Pomoc Jak się zabezpieczyć gdy dysk systemowy z danymi umrze?

adimix

Passing Basics
Beginner
21 Marzec 2014
10
2
3
QNAP
TS-x19P II
Ethernet
1 GbE
Witam
Przyszła i na mnie pora. Powiem szczerze, obawiam się, że mój Seagate ST33000651AS C45 w TS-119P II długo nie pociągnie.
Zakupiłem 2x Seagate ST33000650NS Constellation ES.2 3TB mam zamiar zgrać wszystkie dane, pytanie brzmi:

1) Jak skopiować dane? czy użyć złącza eSATA i sformatować dysk pod HFS+ ?

2) Czy do kopiowania danych użyć File Station i po prostu kopiować dane metodą kopiuj i wklej na dysk eSATA?

3) Czy zgranie ustawień systemu będzię pomocne przy instalowaniu nowego dysku (powiem, że ustawianie wszystkiego jaęło mi sporo czasu - żółtodziób)

4) Czy będę musiał utworzyć na nowo wszystkie katalogi (manualnie) aby skopiować z powrotem foldery z danymi?

5) Czy istnieje później opcja podpięcia jednego z dysków pod eSATA i skonfigurowania go jako RAID 1?

Opinie i triki mile widziane
Dzięki z góry.
B-)
 
1) Jak skopiować dane? czy użyć złącza eSATA i sformatować dysk pod HFS+ ?
Nawet bym polecał po eSATA bo będzie szybciej. Może być NTFS bo QNAP potrafi pisać i czytać w tym systemie plików. Jak masz MACa to HFS+ jak najbardziej.

2) Czy do kopiowania danych użyć File Station i po prostu kopiować dane metodą kopiuj i wklej na dysk eSATA?
Jeśli NAS chodzi 24/7 to ustaw zrobienie kopii na dysk zewnętrzny i po sprawie. Pierwsza będzie cholernie długa ale następne będą szybsze bo NAS będzie dogrywał tylko różnice.

3) Czy zgranie ustawień systemu będzię pomocne przy instalowaniu nowego dysku (powiem, że ustawianie wszystkiego jaęło mi sporo czasu - żółtodziób)
Przed wgraniem nowego firmware'u zawsze zrzucam sobie ustawienia do pliku i ładuje ten plik w chmure (waży on całe 100 kilobajtów).Zrób dokładnie to samo.

4) Czy będę musiał utworzyć na nowo wszystkie katalogi (manualnie) aby skopiować z powrotem foldery z danymi?
Jeśli zrobisz to za pomocą funkcji kopia zapasowa to będziesz miał wierny stan dysku (tak jak w lustrze, nie mówię że to jest lustro) jak w momencie wykonania kopii.

5) Czy istnieje później opcja podpięcia jednego z dysków pod eSATA i skonfigurowania go jako RAID 1?
Można - tylko pamiętaj że musisz zapewnić temu dyskowi ciągłość pracy tak samo jak NAS. Inaczej będziesz miał często robioną odbudowę (czaso,prądo, cierpliwościo - chłonne).
 
Kup model z seri TS-2xx i wsadź tam dwa dyski w RAID 1 i po sprawie.
Eeee. To na Intelu lepiej :) OS startuje bez dysku na nowych modelach.

1) Jak skopiować dane? czy użyć złącza eSATA i sformatować dysk pod HFS+ ?

2) Czy do kopiowania danych użyć File Station i po prostu kopiować dane metodą kopiuj i wklej na dysk eSATA?
Nie. Nie.
Gigabit i połączenie LAN po protokole Windows Networking/Samba itp. Przypadkiem nie FTP! Operacje na dużej ilości małych rozmiarów plików mogą trwać nawet 100x wolniej niż wspominany SMB.

3) Czy zgranie ustawień systemu będzię pomocne przy instalowaniu nowego dysku (powiem, że ustawianie wszystkiego jaęło mi sporo czasu - żółtodziób)
Zrób sobie kopie ustawień.

