Karta rozszerzeń ts-253d

txbka

Nowy użytkownik
Noobie
30 Grudzień 2021
3
0
1
23
QNAP
null
Ethernet
1 GbE
Sprzęt QNAP TS-253d z 16GB RAMu, 2 dyski twarde po 4TB każdy
1. Co chcę kupić
* Kartę rozszerzeń pod dyski NVMe​
* Dyski pod ww. kartę​
2. Budżet
Najlepiej okolice 1000zł w wyjątkowym przypadku można dołożyć max 500zł​

Po wstępnej analizie postów na forum wybór padł jeżeli chodzi o kartę na QM2-2P-244A a z dyskami na dwa Samsung 500GB M.2 PCIe NVMe 970 EVO Plus.
Moje pytania
1) Chciałbym przyśpieszyć działanie maszyn wirtualnych oraz kontenerów na NASie czy mogę liczyć na zaskakujące wzrosty wydajności? Nie ukrywam że przy tak mocnym sprzęcie zaskoczyła mnie słaba wydajność np Ubuntu w Ubuntu Station.
2) Czy jeżeli chodzi o pojemność dysków nie powinienem celować w 1TB, poza wymienioną wirtualizacją chciałbym oczywiście na nich postawić system i jeżeli to możliwe użyć ich jako cache dla dysków twardych.
3) No właśnie jak to jest z posiadaniem systemu na NVMe i używaniem ich jako cache, w jednych postach przeczytałem że jest to niemożliwe w innych odwrotnie. Nie chciałbym korzystać z jednego dysku do systemu i wirtualizacji a z drugiego do cache no bo jednak RAID, ale może w przypadku NVME RAID nie ma sensu i rozwiązanie bez z backupem w chmurze będzie lepsze.

Chciałbym upiec 3 pieczenie na jednym ogniu (szybsza wirtualizacja, system, cache dysków twardych) i nie zawieść się faktem że coś nie zadziała.
Z góry dziękuję pięknie za każdą pomoc!

 
Teraz patrzę że powinienem wskazać model jako TS-253D-4G bo mam cztery rdzenie, sorki zmylił mnie model w QTSie
1655035937736.png
 
dalej to nic nie zmienia :)

dalej masz dwa rdzenie - gdzie kontenery + wirtualizacja będa mulić ci NASa
kolega @Artproject-2004 ma dokładnie taką samą sytuację - tylko zmiana nasa na model z CPU gdzie są rdzenie.

karty QM można dodać - ale na dłuższą metę , to bardzo słaba proteza
 
Czegoś może tu nie rozumiem, dlaczego dalej mam dwa rdzenie. Bez problemu mogę przydzielać po 4 rdzenie na VMke.
1655039568381.png

Dobrze rozumiem że sam NAS jako całość zabiera mi dwa z tego under the hood a możliwość wyboru 4 jest tylko iluzoryczne i działa trochę jak z dynamicznym alokowaniem RAMu?
1655039450370.png
 
Nie wiem o ile ci to przyspieszy działanie systemu ale jak chcesz pod systemem i pod cache, to dwa dyski (ja bym brał po 1Tb), bez RAID. Jeden pod systemem, drugi pod cache.

Ja uważam, że karta rozszerzenia, to świetna sprawa, nawet lepsza niż sloty na płycie, bo ma własne chłodzenie a na płycie często bywa, że dyski Nvme się grzeją.
 
:O
miałem z tyłu głowy informacje że model z 2 rdzeniami
 
zastanawia mnie kwestia, co jest lepszym wyborem, gdy 2 dyski to za mało (mając TS-253D):
1. TS-253D + dokupienie karty rozszerzeń i dyski ssd
2. zamiast karty rozszerzeń dołozyć pieniądze i kupić używany TS-453D i włożyć bezpośrednio 2 dyski SSD (TS-253D sprzedać)

w przyszłości będzie przede mną powyższy dylemat
 
zastanawia mnie kwestia, co jest lepszym wyborem, gdy 2 dyski to za mało (mając TS-253D):
1. TS-253D + dokupienie karty rozszerzeń i dyski ssd
2. zamiast karty rozszerzeń dołozyć pieniądze i kupić używany TS-453D i włożyć bezpośrednio 2 dyski SSD (TS-253D sprzedać)

w przyszłości będzie przede mną powyższy dylemat
To zależy na czym ci zależy.
253D ma szybsza magistralę pci-e, a 453D wolniejsza (nie wiem to jakiś joke producenta czy co..)
W 253D musisz wiadomo dokupić kartę, a w drugim wkładasz SSD 2,5 cala w sanki od razu. Ale gdybyś chciał przyszłościowo więcej HDD, to j.w różnica pci-e
Połączono posty:

Kup chyba kartę pci-e i dyski, później możesz komplet do nowego przełożyć i dalej mieć miejsce na HDD
 
rozumiem, szkoda, że te karty nie są trochę tańsze, wtedy nie byłoby dylematu, dziękuję za wytłumaczenie
 
  • ·
  • QuTS hero x86_64
  • ·
  • 100 GbE
  • ·
  • 88 rdzeni i jeden rdzeń kręgowy
Gdybyś chciał, zdaje się leży mi w szufladzie zbędna QM2-2P-384. 666 + wysyłka.
 
Przerost formy nad treścią. Linia 253D i 453D ma 2x4 i 2x2 odpowiednio pci-e. Chyba, że autor gdzieś kiedyś zmieni NAS na z szybszym pci-e.
 
  • ·
  • QuTS hero x86_64
  • ·
  • 100 GbE
  • ·
  • 88 rdzeni i jeden rdzeń kręgowy
można kupić sobie taniutki adapter PCIE > NVM, tylko wolumin trzeba by utworzyć na QM2 a później wrzucic w kartę za 25 zł. będzie latać. przećwiczone.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. QM2-2P-244A
  2. Karta rozszerzeń
  3. ts-253d
  4. adapter
  5. jak dołozyc ram
  6. 253d
  7. ssd ts-253d
  8. 253d ram
  9. karta m2 pod cache
  10. ts-453D
  11. ts-253d rozszerzenie nvme
  12. qm-2p-244a ts-253d
  13. RAID 1 SSD I WIRTUALIZACJA
  14. Qnap TS-253D
  15. ADAPTER PCI-e x4
  16. karta pcie system
  17. Chłodzenie
  18. qm2-p2-244a
  19. 253d qm2-2p-244a