Pomoc Domowy system ochrony

bmarcin2

Nowy użytkownik
Noobie
8 Luty 2016
5
1
3
29
QNAP
null
Ethernet
null
Dzień dobry,

Chciałbym zbudować domowy system ochrony, wykorzystując niedawno zakupiony Qnap TS-251. W planach mam instalację 2 kamer ip, lecz na początek zacznijmy od jednej. System ma działać w taki sposób: przy wyjściu z domu aktywuję kamery, które zaczynają nagrywać w pętli ~15 min. W momencie kiedy wykryją ruch chciałbym dostać powiadomienie mail'em oraz tryb nagrania powinien przejść na ciągły (bez pętli, ma to trwać aż nie wyłączę "alarmu"). Standardowo, po powrocie do domu powinna być opcja wyłączenia kamer tak, by moja osoba nie aktywowała już alarmu. Dodam, że wyjścia są dość nieregularne stąd odpada tryb planowania (kamery działają w określonych godzinach). Dobrze by było gdyby włączanie kamer odbywało się w jak najprostszy sposób - nie wymagało włączania komputera, najwyżej aplikacji w smartfonie. Moim pomysłem było, by po prostu wyłączać zasilanie kamer. Jednak czy po ponownym włączeniu nie będzie trzeba ich instalować, czy będą gotowe od razu do pracy?
Bardzo proszę osoby z większym doświadczeniem o weryfikacje mojej wizji oraz propozycje rozwiązań. Dodam, że kamer jeszcze nie zakupiłem, więc mogę zdecydować się na odpowiednią, jeśli właśnie taka ma zapewnić lepsze rozwiązanie. Chciałbym na kamerę przeznaczyć do 400zł, myślałem o np. D-Link DCS-5010L, Edimax IC-7001W itp.

Z góry dziękuję wszystkim za pomoc ; )
 
Dorzucę od siebie - czytnik RFID (żeton skanowany przy wejściu) bądź pokazanie się telefonu w domowej sieci WiFi niech wyzwala wyłączenie rejestrowania kamer, ot cała magia.

Jednak czy po ponownym włączeniu nie będzie trzeba ich instalować, czy będą gotowe od razu do pracy?
Nie.

Chciałbym na kamerę przeznaczyć do 400zł, myślałem o np. D-Link DCS-5010L, Edimax IC-7001W itp.
Za dużo na niej nie zobaczysz.
 
Możesz ustawić nagrywanie 300s przed wykryciem ruchu oraz możesz je zakończyć 300 sekund po wykryciu ruchu.
Oczywiście mail na telefon.
Z pozycji telefonu możesz wejść na serwer i podejrzeć, co się dzieje.
By detekcja działała serwer musi współpracować w pełni z kamerą.
 
hehe:
sprawdzasz czy dany MAC adres/nazwa DNS/IP jest dostępny i zatrzymujesz nagranie - ma to swoje wady i zalety - wolałbym bym tu mieć listę urzadzeń (żona, dzieci etc) które wyzwalawają takie wydarzenie.
 
marudzisz :D

najprościej zatłuc stacje nagrywania /etc/init.d/nvrd.sh stop

@unr3al2
FYI
Kod:
cat /etc/init.d/services.sh
[/etc/init.d] # head services.sh
#!/bin/sh

NSS_ENABLED=`/sbin/getcfg NVR "NSS Enabled" -d no`

SERVICES_SHARE="smb.sh ftp.sh nfs atalk.sh iscsitrgt.sh"
SERVICES="GQ.sh smb.sh ftp.sh nfs atalk.sh Qthttpd.sh recycled.sh mysqld.sh btd.sh bt_scheduler.sh mariadb.sh StartMediaService.sh nvrd.sh crond.sh ImRd.sh init_iTune.sh twonkymedia.sh lunportman.sh iscsitrgt.sh snmp rsyslog.sh qsyncman.sh qsnapman.sh qbox.sh iso_mount.sh init_mozyclient.sh ldap_server.sh vpn_pptp.sh vpn_openvpn.sh cloud3p.sh versiond.sh antivirus.sh"
SERVICES_STOP="cloud3p.sh vpn_openvpn.sh vpn_pptp.sh ldap_server.sh antivirus.sh init_mozyclient.sh iso_mount.sh qbox.sh qsnapman.sh qsyncman.sh rsyslog.sh snmp lunportman.sh iscsitrgt.sh twonkymedia.sh init_iTune.sh ImRd.sh crond.sh nvrd.sh StartMediaService.sh mariadb.sh bt_scheduler.sh btd.sh mysqld.sh recycled.sh Qthttpd.sh atalk.sh nfs ftp.sh smb.sh GQ.sh versiond.sh"

STOP_PROGRESS=0
START_PROGRESS=0
 
  • Lubię to
Reakcje: 1 osoba
Chciałbym, żeby rozwiązanie było możliwie jak najmniej skomplikowane. Czy wyłączanie po prostu kamery z gniazdka kiedy będę w domu, a włączanie kiedy będę wychodził sprawdzi się w moim przypadku? Mam wrażenie, że jest do najlepsze rozwiązanie, ale pytam, bo może jest coś czego nie jestem w stanie przewidzieć. W Qnapowym środowisku jestem od niedawna.. ; )
 
  • Sad
Reakcje: werbel
Chciałbym, żeby rozwiązanie było możliwie jak najmniej skomplikowane.
Dobra - poddaje sie! Proponuje sąsiadkę emerytkę naprzeciwko ;)

Czy wyłączanie po prostu kamery z gniazdka kiedy będę w domu, a włączanie kiedy będę wychodził sprawdzi się w moim przypadku?
Zepsute kable/gniazdka - gra nie warta świeczki - jestem leniwy - lepiej posiedzieć nad skryptem.

Mam wrażenie, że jest do najlepsze rozwiązanie, ale pytam, bo może jest coś czego nie jestem w stanie przewidzieć.
Tak - oszczędzisz prądu za 25 zł w skali roku 3:)
 
Nad odbieraniem alarmów z kamery mają czuwać wszyscy domownicy. Bez sensu kamera ma powiadamiać wszystkich o alarmie, z powodu pojawienia się kogoś akurat obecnego w domu w kadrze. Może być to po prostu irytujące. System ma działać kiedy dom będzie pusty. W takim razie zostanę na początku przy moim rozwiązaniu, a z czasem może wprowadzę trochę automatyki. Dzięki za pomoc ; )