Pomoc jak też wykonać kopię zapasową QNAP-NAS na QNAP-NAS przez WIREGUARD

jfalk

Passing Basics
Beginner
7 Luty 2022
21
0
1
Warszawa
QNAP
TVS-x72XT
Ethernet
1 GbE
Witam,
prośba o pomoc jak wykonać bezpieczny backup lub synchronizację do innej lokalizacji z jednego QNAP NAS do drugiego QNAP NAS wykorzystując połączenie QVPN WIREGUARD.
Oba serwery to TVS-472XT. Obecnie próbuję użyć HBS3 ale bez efektów - nie wiem jak ustawić połączenie.
 
Logi? Nie wiem, chyba nie.
A wpisywałeś hasło ręcznie zamiast kopiuj-wklej?

To jeszcze tak:
- jesteś pewien, że połączenie VPN jest dobrze skonfigurowane? To, że się łączy to nie do końca o tym mówi. Ja właśnie z tego powodu korzystam z OpenVPN a nie QBelt czy wireguard, bo nie byłem w stanie odpowiednio ich skonfigurować. Niby w QVPN było widać, że użytkownik się łączy, ale nic mi nie działało. Zrób może testowo połączenie OpenVPN i wtedy sprawdź czy w HBS udaje się podłączyć czy nie
- ewentualnie korzystając z wireguard odpal Hybrid Mount i tam spróbuj podłączyć jakiś katalog z drugiego QNAPa. Jeśli się uda to znaczy, że VPN faktycznie dobrze działa. Jeśli nie, to obstawiam, że coś jest nie tak z VPN i był testowo odpalił właśnie OpenVPN
 
Próbowałem już montować Hybrid Mount - teznie działa więc może to jednak WIREGUARD. Jutro spróbuję z OPENVPN
Ok, to teraz tak: na QNAP A podajesz na 100% to samo hasło co ustawiłeś na QNAP B przy uruchamianiu serwera RTRR?
Próbowałeś zaznaczać opcję używaj połączenia SSL?
Ok założyłem OPENVPN ale dalej nie mogę skonfigurować HBS3. Pisałałeś Ja co prawda wykorzystuje OpenVPN, ale u mnie wszystko działa jak należy. Tzn. dwa QNAPy w innych fizycznie lokalizacjach są połączone przez OpenVPN, a w HBS mam ustawione robienie kopii zapasowej z jednego na drugi - wszystko działa jak należy. Jak to należy ustawić np. na kopię
 
Próbowałem już montować Hybrid Mount - teznie działa więc może to jednak WIREGUARD. Jutro spróbuję z OPENVPN
OK już doszedłem problemem jest jest QuFirewall, po jego wyłączeniu mogę uruchomić HBS przez tunel OPENVPN/QVPN 3
Może ma ktoś doświadczenie jak skonfigurować QuFirewalla pod HBS przez tunel OPENVPN/QVPN 3
 
Wystarczy, że w QuFirewall dodasz regułę pozwalającą na ruch z sieci VPN (adres tej sieci konfigurujesz w QVPN). Tylko pamiętaj, że w QuFirewall kolejność ma znaczenie, więc musisz tą regułę wrzucić przed inne reguły które mają Denny.
 
Wystarczy, że w QuFirewall dodasz regułę pozwalającą na ruch z sieci VPN (adres tej sieci konfigurujesz w QVPN). Tylko pamiętaj, że w QuFirewall kolejność ma znaczenie, więc musisz tą regułę wrzucić przed inne reguły które mają Denny.
Dzięki za porady, udało się jeśli chodzi o OPENVPN. Uruchomiłem Putty na kliencie VPN i testowałem ustawienia QUFIREWALLa na serwerze. Wystarczyło udostępnić port dla VPN oraz zakres adresów dla VPN.
Jeśli chodzi o WIREGUARDa to bardziej skomplikowane. Zrobiłem to samo co dla OPENVPN, mam połaczenie oraz PING serwera ale dalej nie mogę ustawić zdalnego serwera na HBS3 ani na Hybrid Mount - brak połączenia. Już nie mam koncepcji.
Przy okazji dlaczego QNAP w aplkacji QVPN / OpenVPN ma tak niski poziom szyfrowania - AES128-bit. dalczego nie AES256 ????
 
Ping puszczam z klienta do serwera VPN - tj. na adres wewnętrzny VPN serwera np.192.168.4.1
Zauważyłem jeszcze jedną kwestię w ustawieniu HBS3 z OPENVPN , trzeba uruchomić serwer zdalny z portem RTRR - np 8899 a nie VPN
Połączono posty:

Bingo ustawiłem HBS3 przez WIREGUUARD QVPN. To samo - trzeba uruchomić serwer zdalny z portem RTRR - np 8899 a nie VPN. Adres wewnętrzny serwera VPN
Prędkość przesyłu HBS3
OPENVPN 12 Mb/s
WIREGUARD 16 Mb/s
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. publiczne ip
  2. hbs3 vpn
  3. qvpn klient
  4. wireguard