Pomoc Jaka karta sieciowa do laptopa?

Franz1906

Nowy użytkownik
Noobie
25 Listopad 2018
9
1
3
38
Sosnowiec
QNAP
TS-x51
Ethernet
1 GbE
Witam.
Mam pewnien dylemat, liczę na waszą pomoc i doświadczenie.

Chciałbym trochę upgrade'ować sieć domową, a konkretniej wymienić kartę sieciową w laptopie Dell Inspiron 15 5200. Problem jest taki, że w tym laptopie siedzi karta 10/100Mb/s, a wiadomo co to oznacza, jeśli chodzi o transfer.
I teraz pytanie, co lepiej kupić. Kartę wewnętrzną czy zewnętrzną?
Karta wewnętrzna to wygoda, wyższa cena, ale znalazłem tylko takie 864Mb/s. W zasadzie wystarczające, bo to daje teoretycznie 100MB/s, wiadomo w praktyce będzie mniej. Ale jakby dało się uzyskać 60-70MB/s to byłoby już super. Im więcej tym lepiej.
Karta zewnętrzna podpinana pod USB 3.0 z wyjściem RJ-45, dwa razy taniej da się kupić, ale czy w takich kartach uzyskanie pełnego transferu jest realne? czy to tylko taki chwyt marketingowy? Zawsze wolałem w miarę możliwości unkiania jakichkolwiek przejściówek.
Plusem takiej karty jest fakt, że przy zmianie laptopa, nie będę musiał się martwić, co tam siedzi. Już będę przygotowany i nawet adresu MAC nie będę musiał zmienić na routerze.

Dodam, że sieć zrobiona "prawidłowo" tzn. przez gigabitowego switcha, żeby nie było ;) . Jedynie kable kat. 5E, ale dają radę.

Wersja oprogramowania Firmware: 4.3.5 Build 20181123
Model serwera: QNAP TS-251A