Jak zacząć ?

G

GKool

Nowy użytkownik
Noobie
20 Styczeń 2010
4
0
1
Witam!

Jako, że ten temat jest dla mnie zupełnie czymś nowym mam pytania na poziomie podstawowym.

Sprzęt: TS-109 II Pro oraz nowiutki dysk Hitachi 500 GB (wsadzony już do środka) - jeszcze nic nie uruchamiałem.

W kwestii podłączenia wszystko jest dla mnie jasne...tak samo ewentualna instalacja z załączonej płytki CD też,

natomiast przeczytałem na tym forum, że w sytuacji kiedy sprzęt nie był używany ktoś sugerował zainstalowanie od

razu najnowszego firmware-u? bo później upgrade byłby bardziej kłopotliwy (trochę zabawy)...jeśli dobrze

zrozumiałem ?

W związku z tym mam pytanie:

Czy faktycznie jest taka potrzeba (na CD jest wersja 2.1) jeśli tak to jak tego dokonać (krok po kroku) - mam

już na komputerze ściągnięte firmware ver 3.1 ze strony QNAP i ostatnią wersję QGet. Na PC mam zainstalowany Win 7.

Proszę o wskazówki zrozumiałe dla laika. Z góry dziękuje i pozdrawiam !!
 
GKool napisał:
Witam!

Jako, że ten temat jest dla mnie zupełnie czymś nowym mam pytania na poziomie podstawowym.

Sprzęt: TS-109 II Pro oraz nowiutki dysk Hitachi 500 GB (wsadzony już do środka) - jeszcze nic nie uruchamiałem.

W kwestii podłączenia wszystko jest dla mnie jasne...tak samo ewentualna instalacja z załączonej płytki CD też,

natomiast przeczytałem na tym forum, że w sytuacji kiedy sprzęt nie był używany ktoś sugerował zainstalowanie od

razu najnowszego firmware-u? bo później upgrade byłby bardziej kłopotliwy (trochę zabawy)...jeśli dobrze

zrozumiałem ?

W związku z tym mam pytanie:

Czy faktycznie jest taka potrzeba (na CD jest wersja 2.1) jeśli tak to jak tego dokonać (krok po kroku) - mam

już na komputerze ściągnięte firmware ver 3.1 ze strony QNAP i ostatnią wersję QGet. Na PC mam zainstalowany Win 7.

Proszę o wskazówki zrozumiałe dla laika. Z góry dziękuje i pozdrawiam !!

Mozna i tak zaczac. Firmware jest po polsku wiec problemow jezykowych nie bedzie. Wejdz w administracje systemu i zrob aktualizacje. Po tym skonfiguruj wszystko i voila.
Raczej nic to skomplikowanego wiec nie przewiduje problemow.
Pozdrawiam
 
Dzięki za odzew :)

Czyli po podłączeniu mimo wszystko najpierw instalacja z CD a potem ewentualnie aktualizacja ?

Tak dla pewności jeszcze pytanie...czy zawartość tej płytki będzie działać poprawnie pod Win 7 bo zalecane wymagania kończą się na Vista ?

Pozdrawiam!
 
GKool napisał:
Dzięki za odzew :)

Czyli po podłączeniu mimo wszystko najpierw instalacja z CD a potem ewentualnie aktualizacja ?

Tak dla pewności jeszcze pytanie...czy zawartość tej płytki będzie działać poprawnie pod Win 7 bo zalecane wymagania kończą się na Vista ?

Pozdrawiam!

Nie powinno byc problemow z W7. Mozesz zrobic tak jak piszesz. Powinno byc ok.
 
Witam,
dołączę się do tego wątku z moim pytaniem.
Zakupiłem TS-110 oraz dysk WD 1TB i zabrałem się za instalowanie ale cały proces zawisł
w przeglądarce na "Inicjalizuj dysk twardy i instaluj nowy firmware" i kręci się ikonka w kółko już kilkanaście godzin.
na qnapie status miga na zielono co 0,5s a HDD świeci na zielono. Mniemam że się formatuje dysk.

