Kilka pytań przed zakupem TS-453D

aikane

Nowy użytkownik
Noobie
8 Grudzień 2020
3
0
1
36
QNAP
TS-x53D
Ethernet
1 GbE
Witam

mam zamiar kupić TS-453D i czytam już o jego konfiguracji, ale mam kilka pytań:

1. Czy jeśli dodatkowo do dysków twardych dorzucę moduł pcie z dyskami ssd i na nich zainstaluję system, to dyski będą się usypiały jeśli z nich nikt nie będzie korzystał? Chodzi mi o sytuację, że dockery i vmki beda postawione na SSD, HDD będą tylko magazynem danych na zdjęcia i filmy, więc większość czasu będą nieużywane. Czy w takiej sytuacji HDD będą uśpione? Czy raczej albo wszystkie dyski śpią, albo jeśli cokolwiek jest używane (np ssd) to wszystkie dyski będą obudzone? Na początku planuje mieć dwa dyski SSD w RAID 1 i dwa dyski HDD w RAID 1.

2. Czy w przypadku padnięcia QNAPa można dyski podłączyć do PCta i dane będą widziane? Czy to od czegoś zależy np. czy wolumin będzie statyczny czy thick?

3. Czy lepiej jest używać woluminów statycznych, czy jednak thick ze snapshotami?

4. Co się stanie jeśli zabraknie miejsca na snapshoty? Np. wrzucam na dysk 4TB 3TB danych, robię snapshota i potem zaczynam nadpisywać dane, to czy po nadpisaniu 1TB nas nie pozwoli nadpisać więcej danych bo nie będzie miejsca na snapshoty nadpisanych danych?
 
1. Czy jeśli dodatkowo do dysków twardych dorzucę moduł pcie z dyskami ssd i na nich zainstaluję system, to dyski będą się usypiały jeśli z nich nikt nie będzie korzystał?
Nie usypia się dysków.

Czy w przypadku padnięcia QNAPa można dyski podłączyć do PCta
Można.

dane będą widziane
Moja szklana kula stłukła się - co masz za OSa ?

Czy lepiej jest używać woluminów statycznych, czy jednak thick ze snapshotami?
Zależy - co potrzebujesz.

4. Co się stanie jeśli zabraknie miejsca na snapshoty?
Automat powinien skasować stare snapy, nie doprowadzaj do tej sytuacji.
Snapshot też zajmuje miejsce, koniec miejsca na dysku , oznacza koniec zapisu.
 
Bardzo dziękuję za błyskawiczną odpowiedź.

Nie usypia się dysków
Czyli powinny chodzić 24/7?
Jeśli jednak chciałbym żeby HDD się usypiały to system na SSD to umożliwi?

Moja szklana kula stłukła się - co masz za OSa ?
OS mogę mieć każdy, więc to nie problem. Chodzi o to czy da się po podłączeniu dysków zobaczyć dane w PC, bo czytałem że w przypadku woluminów thick i snapshotów QNAP stosuje LVM2, której implementacja nie jest do końca standardowa i nie da się odczytać danych z takiego dysku?

Zależy - co potrzebujesz.
Chciałbym mieć zabezpieczenie w postaci snapshotów, ale jeśli nie będzie można danych z takiego HDD odczytać w PC w razie padnięcia QNAPa, to może jednak static będzie lepszy (z tego co czytałem to takie HDD bez problemu widać w PC)

Automat powinien skasować stare snapy, nie doprowadzaj do tej sytuacji.
Snapshot też zajmuje miejsce, koniec miejsca na dysku , oznacza koniec zapis
Tak, to wiem. Chodzi mi bardziej o sytuację jakby jakiś ransomware zaczął nadpisywać pliki, czy po zapełnieniu dysku snapshotami (poprzez zmianę dużej ilości plików) QNAP przełączy się w read only i zapobiegnie utracie danych?
 
Jeśli jednak chciałbym żeby HDD się usypiały to system na SSD to umożliwi?
liczba postów z zapytaniem czemu dysk mi się nie usypia jest zbliżona do liczby postów gdzie dysk się posypał z powodu częstego włączania - pomyśl czy masz tyle czasu na odzyskiwanie swoich danych z backupu.

jak przewiduejsz malware - to lepiej mieć snapy , co z automatu implikuje wolumeny thick i thin - simple odpada

koniec miejsca to koniec miejsca, nie ma to nic wspólnego z trybem read-only (to działa tylko dla awarii raid).
 
1. Rozumiem, że usypianie wpływa na żywotność.
Ale chciałem jednak wiedzieć czy system na SSD spowoduje możliwość usypiania HDD, czy jednak nie?

2. A co z odczytem danych z wolumenu thick ze snaphotami na PC, jest to możliwe czy jednak nie?
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. usypianie