezpieczonym przed utratą danych. W końcu w RAID wszystkie dane będą dostępne nawet w przypadku awarii dysku.

  PRAWDA: Niestety, to założenie jest fałszywe u samych podstaw. Aby uchronić się przed utratą danych, sporządza się ich backup. RAID (Redundant Array of Independent Disks) nie jest metodą zdolną zastąpić backup danych, a tylko służy do zwiększania ich dostępności. Klasyczny scenariusz to połączenie w komputerze kilku dysków twardych w jeden dysk RAID, zamiast jednego z aktualnie przetwarzanymi danymi. W przypadku awarii jednego z dysków można go szybko wymienić i odtworzyć macierz RAID – dane znów będą dostępne (nie dotyczy to jednak RAID 0).

  W pierwszym momencie wydaje się, że w efekcie zastosowania RAID następuje wzrost bezpieczeństwadanych, ale to nieprawda. Na przykład w trybie RAID 0 dane rozdzielane są na kilka HDD (patrz grafika u dołu po prawej stronie), co pozwala na uzyskanie znacznie większej szybkości transferu Jeśli jednak tylko jeden dysk wypadnie z macierzy, to wszystkie dane zostaną utracone! Również w przypadku uważanych za bezpieczne wariantów RAID 1 i RAID 5 (dane zapisane lustrzenie, włącznie z dodatkowymi informacjami o parzystości) istnieją zagrożenia dla bezpieczeństwa. Podczas odtwarzania macierzy RAID po uszkodzeniu dysku istnieje ryzyko, że w czasie tego procesu nastąpi awaria tego dysku i dane zostaną utracone. Z drugiej strony uszkodzony kontroler RAID może spowodować, że dyski albo zapisane dane staną się bezużyteczne.

  Kolejna kwestia: w RAID wszystkie zmiany w plikach natychmiast są rozdzielane. Jeśli przez przeoczenie skasujecie lub zmienicie dane albo zostaną one zmanipulowane przez wirusa, to bezpowrotnie utracicie informacje albo zostaną one zniszczone. Porządna kopia zapasowa to taka, w której powstaje kilka wersji pliku.

  Kolejne zagrożenie wynika z tego, że wszystkie dyski macierzy RAID znajdują się w tym samymmiejscu –zatem katastrofy, takie jak pożar, powódź, uderzenie pioruna, albo zwykła kradzież są równoznaczne z utratą wszystkich danych. RAID nie stanowi więc gwarancji bezpieczeństwa danych. Jako dodatkowe zabezpieczenie każdy powinien tworzyć oddzielny backup – na pamięci USB, w Internecie albo w innym miejscu.

  upload_2014-1-18_5-30-58. upload_2014-1-18_5-31-6. upload_2014-1-18_5-31-16.
   
  • Zgadzam się! Zgadzam się! x 6
 2. pigers
  Online

  pigers Zawsze pytaj Silasa - wie lepiej bo ma ESXi Q's Excellence

  Joined:
  Jul 26, 2013
  Messages:
  12,463
  Local Time:
  9:05 PM
  Ratings:
  +1,974 / 44 / -25
  Followers:
  8
  QNAP:
  null
  Ethernet:
  100 GbE
  null 100 GbE
  Często powtarzamy na forum: nie śpieszyć się!

  Za Qnap.pl

  Nie warto mieć owczego pędu do najnowszych technologii, ponieważ skutki mogą byc opłakane.
   
  • Lubię to! Lubię to! x 1
Thread Status:
Not open for further replies.

Users found this page by searching for:

 1. https://forum.qnap.net.pl/threads/dane-w-raid-s%C4%85-bezpieczne-obalamy-mity.4838/