Może mi ktoś odpowiedzieć ile to może jeszcze trwać a może jest jakiś inny sposób na szybsze podłączenie już sformatowanego dysku?

Pozdrawiam
 
marcin_k napisał:
Witam,
dołączę się do tego wątku z moim pytaniem.
Zakupiłem TS-110 oraz dysk WD 1TB i zabrałem się za instalowanie ale cały proces zawisł
w przeglądarce na "Inicjalizuj dysk twardy i instaluj nowy firmware" i kręci się ikonka w kółko już kilkanaście godzin.
na qnapie status miga na zielono co 0,5s a HDD świeci na zielono. Mniemam że się formatuje dysk.

Może mi ktoś odpowiedzieć ile to może jeszcze trwać a może jest jakiś inny sposób na szybsze podłączenie już sformatowanego dysku?

Pozdrawiam

Cala instalacja (instalacja+formatowanie) w przyapdku jednego dysku zajmuje kolo 0,5-1h. Cos musialo Ci sie zawiesic, bo to tyle nie trwa. Wyjmij dysk i sprobuj ponownie od poczatku.
 
Mialem podobny przypadek w serii 2xx i najnowszym firmware (Version 3.2.4 build 0315T),
podczas formatu zawislo na 99% po jakiejs godzinie bez ruchu zresetowalem urzadzenie oraz oczywiscie przegladarke i wszystko dzialalo bez problemu...
 
Ja również dopiero zaczynam i nie mam pojęcia co należy zrobiĆ żeby można było wchodziĆ do mojego serwera z zewnątrz przez internet. Serwer mam podłączony do routera. Proszę pomóżcie :)
 
mario_usz napisał:
Ja również dopiero zaczynam i nie mam pojęcia co należy zrobiĆ żeby można było wchodziĆ do mojego serwera z zewnątrz przez internet. Serwer mam podłączony do routera. Proszę pomóżcie :)

Utworzyc konta uzytkownikow. Ustwic dostep przez ftp. Przekierowac odpowiedni port w routerze. Skonfigurowac usluge DynDNS jesli masz zmienne IP.

Podobnie w przypadku jesli potrzebujesz dostep do panelu adm. Zrobic przekierowanie na port 443 Qnapa.
W wielkim skrocie tak to wyglada. Jak bedziesz potrzebowal szczegolow napisz.
Pozdrawiam
 
szczegóły mojej sieci to:modem sieci kabloej motorola FB5100E surfboard cable modem do niego podłączony wireless ruter D-link DI-524 do niego QNAP TS-201. Z zewntątrz chciałbym się dostaĆ (najlepiej) do panela i do zasobów (przedewszystkim do zasobów). Co i gdzie mam ustawiĆ. Proszę o wskazówki dla zuuuuuuupełnego laika, który niema pojęcia o co chodzi :)
 
mario_usz napisał:
szczegóły mojej sieci to:modem sieci kabloej motorola FB5100E surfboard cable modem do niego podłączony wireless ruter D-link DI-524 do niego QNAP TS-201. Z zewntątrz chciałbym się dostaĆ (najlepiej) do panela i do zasobów (przedewszystkim do zasobów). Co i gdzie mam ustawiĆ. Proszę o wskazówki dla zuuuuuuupełnego laika, który niema pojęcia o co chodzi :)


Dostep przez FTP:

Nie napisales jakie masz IP (stale czy zmienne), wiec w przypadku zmiennego IP musisz uruchomic usluge dyndns. Mozna to zrobic w serwisie http://www.dyndns.org. Po wpisaniu tych danych do routera (zakladka dyndns, czy cos w tym rodzaju) bedziesz widziany pod tym zdresem: wybrany_przez_ciebie_login.dyndns.org
Dane ktore musisz wprowadzic do routera to: login i haslo do konta, oraz domena jaka sobie wybierzesz.

Kolejnym krokiem jest przekierowanie portow w routerze. Musisz poszukac sekcji NAT->Port Forwarding. W Port Forwarding przekierowujesz na Qnapa (podajac jego IP) port 21, badz 22 (ten w przypadku jesli dostep ma byc szyfrowany).
Oczywiscie zatwierdzasz wszystkie zmiany i przechodzisz do konfiguracji swojego Qnapa.

