Help HS-251 Zniknęły dane z serwera. Pomocy!

Szasza

Szasza

Passing Basics
Beginner
Sep 1, 2015
16
4
3
QNAP
HS-251
Ethernet
null
HS-251 Zniknęły dane z serwera. Pomocy!

Serwer ustawiony do pracy w RAID1. Na serwerze mam katalogi (wolumeny):
- Oryginalne: Backup, Download, home, homes, Multimedia, Public, Recordings, Web.
- Stworzone przeze mnie: MDQ, MM
- Podłączyłem dysk zewnętrzny: USB1

Używam katalogów: MDQ i MM do przechowywania zdjęć, dysk USB1 do filmów, oraz Backup (oryginalny) do wszelkiego rodzaju przechowywania dokumentów.
Od pewnego czasu zaczęły się ataki na mój serwer. Jest wiele prób logowania się z różnych stron świata. Na szczęście bezskuteczne. Żeby zwiększyć bezpieczeństwo, gdzieś wyczytałem, że dobrym zwyczajem jest stworzenie innego użytkownika o uprawnieniach admina, a admina wyłączyć. Tak też zrobiłem.

Tu zaczęła się gehenna!
Po tym jak stworzyłem nowego użytkownika, nadaniu mu praw administratora i wyłączeniu konta administratora, zniknęły mi wszystkie pliki z USB1, oraz dostęp do katalogu Backup.

Dysk USB1 jest pusty. Z poziomu QTS i bezpośrednio z Windowsa ma całą wolną przestrzeń. Wcześniej był w połowie zajęty. Po kliknięciu na katalog Backup wyskakuje: Wiadomość systemowa – FILE/FOLDER NOT EXIST. W zasobach MDQ oraz MM wszystko jest dobrze.

Przywróciłem admina i nic, straciłem wszystkie dane z Backup i USB1. Wygląda to tak jakbym stracił do nich dostęp. Gdzieś wyczytałem, żeby z poziomu SSH stworzyć od nowa folder Backup i tak zrobiłem. Teraz błędu przy klikaniu nie ma ale poprzedniej zawartości też nie ma.
Zrobiłem kilka razy restart z poziomu QTS i to co się stało z katalogiem Backup, stało się teraz tak samo z katalogiem Recordings. W tym przypadku nie ma to dla mnie znaczenia, bo tam nie mam danych.

Jak odzyskać dostęp do danych, które miałem w katalogu Backup i na dysku USB1?

Dodam, że miałem tam kilkadziesiąt tys plików (archiwalne dokumenty, zbierane przez kilkanaście lat) w wielu folderach. Odzyskanie samych plików bez struktury katalogów jest mało przydatne. Dyski są szyfrowane z poziomu QTS.

Czytałem o R-Studio, ale na razie boję się cokolwiek ruszyć, może ktoś miał podobny problem i wie dokładnie jak go rozwiązać? Nie jestem biegły ani w tego typu programach ani w Linuksie.


Wersja oprogramowania Firmware: 4.2.0 Build 2016/01/30
Model serwera: QNAP HS-251
 
pigers

pigers

Maruda
Help us, GOD!
Jul 26, 2013
14,742
50
2,820
230
www.buymeacoffee.com
QNAP
null
Ethernet
100 GbE
  • ·
  • 100 GbE
  • ·
  • Ten którego QNAP jeszcze nie ma ! Najnowszy na Debianie !
You must log in or register to view this reply.
 
Szasza

Szasza

Passing Basics
Beginner
Sep 1, 2015
16
4
3
QNAP
HS-251
Ethernet
null
You must log in or register to view this reply.