Pomoc HDD nie idzie do sleep'a

przemeki

Nowy użytkownik
Noobie
15 Styczeń 2009
4
0
1
Krakow
Witam,
Czy spotkał sie ktoś juz z takim problemem:
Mimo ustawionego czasu na wyłączenie dysku twardego (10min), QNAP cały czas działa z włączonym dyskiem.
Sytuacje gdy HDD się wyłączył zaobserwowałem tylko 1 raz, podczas pierwszego załączenia QNAP'a. (Dioda HDD zgasła, dysk był uśpiony)
Potem wgralem nowy soft, zainstalowalem Paczki QPKG i od tego momentu juz nie idze do sleep'a.
Próbowałem wyłączyczć paczki QPKG poprzez stronkę administracyjną. (Wszystkie dalem na: Disabled), potem restart systemu lecz to nie pomoglo.

Bede wdzięczy za wszelkie porady.
 
hej :)

w jednej ze starszych wersji firmware był bug który uniemożliwiał sleep mode - w kolejnej wersji (2.0.1 Build 0324) zostało to poprawione - w następnych wersjach wydaje mi się że nic n/t błędu związanego ze sleep mode nie było

zanim obstawimy że jest to jakiś bug podaj jakiej wersji firmware używasz, jaki masz dysk (dokładny model - można wtedy wykluczyć bądź potwierdzić że ten akurat dysk nie bardzo chce zasypiać w qnapie) jakie usługi masz włączone i co dodatkowo doinstalowałeś z paczek

pozdrawiam, c.
 
Witam,

no cóż - musisz kupić sobie jakąś żumę do gucia - chyba wriggley's sie reklamował że na ph (czyt. PE CHA) pomaga...

znalazłem na kilku niezależnych forach niekoniecznie związanych z qnapem o problemach z usypianiem dysków WD aaks - jakiś problem z firmware dysków - w jednym egzemplarzu sleep działa w innym już nie - i nie ma na to reguły :(

dodatkowo jest jakiś zonk na linii firmware qnapa <> dysk WD aaks (niby jest na iście kompatybilności ale... spindown nie zawsze działa - a to twonky trzeba wyłączyć a to coś włączyć...)

problemy NAS i WD - zerknij choćby tu albo tu - i jeszcze tam
- w ostatnim wątku problem z usypianiem pojawił się w nowszej wersji firmware choć w starszej go nie było

zobacz czy jak powyłączasz wszystkie usługi z PA (czyli webserver, ftp, twonky itp) usypianie zadziała - jeśli tak to włączaj pojedynczo i sprawdzaj która usługa gryzie się z usypianiem

pozdrawiam, c.
 
W moim NASie też chyba nie działa sleep dysków. Pisze "chyba" bo nigdy nie mam okazji posiedzieć przy nim i patrzyć się na lampke.
Ale w nocy jak koło niego przejde to słyszę że dysk czasami coś tam musknie a czasami nawet słychać że coś kombinuje ...
 
Mam QNAPa TS-109 wgrany soft Version 3.0.0 build 0430T
Dysk Samsunga 1000Gb i powyłączałem praktycznie wszystko i ustawiłem 5min -uśpienie i zero reakcji ,zresztą poprzedni dysk Seagate to samo nigdy się nie uśpił ;-)
Jak musi być ustawiony QNAP ,aby ta usługa działała ???
 
odwieczny problem ze spindown :p

albo działa albo nie :)

zerknij tu czy coś znajdziesz:

http://wiki.qnap.com/wiki/Find_out_whic ... m_spindown

nawet jak powyłączasz wszystkie usługi przez panel www to może się okazać że masz jakiś skrypt (albo doinstalowane coś ręcznie np. z ipkg) co potrzebuje dostępu do dysku i go ze spindown wybudza (a jak nic takiego nie masz to okaże się się w Twoim przypadku akurat spindown nie działa sam z siebie bez konkretnej przyczyny :p )

pozdrawiam, c.