Który model serwera QNAP wybrać?

R

rosa

Guest
Proszę o radę. Zastanawiam się nad kupnem jednego z nasów Qnap. Biorę pod uwagę następujące modele:


TS-251, TS-251C i HS-251.


Moje potrzeby:


Kopia zapasowa (Time Machine i PC)

Muzyka (także z wykorzystaniem iTunes).

Filmy. Na urządzeniach przenośnych (głównie Apple), ale także na TV Sony (żaden SMART, zwykły monitor).

Zdjęcia – przechowywanie i udostępnianie zdjęć, także na urządzeniach mobilnych.


Podsumowując – funkcje rozrywkowo-multimedialne równie ważne jak backup i przechowywanie. Nie jestem zaawansowanym programistą więc, pewnie 90% funkcji nasa nie wykorzystam i to nie jest dla mnie najważniejsze.


Z tego co widzę, funkcjonalności i parametry techniczne wszystkich trzech nasów są takie same (pomijając jakieś drobne rzeczy). I teraz pytania.


1. Czym się różni TS-251 od TS-251C poza wyglądem i ceną. Różnica kilkuset złotych w cenie sugeruje, że różnica jest i nie chodzi tylko o wygląd L.

2. HS-251 lepiej wygląda, rozważam opcję postawienia nasa w szafce rtv i wówczas ten model byłby niezły, ale to nie jest priorytet.

3. Jednym z ważnych powodów wyboru qnapa jest wejście HDMI – tak aby wykorzystać TV w razie potrzeby bez użycia apple TV (który posiadam) i bezpośrednio oglądać na TV filmy. Mam pytanie jak to działa, bo znalazłem taką recenzję podsyłam link:

http://www.morele.net/serwer-plikow-qnap-hs-251-2g-698592/#div4


Użytkownik pisze tu o problemach z odtwarzaniem mediów właśnie przez HDMI. Czy ktoś wie, czy to kwestia konfiguracji, albo czy ten problem występuje także w TS-251 i TS-251C?


4. Dźwięk jest (jeśli się nie mylę) przekazywany przez HDMI do telewizora. Ja na codzień używam wzmacniacza (mam do niego podpięty tuner satelitarny i apple TV). Czy będę mógł jakoś przekazać dźwięk bezpośrednio do wzmacniacza z qnapa? Wzmacniacz nie jest najnowszy i ma tylko wyjścia typu cinch, koaxialne i optyczne, z kolei w qnapie jest tylko (oprócz HDMI) RJ-45 i usb. No chyba, że rozwiązaniem będzie taki konwerter:


Konwerter Conrad, HDMI => VGA + SPDIF, YPbPr + SPDIF, 2 x cinch - Audio/wideo, konwerter HDMI

Zakładając, że on daje odpowiednią rozdzielczość obrazu i jakość dźwięku Jeśli go dobrze rozumiem konwerter dzieli sygnał z HDMI na audio i wideo i daje możliwość użycia różnych wejść w TV i wzmacniaczu.


5. W tej chwili używam chmury apple do muzyki (itunes match), często wykorzystuję ją tak, że właśnie apple tv ma bezpośredni dostęp do mojej biblioteki i słucham muzyki z chmury via apple TV przez mój wzmacniacz. Czy po przejściu na nasa qnap będę miał możliwość słuchania muzyki z serwera nas przez wzmacniacz? Z tego co wiem, nie ma on (nas) dedykowanego wyjścia audio. Jest sposób na ominięcie tego: czyli itunes na macu, air play do apple tv i na wzmacniacz, ale to jest naokoło – słuchanie muzyki bezpośrednio z serwera byłoby lepszym rozwiązaniem.

6. No i ostatnie związane z tym pytanie – mam zamiar stworzyć na dysku kolekcję muzyki w plikach bezstratnych – czy karta dźwiękowa nie spowoduje ograniczenia w brzmieniu muzyki przy przesyłaniu jej do wzmacniacza (nie mówię tutaj o strumieniowaniu do urządzeń przenośnych, bo tutaj oczywiście nie będę słuchał plików po kilkadziesiąt MB).


