Jaki NAS jako główny do biura, pierwszy TS-251A jako kopia danych.

krzycho1989

Passing Basics
Beginner
28 Lipiec 2018
18
2
3
34
Czyżowice
lindom.pl
QNAP
TS-x51+
Ethernet
1 GbE
Cześć.
Mam w domowym biurze TS-251A.
Obecnie prowadzę biuro dwuosobowe w branży projektowania (budownictwo) i wykorzystuję NAS TS-251 do gromadzenia danych i pracy na plikach.
Odbywa się to tak, że mamy dwa komputery w jednej sieci plus laptop i po prostu otwieramy pliki z NAS (nie kopiując ich na komputery tylko otwieramy je bezpośrednio z NAS) i na nich pracujemy. Są to głównie PDFy, JPGi, pliki typu word, excel, oraz pliki CAD i innych programów do projektowania typu archiCAD i inne do obliczeń konstrukcji.
Odpalając pliki typu CAD przesyłane są cały czas informacje po sieci z NAS na komputery (autozapis).
Na QNAPIE TS-251 są dwa dyski HDD działające w RAID1.
Zastanawiam się nad zakupem dodatkowego drugiego szybszego na dyski M2+HDD, a obecny QNAP służyłby jako osobny NAS gdzieś tam na poddaszu jaki dodatkowa kopia backup tego nowego NASa.
Dodam, że chcę zatrudnić dodatkowych pracowników na pracy zdalnej i musiałoby to działać tak, że przez VPN pracownik łączy się do domowej sieci i ma dostęp do nowego QNPApa.
W niedalekiej przyszłości będziemy przeprowadzać się do nowego domu gdzie z kolei będzie jakieś 8 kamer i zastanawiam się czy podłączenie tycvh kamer do QNAPA ma sens czy lepiej iśc w jakiś rejestrator tak, żeby było to osobne urządzenie.
Prosiłbym o porady czy taki nowy Qnap ma sens, czy to przyspieszy ewentualny przesył, czy będzie to jako tako działało i czy łączenie do tego kamer mija się z celem czy ma jakieś uzasadnienie.
Dzięki za info
 
8 kamer ? idź w rejestrator albo dedykowanego QNAPa do kamer - zależy na co budżet pozwoli.

a co do nowego nasa pod dane - raczej bym dodał primo ludzi i zobaczył czy obecny nas daje rade ? jak nie, wtedy kupił nowego

robiąc przeprowadzkę często zmienia sie dostawca internetów, upewnij się że dostaniesz od niego w nowej lokacji PUBLICZNY adres IPv4 (pozdrawiamy @Butler), bo ułatwi ci to mega życie.
 
  • Lubię to
Reakcje: Butler
Ogólnie dokupienie dodakowego QNAPa to kwestia czasu, niedalekiej przyszłości, bo dyski są już zapełnione w 70%. Fakt jest taki że część tego zajmują migawki ale mimo wszystko do roku muszę coś kupić.
Co do kamer, skoro musiałby to być specjalny do tego QNAP do którego trzeba będzie extra dopłacić, to pytanie ile wynosi taka różnica, bo może się okazać, że różnica jest taka, że mogłbym za to kupic osobno rejestrator.
 
rejestrator plus dyski bedzie tańszy .. nawet nie ma co myśleć
 
Rozważałem kiedyś QNAP jako rejestrator, ale finalnie rozdzieliłem monitoring od NAS i też tak polecam zrobić. Dedyk to dedyk.
 
Ok, a co z tym drugim NAS? Jaki byście polecili w moim przypadku bo nie wiem na co się nastawiać?
Acha i jeszcze mam pytanie odnośnie RAID 5 czy jest duża różnica w odczycie/zapisie w stosunku do RAID1?
 
TS-462 | Specyfikacja sprzętowa
+ do tego 2x dysk SSD M2 512 GB w RAID1 pod system QTS
+ 3 dyski 10 TB w RAID5 pod dane
+ 1 dysk 10 TB jako HOT-SPARE (w razie padu jednego dysku .. automatycznie zastąpi on uszkodzony dysk)
+ UPS
 
  • Lubię to
Reakcje: maj0nez
Na monitoring jakiś typowy sprzęt typu HikVision itp. Mój wybór był podykotowany głównie tym że mam videodomofon tej marki i rejestratorem spiąłem sobie wszystko w całość.
 
  • Lubię to
Reakcje: maj0nez

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. system ssd
  2. raid5
  3. dyski