Pomoc Jaka konfiguracja dyskow i volumenow

kasownik

Entry Technician
Q Associate
4 Marzec 2014
39
1
8
48
Szczecin
QNAP
TVS-x71
Ethernet
10 Mbps
Witam!

Mam nowego/używanego TVS-671, mam 1xSSD 256GB i 3x3TB RED.
Nie mam koncepcji jak to ulozyc, zeby dzialalo szybko i bezpiecznie.
Uzywane ma byc do przechowywania obrazu z kamer IP, przechowywania plikow, jako serwer Plex oraz Qsync, czasami Virtualka bedzie jakas uruchomiona.
Prosze o sugestie, czy SSD ma byc jako pierwszy czy nie, czy ma byc QTier, jak ma sie RAID do dysku SSD.
Za duzo pytan, za malo wiedzy :( Bardzo prosze o pomoc.


Wersja oprogramowania Firmware: 4.4.1.1081 Build 05102019
Model serwera: QNAP TVS-671
 
1. SSD - system, aplikacje, wirtualki itp.
2. 3TB - dane
3. 3TB - monitoring
4. 3TB - kopia ważnych danych
Będzie w takiej konfiguracji chodziło sprawnie. Odpuść sobie RAID, ponieważ nie jest to kopia danych. QTIER także nie da Ci korzyści.
 
  • Lubię to
Reakcje: Penerros
Nie dopisalem, ze docelowo maja byc obsadzone wszystkie zatoki, na razie WD RED 3TB, oczywiscie oprocz juz obecnego SSD.
Czy to duzo zmienia?
Nie robic teraz np. RAID5 a potem rozszerzac w miare dodawania dyskow?
 
OK, juz wiem ze RAID to zlo ;) zartowalem.
Mam juz wszystkie dyski czyli 1xSSD i 5XHDD, wiec w porownaniu do posta #2, troche sytacja sie zmienila. Mam kazdy dysk zrobic jako oddzielny volumen i odpowiednio ponazywac? Czy jakos inaczej?
Przy dwoch dyskach bylo prosto, ale czlowiek chcial wiecej :(
 
No to mam nastepna zagwostke.
Dysk ma 250GB, czyli 232.89GB pojemności, na zapas alokacji poszlo 10% czyli 22.34GB, na migawki 10% czyli 20.11GB, pula pamieci ma 201 GB pojemności a udalo sie na niej zalozyc wolumen o wielkosci 91.01GB.
Gdzie sie podzialo 100GB???? System tyle zjadl? czy gdzies cos zle zrobilem?



2019-10-11 17_36_06-Diax.png
2019-10-11 17_37_25-Diax.png
2019-10-11 17_37_56-Diax.png
 
Zrobilem zgloszenie, odpisal mi Grzegorz.

Dzień dobry ,z tego co widzę pojemność puli to 201GB i od tej wartości odlicza się wszystkie migawki etc...
Proszę mieć na uwadze że system tworzy też ukryte partycje systemowe na dysku

Czyli dalej nic nie wiem, moge sie tylko domyslic, ze system pożarł te 100GB na swoje potrzeby :(
 
Wyglada na to, ze u Ciebie tez brakuje kolo 90GB. Jeszcze moze bym zrozumial, jak cos bylo by na dysku, ale dysk jest nowy, nic z apek nie instalowane poza tym co sam system wrzuca, zadnych danych uzytkowych.
Czyzby system na swoje potrzeba zjadal az ~100GB??
upload_2019-10-14_11-41-34.png

Zmień na wolumin prosty i zobacz jaką masz pojemność.

Faktyczne, przy wolumenie prostym nie zjada 100GB, wyglada na to, ze chyba zjada kolo 100GB bez wzgledu na wielkosc dysku, @pigers tez tyle stracil, tylko dyski byly wieksze i nie bylo to tak bolesne.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. wolumin prosty
  2. jaki wolumen
  3. Monitoring
  4. konfiguracja używanego qnap