Pomoc Debian zamiast QTS błąd podczas instalacji

roger

Passing Basics
Beginner
27 Wrzesień 2014
15
4
3
33
QNAP
TS-x19P II
Ethernet
1 GbE
Witam Serdecznie Wszystkich,

OPIS:
Wszystko zaczęło się gdy postanowiłem zmienić oficjalny system na linuxa. Korzystałem z instrukcji Martina Michlmayr'a - Installing Debian on QNAP TS-41x/TS-42x. Doszedłem do punktu w którym powinienem móc zalogować się przez SSH do qnap'a i rozpocząć instalację systemu. Niestety mój qnap nie jest widoczny w sieci. ;/ - Sprawdzałem qfinderem oraz w aktywnych urządzeniach jakie widzi router.

Obecnie próbowałem przywrócić mu oryginalny system ( dalej chciałbym zainstalować linuxa ). Postawiłem wirtualną maszynę na laptopie i próbowałem skorzystać z recovery mode, niestety zakończyło się to niepowodzeniem.

Po przytrzymaniu RESET'u przez dłuższą chwilę ( do drugiego syg. dźwiękowego ) czerwona dioda zaczyna migać, a pomarańczowa świecić nieprzerwanie. Na wyświetlaczu cały czas pokazuje się komunikat
SYSTEM BOOTING >>>>>

Prosiłbym kolegów bogatszych doświadczeniem o jakieś sugestie co mogę zrobić aby qnap ożył :)

SPRZĘT:
  • QNAP TS-419II P
 
wg tutoriala - czy kabel LAN jest w porcie 2 ? Jeśli nie dostanie on adresu z DHCP to ustawi sobie "192.168.1.100" ... wsio pisze w instrukcji.

Please note that Ethernet port numeration differs between the QNAP firmware and Debian. Under Debian, eth0 is the port marked with "LAN2". On the TS-419P, this is the lower (and not the upper) connector!
Since most TS-41x/TS-42x devices do not have an LCD, the installer cannot tell you which IP address to connect to or which password to use. (On the TS-41x, the LCD is currently not supported but will be supported in the future.) With regards to the IP address, the following strategy is used:

  • If your QNAP firmware is configured to use DHCP (the default configuration from QNAP), Debian installer will try to acquire an IP address with DHCP. If you have not initialized your QNAP firmware with QFinder, DHCP will be used. You can use the MAC address of your QNAP device to tell your DHCP server to give out a specific IP address to your machine.
  • If you configured a static address in your QNAP firmware, this configuration will be used. However, if your network configuration was incomplete (e.g. IP address or DNS were missing), the installer will use DHCP instead.
  • If DHCP is used but your DHCP server does not respond, the device will use the fallback address 192.168.1.100. If you are unsure what the address of your QNAP is, unplug the Ethernet cable, start the machine again, wait until Debian installer is ready for SSH and then plug the cable back in and connect to this fallback address.
Installing Debian on QNAP TS-41x/TS-42x
 
Próbowałem na obu portach, moja sieć ma adresację 10.60.... i DHCP ma na sztywno przypisanego qnapa po MAC'u karty sieciowej.

Próbowałem także połączyć laptopa z VM'em bezpośrednio do qnapa i ustawić bridg'a pomiędzy nimi, jednak po sprawdzeniu ifconfig żadne pakiety nie są wysyłane do urządzenia.
 
Próbowałem także połączyć laptopa z VM'em bezpośrednio do qnapa i ustawić bridg'a pomiędzy nimi, jednak po sprawdzeniu ifconfig żadne pakiety nie są wysyłane do urządzenia.
Jesteś pewien, że VM'a dobrze skonfigurowałeś? Nie warto odpalić LiveCD prosto z PC?

Próbowałem na obu portach, moja sieć ma adresację 10.60.... i DHCP ma na sztywno przypisanego qnapa po MAC'u karty sieciowej.
To ją zmień lub na czas instalacji zepnij komputer z serwerem po switchu bez DHCP, aby móc skorzystać z fallbackowegoo adresu IP serwera.

Dochodzę do punktu 15stego. Tak jak pisałem wyżej sprawdzam czy jest coś wysyłane do qnapa ale tutaj nic się nie dzieje ;/
W najgorszym wypadku wywaliłeś uboot i pozostanie jtag.
 
Już sobie poradziłem z problemem.

Tutaj chciałbym podziękować za pomoc kaktus'owi.

Generalnie jedna z rzeczy która może wprowadzić użytkownika w błąd to adres ip pod którym powinien pojawić się qnap podczas instalacji linuxa. Autor strony wyżej podanej uważa że będzie to 192.168.1.100. Tutaj niestety nie zgodzę się, gdyż qnap przyjmuje od DHCP najbliższą dostępną wartość adresową. Ponad to pomógł soft reset i w końcu qnap poprosił router o adres. Później wbicie się na niego nie było żadnym problemem.
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
@roger
podziel się spostrzeżeniami typu po instalacji ...

ciekawi mnie:
ile czasu trwała sama instalacja - ta poprawna
jak z wydajnością NAS-a po cudownej przemianie ...
czy będziesz w stanie ocenić też wydajność transferów przed i po przemianie - w trakcie operacji dyskowych I/O na zewnątrz serwera
;)
 
Jeżeli chodzi o instalację to przy moim łączu 10 Mb/s trwało to ok 20-30 minut. Wliczam w to dociąganie pakietów oraz samą instalację.

Trudno mi póki co ocenić wydajność samą w sobie, muszę skończyć konfigurować wszystkie programy na qnapie i wtedy będę mógł się coś więcej wypowiedzieć w tej kwestii. :)