Kilka pytań przed zakupem NASa

astonmartin

Entry Technician
Q Associate
1 Wrzesień 2008
38
1
8
QNAP
TS-109/209
Ethernet
1 GbE
Witam.

Mam zamiar zakupić urządzenie Qnap model 109 II lub 209 II. W związku z tym mam kilka pytań.

1. Oba modele o ile dobrze się zorientowałem w temacie nie różnią się sprzętowo, tzn jedyna różnica to możliwość użycia dwóch HDD w 209, wydajność i możliwości są identyczne. Dobrze rozumuję ?

2. 109-ka nie posiada wiatraka w przeciwieństwie do 209, tym samym jego praca jest całkowicie bezgłośna, oczywiście pomijając dźwięki wydawane przez HDD. Powstaje pytanie czy 209 może bezpiecznie pracować z odłączonym wiatrakiem ? Oczywiście zdaję sobie sprawę, że 2xHDD to więcej ciepła, pytanie należy więc rozumieć w ten sposób: czy wiatrak w 209-ce jest tylko ze względu na obecność w obudowie dodatkowego HDD ?

3. W parametrach urządzenia jest podana informacja o obsłudze dysków o maksymalnej pojemności 1000 GB. Czy ta wartość to rzeczywista granica czy można mieć nadzieję, że np. gdy za 2 lata będą dostępne dyski 2TB w ludzkich cenach to będzie można ich użyć ?

4. Jakie ograniczenia dotyczą dysków podłączonych do portów USB względem dysków podłączonych bezpośrednio wewnątrz ? Nie chodzi mi o różnicę prędkości tylko o funkcjonalność, rozumiem że na dysku wewnętrznym można uruchomić wszystkie funkcjonalności urządzenia np serwer www, ftp, udostępnić go w sieci jako dysk sieciowy etc, czy na dysku USB można robić to wszystko ? Innymi słowy czy dysk podłączony pod USB można traktować jak rozszerzenie dostępnej przestrzeni czy łączy się to z licznymi ograniczeniami funkcjonalności na tej przestrzeni ?

5. Czy jest sens zmieniać router 10/100 na jakiś z interfejsem gigabitowym jeśli komputery korzystające z sieci lokalnej, której częścią będzie Qnap łączą się z nią poprzez wireless G ? Chyba nie ale wolę zapytać bo w temacie sieci ekspertem nie jestem.

6. Jakie dyski (najlepiej 1 TB) kupić gdy priorytetem jest cicha praca, jak najmniejsze wydzielanie ciepła a wydajność to sprawa drugo a nawet trzeciorzędna ?
 
astonmartin napisał:
Witam.
2. 109-ka nie posiada wiatraka w przeciwieństwie do 209, tym samym jego praca jest całkowicie bezgłośna, oczywiście pomijając dźwięki wydawane przez HDD. Powstaje pytanie czy 209 może bezpiecznie pracować z odłączonym wiatrakiem ? Oczywiście zdaję sobie sprawę, że 2xHDD to więcej ciepła, pytanie należy więc rozumieć w ten sposób: czy wiatrak w 209-ce jest tylko ze względu na obecność w obudowie dodatkowego HDD ?

Otwarcie QNAP = utrata gwarancji. Dużo osób wymienia ten 7cm wiatrak na cichsze rozwiązanie. U mnie temp zawsze oscyluje kolo 38-41st przy 2 dyskach i QNAPie w zamknietej szafce (!). Wiatrak na low. Jak otworzę szafkę - słychać go.

astonmartin napisał:
5. Czy jest sens zmieniać router 10/100 na jakiś z interfejsem gigabitowym jeśli komputery korzystające z sieci lokalnej, której częścią będzie Qnap łączą się z nią poprzez wireless G ? Chyba nie ale wolę zapytać bo w temacie sieci ekspertem nie jestem.

Nie. Nawet po kablu roznica w transferze przez SAMBA na 10/100 a 1000 jest niewielka. Nie warto.

astonmartin napisał:
6. Jakie dyski (najlepiej 1 TB) kupić gdy priorytetem jest cicha praca, jak najmniejsze wydzielanie ciepła a wydajność to sprawa drugo a nawet trzeciorzędna ?

