Kilka pytań przed zakupem NASa

Dyskusja w 'Przed zakupem...' rozpoczęta przez użytkownika astonmartin, 1 Wrzesień 2008.

Ładowanie...
  1. astonmartin

astonmartin Passing Basics Beginner

Local Time:
    12:47
    Oceny:
    +1 / 0 / -0
    Followers:
    0
    QNAP:
    TS-109/209
    Ethernet:
    1 GbE
    TS-109/209 1 GbE
    Witam.

Mam zamiar zakupić urządzenie Qnap model 109 II lub 209 II. W związku z tym mam kilka pytań.

1. Oba modele o ile dobrze się zorientowałem w temacie nie różnią się sprzętowo, tzn jedyna różnica to możliwość użycia dwóch HDD w 209, wydajność i możliwości są identyczne. Dobrze rozumuję ?

2. 109-ka nie posiada wiatraka w przeciwieństwie do 209, tym samym jego praca jest całkowicie bezgłośna, oczywiście pomijając dźwięki wydawane przez HDD. Powstaje pytanie czy 209 może bezpiecznie pracować z odłączonym wiatrakiem ? Oczywiście zdaję sobie sprawę, że 2xHDD to więcej ciepła, pytanie należy więc rozumieć w ten sposób: czy wiatrak w 209-ce jest tylko ze względu na obecność w obudowie dodatkowego HDD ?

3. W parametrach urządzenia jest podana informacja o obsłudze dysków o maksymalnej pojemności 1000 GB. Czy ta wartość to rzeczywista granica czy można mieć nadzieję, że np. gdy za 2 lata będą dostępne dyski 2TB w ludzkich cenach to będzie można ich użyć ?

4. Jakie ograniczenia dotyczą dysków podłączonych do portów USB względem dysków podłączonych bezpośrednio wewnątrz ? Nie chodzi mi o różnicę prędkości tylko o funkcjonalność, rozumiem że na dysku wewnętrznym można uruchomić wszystkie funkcjonalności urządzenia np serwer www, ftp, udostępnić go w sieci jako dysk sieciowy etc, czy na dysku USB można robić to wszystko ? Innymi słowy czy dysk podłączony pod USB można traktować jak rozszerzenie dostępnej przestrzeni czy łączy się to z licznymi ograniczeniami funkcjonalności na tej przestrzeni ?

5. Czy jest sens zmieniać router 10/100 na jakiś z interfejsem gigabitowym jeśli komputery korzystające z sieci lokalnej, której częścią będzie Qnap łączą się z nią poprzez wireless G ? Chyba nie ale wolę zapytać bo w temacie sieci ekspertem nie jestem.

6. Jakie dyski (najlepiej 1 TB) kupić gdy priorytetem jest cicha praca, jak najmniejsze wydzielanie ciepła a wydajność to sprawa drugo a nawet trzeciorzędna ?

2. Nicodem

Nicodem Staff Contributor

Miejscowość:
    Warszawa
    Local Time:
    Oceny:
    +3 / 0 / -0
    Followers:
    1
    Otwarcie QNAP = utrata gwarancji. Dużo osób wymienia ten 7cm wiatrak na cichsze rozwiązanie. U mnie temp zawsze oscyluje kolo 38-41st przy 2 dyskach i QNAPie w zamknietej szafce (!). Wiatrak na low. Jak otworzę szafkę - słychać go.

Nie. Nawet po kablu roznica w transferze przez SAMBA na 10/100 a 1000 jest niewielka. Nie warto.

U mnie SAMSUNGI 750GB - właśnie dlatego że ciche. Temperature pracy podałem. Cena w porównaniu do innych dysków- lepsza, wydajność pewnie porównywalna. BTW: Dla forumowiczów mogę spzedawać po 225zł netto/szt + wysyłka za przedpłatą po wysłaniu pro-formy. Ale to już na PM.

3. astonmartin

Local Time:
    Oceny:
    +1 / 0 / -0
    Followers:
    0
    QNAP:
    TS-109/209
    Ethernet:
    1 GbE
    TS-109/209 1 GbE
    Dzięki za odpowiedzi jednak muszę dopytać. Co oznacza "wiatrak na LOW", czy to ustawienie dostępne gdzieś w oprogramowaniu czy wymaga ingerencji w urządzenie i tym samym oznacza utratę gwarancji ?

Druga sprawa to dyski Samsung. Twoja odpowiedź mnie nieco zaintrygowała ponieważ spotkałem gdzieś opinie nazwijmy to odmienne. Dokładnie chodzi o dyski Samsung F1, na jakimś forum (chyba pclab) wyczytałem, że owszem są to ciche dyski ale wyłącznie te o pojemnościach 320/640/1000. Ponoć jest to związane z ilością talerzy w sensie, że dyski z tej serii o innych pojemnościach są jakoś inaczej skonstruowane a co za tym idzie pracują głośniej. Z twojej propozycji sprzedaży dysków wnioskuję, że masz do czynienia z rożnymi modelami i może masz porównanie ? Mógłbyś powyższą opinię potwierdzić lub jej zaprzeczyć ?

