Pomoc Jak rozumieć taką niespójność uprawnień folderów?

marker

Entry Technician
Q Associate
11 Grudzień 2010
42
7
8
51
QNAP
TS-x69L
Ethernet
1 GbE
Dzisiaj zacząłem przenosić się ostatecznie na QNAP z wersją softu 4.0.3. Po kilku dniach zabawy na sucho wciąż wielu rzeczy nie rozumiem i mam przeczucie, że wersja 4 oprogramowania to pościg za systemem operacyjnym S i jako taka jest jeszcze niedopracowana (chyba, że jestem w błędzie). Tak czy owak... wielu rzeczy jeszcze nie rozumiem, ale ta mnie zaskoczyła i nieco zaniepokoiła... dlaczego mam inne uprawnienia folderów w Filestation i w zarzadzaniu uprawnieniami? Katalog Biblioteka, którym się posłużyłem nie jest ani publiczny, ani nie ma ustawionych uprawnień grupowych, skąd zatem taki stan w FS?

Zrzut ekranu 2013-10-18 o 14.01.16.png
Zrzut ekranu 2013-10-18 o 14.01.39.png
 
Dlaczego ustawienia folderów nie są dziedziczone?

Nie mogą i nie powinny - security reasons. Dokładnie tak samo jest w Windowsach - masz prawa dostępu do pliku na poziomie systemu pliku a jeśli jest on udostępniany to są prawa dostępu sieciowe. Od zawsze tak było.

apuu.sh_4Tr0p.png


Tu masz przykład z życia:
na poziomie systemu plików użytkownik Wszyscy ma prawo tylko do odczytu, z kolei na poziomie sieci (Uprawienia udziału) może wszystko. Nie skasuje mi nawet pliku, nie doda, nie zmieni, READ-ONLY.

PS: obrazki odpowiadają kolejności Twoich, marker ;)
 
  • Lubię to
Reakcje: Silas Mariusz
ok. jeżeli dobrze rozumiem, na moim etapie wystarczy, że poustawiane są uprawnienia użytkowników do zasobów/obiektów, a ustawieniami operacji sieciowych się nie zajmuję - czy tak?
 
Nie ruszałbym ustawień systemu plików, a mieszałbym tylko w SAMBIE.
Jak coś namieszasz w sambie to można to bardzo szybko odkręcić, a z systemem plików wolałbym nie mieszać.

Porób uprawnienia w SAMBIE i uwierz mi to będzie jak najbardziej w porządku.
 
  • Lubię to
Reakcje: Silas Mariusz

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. prawa dostępu do folderów