Pomoc Jak dodać nowy dysk jako wolumin?

GOLDEN

Passing Basics
Beginner
9 Wrzesień 2016
15
4
3
42
QNAP
TS-x51+
Ethernet
1 GbE
  • ·
  • TS-x51+
  • ·
  • 1 GbE
  • ·
  • 5.0.0.1986 Build 20220324
Witam.

Panie i panowie dopadła mnie pomroczność jasna.
Do tej pory używałem NAS'a z 4 dyskami:
1 SSD 128GB - system
2 HDD 2TB dane wolumin statyczny
3 HDD 2TB dane wolumin statyczny
4 HDD 2TB dane wolumin statyczny


W związku z tym tematem Pomoc - Brak opcji ODZYSKAJ zarówno w TS-228 jak TS-451+
dysk numer 4 był wyjęty, a że była potrzeba został użyty w stacji dokującej z PC pod Windowsem.
Teraz chciałem go ponownie użyć w QNAP i mam mały problem, nie potrafię. Dysk jest widoczny jako model, pojemność, ale nie ma opcji utworzenia z niego woluminu. Nie ma funkcji formatuj.
Do tej pory dokładałem po kolei dyski i jakoś zawsze poszło, a teraz nie wiem co robie nie tak.
Formatowałem dysk w stacji jako NTFS, ext3, usuwałem partycje, restartowałem serwer, gdzieś popełniam błąd i nie potrafię go wychwycić.

Możecie mnie pokierować?
Podejrzewam, że to pierdółka, ale sam chyba nie dam rady


Wersja oprogramowania Firmware: 4.3.6 Build 20190425
Model serwera: QNAP TS-451+

Pozdrawiam
GOLDEN!!!
 
Witam.

Najpierw próbowałem jedna partycję NTFS tak jak był używany pod Windowsem, potem jedna ext3, a wczoraj wykasowałem wszystko. Miałem więc dysk cały widoczny jako nie przypisany i nadal nic.
Nie ma jakiegoś narzędzia aby z poziomu graficznego QNAP to zrobić?
Faktem jest, że do tej pory wszystkie dyski były dokładane jako nowe i było ok, a tylko z tym który był używany chwilę poza serwerem są problemy.
Jutro go ponownie podepne do stacji dokujacej i zobaczę co da się jeszcze porobić.

Pozdrawiam
GOLDEN!!
Witam ponownie.

Trochę to trwało, bo były inne zajęcia.

A teraz do sedna. Nawet jak wyzerowałem dysk to nie potrafię na nim zrobić voluminu.
Podejrzewam, że gdybym postawił system na nasie na nowo to nie byłoby problemu, ale tego chce uniknąć.
Znacie jakiś inny i w miarę łatwy sposób jak z tego dysku 2TB w kieszeni 4 zrobić volumin?

Jestem w stanie dać komuś dostęp bezpośrednio do QNAP'a, jednak z racji innych zajęć z wolnym czasem u mnie kiepsko.

pozdrawiam i będę wdzięczy za pomoc.
GOLDEN!!!
 
Dziękuje za pomoc.
Po tym zabiegu uzyskałem dysk jako niezamontowany i mogłem utworzyć Volumin statyczny.

Jedyne co nie pasuje, to po jego utworzeniu to została jakaś nieprzydzielona część i nie wiem dlaczego.
Ale to chyba poza estetyką w menedżerze dysków w niczym nie przeszkadza, chyba, że się mylę?

tc9oMBm5joYUA6PM9

https://photos.app.goo.gl/tc9oMBm5joYUA6PM9

Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam
GOLDEN!!!
 
Witam ponownie.

Dziś musiałem wyłączyć QNAP'a i został on włączony po jakieś 4 godzinach.
Przywitał mnie dziwnymi dźwiękami, a po zalogowaniu się na niego przywitał mnie błąd na dysku 3, czyli tym który do tej pory był ok.
Bo problem z dodaniem dotyczył dysku numer 4.
https://photos.app.goo.gl/2RfmJFdSZjrdmara8

https://photos.app.goo.gl/27jeSS7aszC5o5aJ7

https://photos.app.goo.gl/4Dz81mxbz7Ubqfsz7

Jest to dysk z którego korzysta rtorrent-Pro i odtwarzacze sieciowe i nie było z nim wcześniej problemów.
Poniżej wklejam to co wyskoczyło po tym podanym poleceniu, po którym bez problemu udało mi się utworzyć Volumin Statyczny z dysku numer 4.
Może ma to jakieś znaczenie.


Kod:
[admin@QNAP ~]$ /etc/init.d/init_lvm.sh
Changing old config name...
Reinitialing...
Detect disk(8, 48)...
dev_count ++ = 0Detect disk(8, 16)...
dev_count ++ = 1Detect disk(8, 64)...
ignore non-root enclosure disk(8, 64).
Detect disk(8, 32)...
dev_count ++ = 2Detect disk(8, 0)...
dev_count ++ = 3Detect disk(8, 48)...
Detect disk(8, 16)...
Detect disk(8, 64)...
ignore non-root enclosure disk(8, 64).
Detect disk(8, 32)...
Detect disk(8, 0)...
sys_startup_p2:got called count = -1
  WARNING: duplicate PV AIjjQ8sK9bPbSRfvEr2PwR552p86bCWz is being used from both devices /dev/drbd1 and /dev/md1
  Found duplicate PV AIjjQ8sK9bPbSRfvEr2PwR552p86bCWz: using /dev/drbd1 not /dev/md1
  Using duplicate PV /dev/drbd1 from subsystem DRBD, ignoring /dev/md1
  WARNING: duplicate PV 7qJm1O7ZdOM3ucOdL6fTWwasxmcBEgeD is being used from both devices /dev/drbd2 and /dev/md2
  Found duplicate PV 7qJm1O7ZdOM3ucOdL6fTWwasxmcBEgeD: using /dev/drbd2 not /dev/md2
  Using duplicate PV /dev/drbd2 from subsystem DRBD, ignoring /dev/md2
  WARNING: duplicate PV nJxOGLvUtDo4tZQkrnKNk0kFreiZXU7O is being used from both devices /dev/drbd3 and /dev/md3
  Found duplicate PV nJxOGLvUtDo4tZQkrnKNk0kFreiZXU7O: using /dev/drbd3 not /dev/md3
  Using duplicate PV /dev/drbd3 from subsystem DRBD, ignoring /dev/md3
Done

[admin@QNAP ~]$

Jutro mu zafunduje restart gdyż w tej chwili nie mogę tego zrobić i zobaczymy czy się naprawi ta dziwna sytuacja.

pozdrawiam
GOLDEN!!!
Update:

Sam restart nie pomógł, ale ponowne wklepanie po SSH tego polecenia dało możliwość odzyskania DataVol3.

P.S. To jakieś magiczne polecenie?

pozdrawiam
GOLDEN!!!
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. https://forum.qnap.net.pl/threads/jak-doda%C4%87-nowy-dysk-jako-wolumin.25499/