Przepraszam, że się tak dopytuję ale właśnie na ciszy zależy mi najbardziej, dlatego tak wnikam ;)

4. Silas Mariusz

Silas Mariusz SysOp Administrator

Miejscowość:
    Nowy Sącz
    Local Time:
    Oceny:
    +1 422 / 30 / -6
    Followers:
    23
    QNAP:
    TVS-x71
    Ethernet:
    1 GbE
    TVS-x71 1 GbE
    tak

testowalem "świeżutkie" dyski 1.5tb Seagate na TS-409 - dzialaja
    jutro testuje nowe dyski Seagate seria Pipeline HD 500gb i 1tb

w przypadku TS-109 taki dysk mozna uzywac np. do robienia raida
    odpowiednia konfiguracja urzadzenia z konsoli pozwala na pelne wykorzystanie dysku USB
    jednak mimo to aby nie stwarzac sobie niepotrzebnych problemow i zagwarantowac sobie 100% jakosci dzialania, nie wykorzystywal bym dysku podlaczonego na USB czy eSATA w celach glownych

5. Nicodem

Miejscowość:
    Warszawa
    Local Time:
    Oceny:
    +3 / 0 / -0
    Followers:
    1
    Hmm. Do QNAPa nie wkładałem innych dlatego nie mogę się wypowiedzieć. Słychać cichą pracę ale to dość niski dźwięk i mi nie przeszkadza. Natomiast ktoś pisał że się grzeją - ja jeszcze nie miałem temp wyższej niż 41st przy zamkniętej szafce więc mogę zdementować pogłoski :).

6. Silas Mariusz

Miejscowość:
    Nowy Sącz
    Local Time:
    Oceny:
    +1 422 / 30 / -6
    Followers:
    23
    QNAP:
    TVS-x71
    Ethernet:
    1 GbE
    TVS-x71 1 GbE
    TS-109 jest naprawde cichym urzadzeniem, a design jest bardzo ladny i elegancko prezentuje sie na biurku.
    TS-209 jest stylowym urzadzeniem z wbudowanym wiatrakiem. Musze przyznac ze sam wiatrak dzialal mi na nerwy, tym bardziej kiedy korzystalem z bardzo cichych dyskow. A wiec na zasilaniu wiatraka (+) dalem rezystor 50ohm - calkowicie to zalatwilo sprawe. Jednak lepszym rozwiazaniem jest wymienic wiatrak na cichszy.

Uzytkownik Yogi3 jest z firmy ktora zajmuja sie dystrybucja QNAP w Polsce. memberlist.php?mode=viewprofile&u=130
    Prosze sie z nim skontaktowac. Moze zalatwi QNAP'a odrazu z wymienionym wiatrakiem.

A to moj TS-509:
    [Nieprawidłowy link obrazu]:http://qnas.pl/temp/ts509/photo02.jpg
    [Nieprawidłowy link obrazu]:http://qnas.pl/temp/ts509/photo03.jpg

To prawda. Ale urzadzenia z serii II ma chyba jednak lepsze transfery. Wiec mozesz zyskac nawet 30%-40% wybierajac gigabit. Jesli chcesz zaoszczedzic to kup switch 1gbit (d-link), podlacz do routera, a komputery i nas'a podlacz do switcha.

Wogole sie nie zgodze. Dyski SAMSUNG sa raczej dyskami z nizszej polki. Jesli wybierac cichy dysk ktory wydziela malo ciepla...:
    - Seagate SV35.3
    - Seagate Pipeline HD

Prosze zobacz na specyfikacje techniczna na stronie producenta i porownaj glosnosc jak i pobor pradu z konkurencja.

Pozdrawiam

7. Silas Mariusz

Miejscowość:
    Nowy Sącz
    Local Time:
    Oceny:
    +1 422 / 30 / -6
    Followers:
    23
    QNAP:
    TVS-x71
    Ethernet:
    1 GbE
    TVS-x71 1 GbE
    TS-509 - wymienione wiatraki na wolniejsze - dolozony rezystor 50Ohm.
    5 dyskow Seagate SV35.3 - 500gb w srodku...
    temp pracy 31-34C :]

8. astonmartin

Local Time:
    Oceny:
    +1 / 0 / -0
    Followers:
    0
    QNAP:
    TS-109/209
    Ethernet:
    1 GbE
    TS-109/209 1 GbE
    Dziękuję za wszystkie wypowiedzi. Zdecydowałem się na zakup modelu TS-109 II i do tego dysk Samsung SpinPoint F1 1 TB (SATA II, 32MB cache, NCQ). Myślę, że będzie to odpowiedni kompromis ciszy, pojemności i ceny w stosunku do moich potrzeb.