U mnie SAMSUNGI 750GB - właśnie dlatego że ciche. Temperature pracy podałem. Cena w porównaniu do innych dysków- lepsza, wydajność pewnie porównywalna. BTW: Dla forumowiczów mogę spzedawać po 225zł netto/szt + wysyłka za przedpłatą po wysłaniu pro-formy. Ale to już na PM.
 
Dzięki za odpowiedzi jednak muszę dopytać. Co oznacza "wiatrak na LOW", czy to ustawienie dostępne gdzieś w oprogramowaniu czy wymaga ingerencji w urządzenie i tym samym oznacza utratę gwarancji ?

Druga sprawa to dyski Samsung. Twoja odpowiedź mnie nieco zaintrygowała ponieważ spotkałem gdzieś opinie nazwijmy to odmienne. Dokładnie chodzi o dyski Samsung F1, na jakimś forum (chyba pclab) wyczytałem, że owszem są to ciche dyski ale wyłącznie te o pojemnościach 320/640/1000. Ponoć jest to związane z ilością talerzy w sensie, że dyski z tej serii o innych pojemnościach są jakoś inaczej skonstruowane a co za tym idzie pracują głośniej. Z twojej propozycji sprzedaży dysków wnioskuję, że masz do czynienia z rożnymi modelami i może masz porównanie ? Mógłbyś powyższą opinię potwierdzić lub jej zaprzeczyć ?

Przepraszam, że się tak dopytuję ale właśnie na ciszy zależy mi najbardziej, dlatego tak wnikam ;)
 
astonmartin napisał:
1. Oba modele o ile dobrze się zorientowałem w temacie nie różnią się sprzętowo, tzn jedyna różnica to możliwość użycia dwóch HDD w 209, wydajność i możliwości są identyczne. Dobrze rozumuję ?
tak

astonmartin napisał:
3. W parametrach urządzenia jest podana informacja o obsłudze dysków o maksymalnej pojemności 1000 GB. Czy ta wartość to rzeczywista granica czy można mieć nadzieję, że np. gdy za 2 lata będą dostępne dyski 2TB w ludzkich cenach to będzie można ich użyć ?
testowalem "świeżutkie" dyski 1.5tb Seagate na TS-409 - dzialaja
jutro testuje nowe dyski Seagate seria Pipeline HD 500gb i 1tb

astonmartin napisał:
4. Jakie ograniczenia dotyczą dysków podłączonych do portów USB względem dysków podłączonych bezpośrednio wewnątrz ? Nie chodzi mi o różnicę prędkości tylko o funkcjonalność, rozumiem że na dysku wewnętrznym można uruchomić wszystkie funkcjonalności urządzenia np serwer www, ftp, udostępnić go w sieci jako dysk sieciowy etc, czy na dysku USB można robić to wszystko ? Innymi słowy czy dysk podłączony pod USB można traktować jak rozszerzenie dostępnej przestrzeni czy łączy się to z licznymi ograniczeniami funkcjonalności na tej przestrzeni ?
w przypadku TS-109 taki dysk mozna uzywac np. do robienia raida
odpowiednia konfiguracja urzadzenia z konsoli pozwala na pelne wykorzystanie dysku USB
jednak mimo to aby nie stwarzac sobie niepotrzebnych problemow i zagwarantowac sobie 100% jakosci dzialania, nie wykorzystywal bym dysku podlaczonego na USB czy eSATA w celach glownych
 
astonmartin napisał:
Dzięki za odpowiedzi jednak muszę dopytać. Co oznacza "wiatrak na LOW", czy to ustawienie dostępne gdzieś w oprogramowaniu czy wymaga ingerencji w urządzenie i tym samym oznacza utratę gwarancji ?

Druga sprawa to dyski Samsung. Twoja odpowiedź mnie nieco zaintrygowała ponieważ spotkałem gdzieś opinie nazwijmy to odmienne. Dokładnie chodzi o dyski Samsung F1, na jakimś forum (chyba pclab) wyczytałem, że owszem są to ciche dyski ale wyłącznie te o pojemnościach 320/640/1000. Ponoć jest to związane z ilością talerzy w sensie, że dyski z tej serii o innych pojemnościach są jakoś inaczej skonstruowane a co za tym idzie pracują głośniej. Z twojej propozycji sprzedaży dysków wnioskuję, że masz do czynienia z rożnymi modelami i może masz porównanie ? Mógłbyś powyższą opinię potwierdzić lub jej zaprzeczyć ?

