Wiedza Jak bezpiecznie udostępniać w internecie duże ilości multimediów np. z QuMagie?

dodo

Nowy użytkownik
Noobie
12 Sierpień 2024
12
0
1
38
QNAP
null
Ethernet
1 GbE
Cześć!

Chciałbym się dowiedzieć jak w możliwie bezpieczny, ale i łatwy sposób udostępnić zasoby zdjęć i nagrań z mojego NAS znajomym i rodzinie. Załóżmy że świadomość użytkowników jest dość niska więc dla nich to musi być rozwiązanie OOTB (żadnych VPN). Wczoraj odpaliłem Mediacenter i QuMagie na wydzielonym folderze udostępnionym, skonfigurowałem dla tego folderu dedykowanego użytkownika i grupę z uprawnieniami RO (bo to kronika dziwnych wypadków ze studiów :p) i chciałbym to udostępnić 3-4 kolegom. Najfajniej jakbym mógł to zrobić z funkcjonalnością QuMagie, bo dużo niepoklikałem, ale na pierwszy rzut oka wygląda bardzo fajnie. Szczególnie wykrywanie twarzy i szybkie filtrowanie.

Może to trywialne zagadnienie sądząc po ilości materiałów reklamowych qnap, ale dopiero zaczynam swoją przygodę i w internetach znalazłem wiele punktów widzenia. Niektóre opinie i zalecenia są bardzo skrajne i wydaje się, że mogą być trochę przeterminowane. Zaznaczam, że chodzi mi na razie tylko o pliki ewrntualnie aplikacje qnap. Nie chcę zdalnego dostępu do konsoli - do tego VPN.
  1. Tu na forum wielokrotnie widziałem: NIE UDOSTĘPNIAJ NAS-a W INTERNECIE (bo będziesz podcierał się łokciem). Nie przekierowywuj na qnap portów itp.
  2. Czytałem wiele opinii, że uzywanie myqnapcloud to proszenie się o problemy ze względu na podatności. Trochę mnie to dziwi bo liczyłem że to będzie właśnie główna funkcjonalność z której będę korzystał. Czy to jest dalej aktualne?
  3. Z drugiej strony tu na forum widziałem, że w wielu przypadkach udostępnianie odbywa się przez smartshare i jak rozumiem to własnie idzie przez myqnapcloud.
To jak to zrobić prawilnie i nie płakać za tydzień?

Środowisko:
  1. QNAP TS-264.
  2. QTS 5.2.0.2860 build 20240817
  3. Stałe publiczne IP
  4. Aktualnie wyłączony, ale gdy miałem taką potrzebę do sieci domowej łączyłem się przez Wireguard VPN postawiony na routerze. Dziś go będę reaktywował na inne potrzeby.
  5. Ze względu na brak pewności stałości IP dodatkowo mam skonfigurowany na routerze DDNS.
  6. Brak wystarczającej wiedzy dotyczącej zagadnień bezpieczeństwa w sieci czy konfiguracji firewall, ale nauczę się, tylko muszę wiedzieć czego i gdzie :)
 
Sorki, nie rozumiem co zaprzecza?

To skomplikowane, w umowie z dostawcą nie mam ani stałego ani publicznego za co powinienem dopłacić. Ale po dwóch latach się zorientowałem, jak zaczął mi być potrzebny, że jednak jest publiczny od początku. To bardzo mały lokalny dostawca 😉 Co do stałości wydaje mi się że przez 3 lata co najmniej raz mi się zmienił. Po prostu nie mam tego na papierze.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. QuMagie