Pomoc Jak podłączyć VM za pomocą pulpitu zdalnego RDP?

Flashman

Entry Technician
Q Associate
15 Sierpień 2013
67
9
58
QNAP
TS-h886
Ethernet
1 GbE
Drodzy Qanapowicze,
sam rok temu zadałem identyczne pytanie
i wtedy z pomocą Pawła Tołoczki problem udało się rozwiązać. Zechciało mi się odpalić nową VM na Ubuntu 16.04, wszystko śmiga cacy i chciałem wygodnie sobie podziałać przez pulpit zdalny i dupa:-(, wpisuję IP, pod jakim zgłasza się VM (u mnie 192.168.1.87) i powinno zadziałać - niestety wywala to:
Ashampoo_Snap_2016.06.15_15h48m11s_001_.png
Pamiętam, że ostatnim razem działało właśnie w ten sposób na domyślnym porcie (5900), nie mogę jednak tego teraz zweryfikować, bo starą VM z Win10 usunąłem. Czy ktoś może ma jakiś pomysł, żeby działało to tak, jak Pan Bóg stworzył?
Z góry wielkie dzięki!

Wersja oprogramowania Firmware: 4.2.1 Build 20160601
Model serwera: QNAP TS 453Pro 8G
 
...taaaa, no to teraz zrobiłem minę jak kot srający na pustyni... jak już zadrażniłem kolegę, to czy mogę prosić o mały tutorial w temacie?
A nawet mi się nie chce :) To problem konfigracji Ubuntu a nie Qnapa. Tak jak @pawurb1978 ci doradza, grzeb howto w googlach i ustawiaj sobie. Mogę śmiało też założyć, że nie będzie to działało idealnie.
A jak już chcesz pulpitowo zarządzać to może wystarczy ci zwykły UltraVNC lub TeamViewer ?
 
...taaaa, no to teraz zrobiłem minę jak kot srający na pustyni... jak już zadrażniłem kolegę, to czy mogę prosić o mały tutorial w temacie?
A nawet mi się nie chce :) To problem konfigracji Ubuntu a nie Qnapa. Tak jak @pawurb1978 ci doradza, grzeb howto w googlach i ustawiaj sobie. Mogę śmiało też założyć, że nie będzie to działało idealnie.
A jak już chcesz pulpitowo zarządzać to może wystarczy ci zwykły UltraVNC lub TeamViewer ?
...no nie ma takiej opcji, żeby nie działało - zainstalowałem paczkę xrdp na ubuntu, odpaliłem na windozie pulpit zdalny z IP VM, zaczaił się login do ubuntu:
Ashampoo_Snap_2016.06.15_21h31m39s_002_.png
i już mi się micha zaczęła cieszyć... aż do czasu:
Ashampoo_Snap_2016.06.15_21h34m02s_003_.png
...po czym sesja zdalna zdechła. I to by było na tyle. Wykrakałeś <mariuszsal>, że działać to raczej nie będzie. Można się jakoś dokopać po stronie ubuntu do konfiga xrdp?
A może lepiej faktycznie VM zaciągnąć po HDMI, pytanie jak to uruchomić, bo aktualnie na wyjściu świeci się HybridDesk Station...
 
Ja postąpiłem wg tego poradnika: Ubuntu 14.04 – How to install xrdp in Ubuntu 14.04 – Griffon's IT Library
Na początku faktycznie, nie udało mi się zalogować. Po reinstalacji i upgrade ubuntu (sudo apt-get upgrade) i zaktualizowaniu oprogramowania, powtórzyłem instalację wg powyższego poradnika i poszło poprawnie.

To widok z web-gui virtualki:
upload_2016-6-15_22-58-54.png


a to ze zdalnego pulpitu:
upload_2016-6-15_22-59-47.png


Jeszcze nie wiem czy działa to stabilnie, bo dopiero to zainstalowałem, ale na razie hula.
 
  • Lubię to
Reakcje: 1 osoba
Po reboocie działa bez problemów.
Takie spostrzeżenie: Na windowsie hula to bardzo płynnie. Tu działa to kilka-kilkanaście razy wolniej, ale i tak kilkakrotnie szybciej niż przez web-gui html5.
 
...po czym sesja zdalna zdechła. I to by było na tyle.
@Flashman mam nadzieję że nie jesteś zaskoczony tym faktem ;) Jak pisałem wcześniej
... i dopiero zacznij zabawę
bo to nie jest takie hop o czym wspomniał @mariuszsal.

Moja konkluzja do tematu jest taka. RDP nie dla linuxa została stworzona. Oczywiście na siłę jakiś substytut da się zawsze uruchomić. Powstaje pytanie po co ?
Na zadane pytanie moim zdaniem otrzymałeś od razu najsensowniejszą odpowiedź. Da się ale rozsądniejsze jest wybranie prostszego i bardziej przewidywalnego rozwiązania. Dalsze drążenie tematu w tej kwestii to tylko ciekawość i edukacja. Jest to jak najbardziej chwalebne tylko w tym temacie nie to forum.

Można się jakoś dokopać po stronie ubuntu do konfiga xrdp?
Oczywiście, że się da tak jak w każdym innym linuxie. To pytanie sugeruje również, że powyższe jest jak najbardziej słuszne w tym wypadku.

A może lepiej faktycznie VM zaciągnąć po HDMI, pytanie jak to uruchomić, bo aktualnie na wyjściu świeci się HybridDesk Station...
Ściągasz paczkę LinuxStation. Instalujesz ContainerStation i potem LinuxStation. Odpalasz LinuxStation a on automatycznie wyłącza HDStation i już :) Prosto i przyjemnie.
 
Panowie,
dzięki Waszej nieocenionej (jak zawsze) pomocy wszystko śmiga, jak ta lala:
1. odpala się RDP bez najmniejszego problemu - zgodnie z instrukcją http://c-nergy.be/blog/?p=5305
Ashampoo_Snap_2016.06.16_15h58m54s_004_.png
2. działa także połączenie via HDMI - paczka LinuxStation załatwiła sprawę.
Niniejszym ogłaszam pomyślne zakończenie tematu i mogę zabrać się za rozkminianie Ubuntu - to będą moje pierwsze kroki, ciekawe, co z tego wyjdzie;-)
Jeszcze raz - WIELKIE DZIĘKI!(alko)
 
  • Wow
Reakcje: badziewiak