4) Czy będę musiał utworzyć na nowo wszystkie katalogi (manualnie) aby skopiować z powrotem foldery z danymi?
Po inicjacji serwera na nowym dysku przywróć ustawienia z kopii, a wszystkie udziały sieciowe oraz użytkownicy będą ponownie dostępne.

5) Czy istnieje później opcja podpięcia jednego z dysków pod eSATA i skonfigurowania go jako RAID 1?
Można - tylko pamiętaj że musisz zapewnić temu dyskowi ciągłość pracy tak samo jak NAS. Inaczej będziesz miał często robioną odbudowę (czaso,prądo, cierpliwościo - chłonne).
Whaaaat w00t
Co prawda minęło trochę czasu od pierwszych QNAP'ów na ARM'ie, w których nie było to możliwe. Ale w SOC'ach ARM'owych ten interfejs był zawsze pomocniczy o znacznie wolniejszych operacjach I/O. A jeśli jest tak nadal, to wstyd QNAP'owi udostępniać takie ficzery...
Jeśli NAS chodzi 24/7 to ustaw zrobienie kopii na dysk zewnętrzny i po sprawie. Pierwsza będzie cholernie długa ale następne będą szybsze bo NAS będzie dogrywał tylko różnice.
Dokładnie tak.
 
Nie. Nie.
Gigabit i połączenie LAN po protokole Windows Networking/Samba itp. Przypadkiem nie FTP! Operacje na dużej ilości małych rozmiarów plików mogą trwać nawet 100x wolniej niż wspominany SMB.
W godzinę skopiował mi około 190GB. Mnie to zadawala. Żeby puścić przez SMB to mam możliwość podpięcia tylko przez USB 2.0 do mac'a.
Zrobię test.
 
5) Czy istnieje później opcja podpięcia jednego z dysków pod eSATA i skonfigurowania go jako RAID 1?
Można - tylko pamiętaj że musisz zapewnić temu dyskowi ciągłość pracy tak samo jak NAS. Inaczej będziesz miał często robioną odbudowę (czaso,prądo, cierpliwościo - chłonne).
Whaaaat w00t
Co prawda minęło trochę czasu od pierwszych QNAP'ów na ARM'ie, w których nie było to możliwe. Ale w SOC'ach ARM'owych ten interfejs był zawsze pomocniczy o znacznie wolniejszych operacjach I/O. A jeśli jest tak nadal, to wstyd QNAP'owi udostępniać takie ficzery...
no właśnie mnie też to zastanowiło, ale ja wiem, że nie można bo próbowałem jakieś 3 miesiące temu :p
 
Reasumując nie można użyć zewnętrznego dysku przez eSATA żeby pracował pod RAID 1?
wg mojej najlepszej wiedzy i próby dokonania tego to nie można ale nie mogę sobie przypomnieć na jakim QNAPie to robiłem (raczej na Intelu) i chyba nawet nie 3 miesiące temu a około pół roku temu...
Najlepiej spróbuj ;)
 
tak zrobię. dzięki

update: znalazłem w opisie modelu, który posiadam:
"Exclusive Q-RAID 1 Data Backup
The Turbo NAS supports exclusive Q-RAID 1 advanced data backup function. The data on NAS can be synchronized to the external USB or eSATA drive. If the internal hard drive on the NAS should fail, users can install the external SATA hard drive to the NAS to restore the data and normal system operation."

update 2:




"Note:


Only one external hard disk can be set as Q-RAID 1 at one time.
The maximum capacity supported for Q-RAID 1 is 2TB.
It is recommended to use an external storage device of the same capacity as the internal hard drive of the NAS. If the storage capacity of the external storage device is too small to synchronize with the internal hard drive, the device can only be used for data sharing. "

 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. długa startuje
  2. Kopia zapasowa ustawien systemu
  3. kopia zapasowa dysk zewnętrzny