9. Silas Mariusz

Miejscowość:
    Nowy Sącz
    Local Time:
    Oceny:
    +1 422 / 30 / -6
    Followers:
    23
    QNAP:
    TVS-x71
    Ethernet:
    1 GbE
    TVS-x71 1 GbE
    dyski Samsung'a SpinPoint maja tylko ciekawa funkcje: SpinDown
    naprawde fajna
    w przypadku Seagate pojawila sie ona dla dyskow Pipeline HD, pojawi sie dla dyskow SV35.4 i chyba dla nowej Barracudy

co do reszty w Samsungu sie strasznie zawiodlem :-(
    po 3 miesiacach dyski chodzily tak glosno ze wytrzymac nie moglem (ts-109 mialem wtedy)

10. astonmartin

Local Time:
    Oceny:
    +1 / 0 / -0
    Followers:
    0
    QNAP:
    TS-109/209
    Ethernet:
    1 GbE
    TS-109/209 1 GbE
    Właśnie dotarł do mnie zarówno Qnap TS-109 II jak i dysk Samsung F1 1TB, sprzęt już podłączony i wstępnie skonfigurowany, chodzi cicho, temperatura dysku 33 stopnie Celsjusza. Zabieram się za testowanie i naukę obsługi, pewnie będę też potrzebował jakiejś pomocy ale to już ewentualnie w innych działach forum. Jeszcze raz dziękuję wszystkim za rady.

11. Silas Mariusz

Miejscowość:
    Nowy Sącz
    Local Time:
    Oceny:
    +1 422 / 30 / -6
    Followers:
    23
    QNAP:
    TVS-x71
    Ethernet:
    1 GbE
    TVS-x71 1 GbE
    Widze, ze Pan 'Nicodem' stal sie tez kompetentną i żadną wiedzy osobą - mysle ze damy rade :D

Zaparaszamy ;)

12. nullpointer

nullpointer Guest

Oceny:
    +0 / 0 / -0
    Followers:
    0
    Witam

Chciałbym kupić model TS-209 II. Odnośnie bieżącego tematu, mam jeszcze pytanka.
    1. Czy wentylator ten to jedyne źródło hałasu (nie licząc dysku)?
    2. Czy w opcjach QNAPa jest możliwość całkowitego wyłączenia wentylatora?
    3. Czy na LOW hałas wentylatora jest dokuczliwy?

Dziękuję.

13. Silas Mariusz

Miejscowość:
    Nowy Sącz
    Local Time:
    Oceny:
    +1 422 / 30 / -6
    Followers:
    23
    QNAP:
    TVS-x71
    Ethernet:
    1 GbE
  14. Nicodem

Miejscowość:
    Warszawa
    Local Time:
    Oceny:
    +3 / 0 / -0
    Followers:
    1
    1. tak. wentylator trochę nietypowy - 7cm. Jesli nie boisz sie utraty gwarancji - mozna go wymienic na cichszy lub zmniejszyc 'sprzetowo' obroty - wiecej w dziale moddingu sprzetu
    2. nie i nie bedzie. QNAP uzasdadnia to sprawami gwarancyjnymi. w sumie im sie nie dziwie. dolozysz taka opcje i za chwile bedzie 10% zwrotow nowego sprzetu po przegrzaniu
    3. slychac go ale zasnac daje :)

15. DreamCrusher

DreamCrusher Nowy użytkownik Noobie

Local Time:
    Oceny:
    +0 / 0 / -0
    Followers:
    0
    Witam,
    podepne sie pod temat (pytania dotycza modelu 109 II / 109 pro II):
    1. Jaki klient BT jest domyslnie zainstalowany w urzadzeniu?
    2. Czy rtorrent++_0.8.3_TS-109 dostepny na tym forum bedzie dzialal bez problemow z najaktualniejszym FW (2.1.0 Build 0904)?
    3. Czy oplaca sie sprowadzac urzadzenie, jesli tak to skad najlepiej i jak wyglada sprawa cla i ew. innych oplat?

16. Silas Mariusz

Miejscowość:
    Nowy Sącz
    Local Time:
    Oceny:
    +1 422 / 30 / -6
    Followers:
    23
    QNAP:
    TVS-x71
    Ethernet:
    1 GbE
    TVS-x71 1 GbE
    1) Wbudowany klient jest zakupiony od firmy X - nikt nie zna jego nazwy ani pochodzenia. Bardzo dobry do sciagania z publicznych trackerow. Kiepski do sciagania z prywatnych - slabo wysyla.
    2) Tak bedzie dzialac. Bardzo dobrze pobiera i wysyla.
    3) Pomysl o gwarancji...

17. slyt

slyt Entry Technician Q Associate

Miejscowość:
    Lublin
    Local Time:
    Oceny:
    +1 / 0 / -0
    Followers:
    0
    Szukaj na ebay-u.

Poleć tę stronę

1. This site uses cookies to help personalise content, tailor your experience and to keep you logged in if you register.
    By continuing to use this site, you are consenting to our use of cookies.
    Odrzuć powiadomienie.