Przepraszam, że się tak dopytuję ale właśnie na ciszy zależy mi najbardziej, dlatego tak wnikam ;)

Hmm. Do QNAPa nie wkładałem innych dlatego nie mogę się wypowiedzieć. Słychać cichą pracę ale to dość niski dźwięk i mi nie przeszkadza. Natomiast ktoś pisał że się grzeją - ja jeszcze nie miałem temp wyższej niż 41st przy zamkniętej szafce więc mogę zdementować pogłoski :).
 
Nicodem napisał:
astonmartin napisał:
Witam.
2. 109-ka nie posiada wiatraka w przeciwieństwie do 209, tym samym jego praca jest całkowicie bezgłośna, oczywiście pomijając dźwięki wydawane przez HDD. Powstaje pytanie czy 209 może bezpiecznie pracować z odłączonym wiatrakiem ? Oczywiście zdaję sobie sprawę, że 2xHDD to więcej ciepła, pytanie należy więc rozumieć w ten sposób: czy wiatrak w 209-ce jest tylko ze względu na obecność w obudowie dodatkowego HDD ?

Otwarcie QNAP = utrata gwarancji. Dużo osób wymienia ten 7cm wiatrak na cichsze rozwiązanie. U mnie temp zawsze oscyluje kolo 38-41st przy 2 dyskach i QNAPie w zamknietej szafce (!). Wiatrak na low. Jak otworzę szafkę - słychać go.
TS-109 jest naprawde cichym urzadzeniem, a design jest bardzo ladny i elegancko prezentuje sie na biurku.
TS-209 jest stylowym urzadzeniem z wbudowanym wiatrakiem. Musze przyznac ze sam wiatrak dzialal mi na nerwy, tym bardziej kiedy korzystalem z bardzo cichych dyskow. A wiec na zasilaniu wiatraka (+) dalem rezystor 50ohm - calkowicie to zalatwilo sprawe. Jednak lepszym rozwiazaniem jest wymienic wiatrak na cichszy.

Uzytkownik Yogi3 jest z firmy ktora zajmuja sie dystrybucja QNAP w Polsce. memberlist.php?mode=viewprofile&u=130
Prosze sie z nim skontaktowac. Moze zalatwi QNAP'a odrazu z wymienionym wiatrakiem.

A to moj TS-509:
[Nieprawidłowy link obrazu]:http://qnas.pl/temp/ts509/photo02.jpg
[Nieprawidłowy link obrazu]:http://qnas.pl/temp/ts509/photo03.jpg

Nicodem napisał:
astonmartin napisał:
5. Czy jest sens zmieniać router 10/100 na jakiś z interfejsem gigabitowym jeśli komputery korzystające z sieci lokalnej, której częścią będzie Qnap łączą się z nią poprzez wireless G ? Chyba nie ale wolę zapytać bo w temacie sieci ekspertem nie jestem.

Nie. Nawet po kablu roznica w transferze przez SAMBA na 10/100 a 1000 jest niewielka. Nie warto.
To prawda. Ale urzadzenia z serii II ma chyba jednak lepsze transfery. Wiec mozesz zyskac nawet 30%-40% wybierajac gigabit. Jesli chcesz zaoszczedzic to kup switch 1gbit (d-link), podlacz do routera, a komputery i nas'a podlacz do switcha.

Nicodem napisał:
astonmartin napisał:
6. Jakie dyski (najlepiej 1 TB) kupić gdy priorytetem jest cicha praca, jak najmniejsze wydzielanie ciepła a wydajność to sprawa drugo a nawet trzeciorzędna ?

U mnie SAMSUNGI 750GB - właśnie dlatego że ciche. Temperature pracy podałem. Cena w porównaniu do innych dysków- lepsza, wydajność pewnie porównywalna. BTW: Dla forumowiczów mogę spzedawać po 225zł netto/szt + wysyłka za przedpłatą po wysłaniu pro-formy. Ale to już na PM.
Wogole sie nie zgodze. Dyski SAMSUNG sa raczej dyskami z nizszej polki. Jesli wybierac cichy dysk ktory wydziela malo ciepla...:
- Seagate SV35.3
- Seagate Pipeline HD

Prosze zobacz na specyfikacje techniczna na stronie producenta i porownaj glosnosc jak i pobor pradu z konkurencja.

