Pomoc Edycja treści na plikach udostępnionych excel, word przez użytkowników innych niż Admin

Patryk_S

Entry Technician
Q Associate
17 Kwiecień 2019
30
3
8
QNAP
TS-x31
Ethernet
100 Mbps
Dzień dobry.
Potrzebuję Państwa pomocy jako kompletny laik w temacie dysków sieciowych.
Posiadam QNAP TS-231P od kilku lat który służy głównie jako kopia zapasowa dokumentów w firmowej sieci.

Jako administrator mogę edytować każdy plik bez względu na to który z użytkowników go utworzył.
Problem w tym że inni użytkownicy nie mogą edytować treści np w excelu pliku który stworzyłem ja mimo że im go udostępniłem i w ustawieniach dałem uprawnienia "odczyt/zapis".
Jeżeli użytkownik 1 utworzy plik to tylko on i administrator może go edytować natomiast użytkownik 2 może go tylko otworzyć do odczytu.

Qnap działa w sieci lokalnej. Synchronizuje pliki moje jak i użytkowników z pozostałych komputerów głównie w celu kopii.
Czy da się ten problem rozwiązać czy Qnap to ogranicza?

Dziękuję za pomoc i wyrozumiałość.
Pozdrawiam.
 
Poniżej screeny.
 

Załączniki

  • Zrzut ekranu 2023-04-17 150936 QNAP2.jpg
    Zrzut ekranu 2023-04-17 150936 QNAP2.jpg
    162,6 KB · Wyświetleń: 25
  • Zrzut ekranu 2023-04-17 150652 QNAP.jpg
    Zrzut ekranu 2023-04-17 150652 QNAP.jpg
    94,9 KB · Wyświetleń: 25

Załączniki

  • Zrzut ekranu 2023-04-18 102151 QNAP LISTY.jpg
    Zrzut ekranu 2023-04-18 102151 QNAP LISTY.jpg
    57,3 KB · Wyświetleń: 20
ookay juz zapoznałem się z tematem...
masz włączone zaawansowane uprawnienia
to masz inne uprawnienia dla katalogów

Problem w tym że inni użytkownicy nie mogą edytować treści np w excelu pliku który stworzyłem ja mimo że im go udostępniłem i w ustawieniach dałem uprawnienia "odczyt/zapis".
a te utworzone pliki były np. w katalogu gdzie nie mieli tych uprawnień?

czy jak zastasowałeś te nowe uprawnienia to zaznaczyłeś aby zastosować również w plikach i podfolderach?
czy odczekałeś po tym momencie aż wszystkie pliki przemieli?

po SSH jak zrobisz:
Bash:
getfacl -f /share/CACHEDEV1_DATA/Folder/plik
to co Ci pokazuje?
na bank masz coś nie tak z uprawnieniami
 
  • Lubię to
Reakcje: Patryk_S
ookay juz zapoznałem się z tematem...
masz włączone zaawansowane uprawnienia
to masz inne uprawnienia dla katalogów


a te utworzone pliki były np. w katalogu gdzie nie mieli tych uprawnień?

czy jak zastasowałeś te nowe uprawnienia to zaznaczyłeś aby zastosować również w plikach i podfolderach?
czy odczekałeś po tym momencie aż wszystkie pliki przemieli?

po SSH jak zrobisz:
Bash:
getfacl -f /share/CACHEDEV1_DATA/Folder/plik
to co Ci pokazuje?
na bank masz coś nie tak z uprawnieniami
Utworzone pliki i katalogi były w w 99% jak korzystałem z systemu Qnapa sam. Potem dodałem dwóch użytkowników.
Tak jest zaznaczona opcja "Zastosuj zmiany dla plików i podfolderów" I czekałem do komunikatu "Wiadomość systemowa Zakończ". Zarówno przez panel sterowania jak i FileStation.


Z tym SSH to potrzebuję jaśniej jak dla "zielonego" by to wykonać.
 
Utworzone pliki i katalogi były w w 99% jak korzystałem z systemu Qnapa sam. Potem dodałem dwóch użytkowników.
Tak jest zaznaczona opcja "Zastosuj zmiany dla plików i podfolderów" I czekałem do komunikatu "Wiadomość systemowa Zakończ". Zarówno przez panel sterowania jak i FileStation.


Z tym SSH to potrzebuję jaśniej jak dla "zielonego" by to wykonać.
QNAP ->Panel sterowania->Usługi sieci i plików szukaj "Telnet/SSH wchodzisz tam włączasz (domyślny port 22)
Następnie ściągasz putty ->uruchamiasz go wpisujesz ip NAS oraz port : pojawi się okno logujesz się jako admin i wywołujesz komendę którą ci podał Mariusz
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. excel
  2. Putty
  3. Filestation