- Administracja systemu->Siec - wpisujesz dane swojego konta na dyndns.org i zatwierdzasz
- Prawa dostepu->uzytkownicy - tworzysz uzytkownikow, ktorzy beda mieli dostep do qnapa z zewnatrz oraz zaznaczasz do jakich katalogow bedzie zdalny dostep.
- Uslugi sieciowe-> Usluga FTP -> uaktywaniasz usluge FTP (z szyfrowaniem (port 22), badz bez (port 21)).
Zatwierdzasz wszystko i przechodzisz do konfiguracji klienta FTP:
Ja uzywam Total Commandera, wiec bedzie na tym przykladzie

Zakladka FTP. Tworzysz nowe polaczenie
Sesja ; np. Qnap
Nazwa hosta: wybrany_przez_ciebie_login.dyndns.org
uzytkownik i haslo - wiadomo
Zatwierdzasz wszystko i powinienes miec mozliwosc polaczenia sie z zewnatrz z Qnapem przez FTP.

Pozdrawiam i bezblednej konfiguracji zycze.
 
Witam, też mam problem z rozpoczęciem

jestem od kilku dni posiadaczem TS-110 Turbo NAS QNAP'a oraz 2 Terowego dysku Seagate ST32000542AS. Kolejne próby instalacji tego dysku do TS'a kończą się jednak nieodmiennie porażką :( .

Pierwsza próba:
Postępowanie ściśle wg wskazówek zawartych w instrukcji. Podłączenie do routera, włączenie do sieci, sygnalizacja dźwiękowa i LED OK. Instalacja Findera zakończona powodzeniem. Finder znajduje poprawnie NAS'a oraz dysk. Finder uruchamia narzędzie Quick Setup Wizard klikam "Yes". W przeglądarce pojawia się strona szybkiej konfiguracji z adnotacją, że dysk istnieje i monitem o przeprowadzenie inicjalizacji. Klikam "OK" w przeglądarce pojawia się na ułamek sekundy info typu: "dysk nierozpoznany" i następuje przejście do strony Quick Configuration gdzie możliwe jest wskazanie firmwaru do instalacji. Wskazuję lokalizację wcześniej ścigniętej ze strony producenta najnowszej wersji i klikam "Download". Następuje chwila z wirującą ikonką i komunikat typu: inicjalizacja zakończona niepowodzeniem sprawdź logi zdarzeń.

W kolejnych próbach przepracowałem już chyba wszystkie warianty zalecane na FAQ producenta m.in.:

- próba wczytania innego firmwaru łącznie z tym załączonym na CD,
- bezpośrednie podłączenie do kompa po eternecie ze wskazaną w instrukcji adresacją,
- podpięcie dysku przy włączonym TS'ie (hot swap) po uprzednim zresetowaniu serwera.

Zawsze dochodzę do tego samego miejsca tj. finder poprawnie odnajduje NAS'a i dysk a następnie pojawia się komunikat o niepowodzeniu inicjalizacji odsyłający mnie do logów zdarzeń (czyli z tego co zdążyłem się zorientować do zapisów na dysku do którego nie mam dostępu bo nie przeszedł procesu inicjalizacji).

Jestem na etapie formatowania dysku pod PC-tem (dysk wykrywany jest bez problemu, format jak na razie OK). Co ciekawe na podglądzie przed formatowaniem na dysku widoczne były 4 partycje.


Co robię nie tak? Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.
 
Witam ponownie

Mój problem z uruchomieniem TS-110 opisany powyżej został rozwiązany. TS ruszył, wszystko przebiegło zgodnie z instrukcją :D . Przyczyna niepowodzeń tkwiła w domyślnym ustawieniu Opery jako przeglądarki internetowej. Zmiana domyślnej przeglądarki na Internet Explorer poskutkowała bezproblemowym przejściem przez proces inicjalizacji.

Dwa dni zmagań z powodu braku kompatybilności przeglądarek. No cóż, bywało gorzej... <spoko>

Pozdrawiam serdecznie wszytkich forumowiczów
ZaZi