Pozdrawiam
 
Nicodem napisał:
Hmm. Do QNAPa nie wkładałem innych dlatego nie mogę się wypowiedzieć. Słychać cichą pracę ale to dość niski dźwięk i mi nie przeszkadza. Natomiast ktoś pisał że się grzeją - ja jeszcze nie miałem temp wyższej niż 41st przy zamkniętej szafce więc mogę zdementować pogłoski :).

TS-509 - wymienione wiatraki na wolniejsze - dolozony rezystor 50Ohm.
5 dyskow Seagate SV35.3 - 500gb w srodku...
temp pracy 31-34C :]
 
Dziękuję za wszystkie wypowiedzi. Zdecydowałem się na zakup modelu TS-109 II i do tego dysk Samsung SpinPoint F1 1 TB (SATA II, 32MB cache, NCQ). Myślę, że będzie to odpowiedni kompromis ciszy, pojemności i ceny w stosunku do moich potrzeb.
 
dyski Samsung'a SpinPoint maja tylko ciekawa funkcje: SpinDown
naprawde fajna
w przypadku Seagate pojawila sie ona dla dyskow Pipeline HD, pojawi sie dla dyskow SV35.4 i chyba dla nowej Barracudy

co do reszty w Samsungu sie strasznie zawiodlem :(
po 3 miesiacach dyski chodzily tak glosno ze wytrzymac nie moglem (ts-109 mialem wtedy)
 
Właśnie dotarł do mnie zarówno Qnap TS-109 II jak i dysk Samsung F1 1TB, sprzęt już podłączony i wstępnie skonfigurowany, chodzi cicho, temperatura dysku 33 stopnie Celsjusza. Zabieram się za testowanie i naukę obsługi, pewnie będę też potrzebował jakiejś pomocy ale to już ewentualnie w innych działach forum. Jeszcze raz dziękuję wszystkim za rady.
 
Witam

Chciałbym kupić model TS-209 II. Odnośnie bieżącego tematu, mam jeszcze pytanka.
1. Czy wentylator ten to jedyne źródło hałasu (nie licząc dysku)?
2. Czy w opcjach QNAPa jest możliwość całkowitego wyłączenia wentylatora?
3. Czy na LOW hałas wentylatora jest dokuczliwy?

Dziękuję.
 
nullpointer napisał:
Witam

Chciałbym kupić model TS-209 II. Odnośnie bieżącego tematu, mam jeszcze pytanka.
1. Czy wentylator ten to jedyne źródło hałasu (nie licząc dysku)?
2. Czy w opcjach QNAPa jest możliwość całkowitego wyłączenia wentylatora?
3. Czy na LOW hałas wentylatora jest dokuczliwy?

Dziękuję.

1. tak. wentylator trochę nietypowy - 7cm. Jesli nie boisz sie utraty gwarancji - mozna go wymienic na cichszy lub zmniejszyc 'sprzetowo' obroty - wiecej w dziale moddingu sprzetu
2. nie i nie bedzie. QNAP uzasdadnia to sprawami gwarancyjnymi. w sumie im sie nie dziwie. dolozysz taka opcje i za chwile bedzie 10% zwrotow nowego sprzetu po przegrzaniu
3. slychac go ale zasnac daje :)
 
Witam,
podepne sie pod temat (pytania dotycza modelu 109 II / 109 pro II):
1. Jaki klient BT jest domyslnie zainstalowany w urzadzeniu?
2. Czy rtorrent++_0.8.3_TS-109 dostepny na tym forum bedzie dzialal bez problemow z najaktualniejszym FW (2.1.0 Build 0904)?
3. Czy oplaca sie sprowadzac urzadzenie, jesli tak to skad najlepiej i jak wyglada sprawa cla i ew. innych oplat?
 
1) Wbudowany klient jest zakupiony od firmy X - nikt nie zna jego nazwy ani pochodzenia. Bardzo dobry do sciagania z publicznych trackerow. Kiepski do sciagania z prywatnych - slabo wysyla.
2) Tak bedzie dzialac. Bardzo dobrze pobiera i wysyla.
3) Pomysl o gwarancji...
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. cichy dysk