I jeszcze dwa pytanie dodatkowe:

7. Czy jest oprogramowanie qnapa dla windows phone?

8. Czy istnieje odpowiednik programu do wizytówek, takie jak jest w S (CARDav server).

9. I ostatnie pytanie: gdzie znajdę jakieś samouczki, instrukcje tutoriale pokazujące konfigurację poszczególnych usług – tak, żeby nie zawracać głowy każdym drobiazgiem.
pozdrawiam
 
W mojej ocenie wszystkie zaproponowane przez Ciebie urządzenia spełnią Twoje wymagania. Oczywiście delikatne różnice są.
1. Czym się różni TS-251 od TS-251C poza wyglądem i ceną. Różnica kilkuset złotych w cenie sugeruje, że różnica jest i nie chodzi tylko o wygląd L.
Ja znam dwie:
1) Ilość portów - w TS-251 ma 2x gigabit lan, natomiast TS-251C ma 1x gigabit lan. Jeżeli jesteś w stanie wykorzystać oba porty to może warto
2) Pamięć Ram - TS-251 na pokładzie 1GB DDR3L z możliwością rozbudowy do 8 GB, TS-251C tutaj nie jestem pewien bo widziałem różne opisy 512 lub 1 GB - w mojej ocenie jeżeli nie planujesz wirtualizacji to 1 GB powinno Ci starczyć.

Różnica to 200 zł - Ty musisz zadecydować czy dla Ciebie warto.
2. HS-251 lepiej wygląda, rozważam opcję postawienia nasa w szafce rtv i wówczas ten model byłby niezły, ale to nie jest priorytet.
HS-251 i TS-251 to chyba tylko kwestia wyglądu i chłodzenia.

3. Jednym z ważnych powodów wyboru qnapa jest wejście HDMI – tak aby wykorzystać TV w razie potrzeby bez użycia apple TV (który posiadam) i bezpośrednio oglądać na TV filmy. Mam pytanie jak to działa, bo znalazłem taką recenzję podsyłam link:

http://www.morele.net/serwer-plikow-qnap-hs-251-2g-698592/#div4


Użytkownik pisze tu o problemach z odtwarzaniem mediów właśnie przez HDMI. Czy ktoś wie, czy to kwestia konfiguracji, albo czy ten problem występuje także w TS-251 i TS-251C?

Używając TS-251 nie zanotowałem żadnych błędów - działa perfekcyjnie używając zainstalowanego KODI na urządzeniu - praktycznie przestałem używać apple TV

4. Dźwięk jest (jeśli się nie mylę) przekazywany przez HDMI do telewizora. Ja na codzień używam wzmacniacza (mam do niego podpięty tuner satelitarny i apple TV). Czy będę mógł jakoś przekazać dźwięk bezpośrednio do wzmacniacza z qnapa? Wzmacniacz nie jest najnowszy i ma tylko wyjścia typu cinch, koaxialne i optyczne, z kolei w qnapie jest tylko (oprócz HDMI) RJ-45 i usb. No chyba, że rozwiązaniem będzie taki konwerter:


Konwerter Conrad, HDMI => VGA + SPDIF, YPbPr + SPDIF, 2 x cinch - Audio/wideo, konwerter HDMI

Zakładając, że on daje odpowiednią rozdzielczość obrazu i jakość dźwięku Jeśli go dobrze rozumiem konwerter dzieli sygnał z HDMI na audio i wideo i daje możliwość użycia różnych wejść w TV i wzmacniaczu.

Co do konwertera to się nie wypowiem. Z doświadczenia wiem, że raz działają raz nie. Z Qnapa dźwięk wychodzi poprzez HDMI, jeżeli nie masz możliwości wpięcia kabla hdmi do amplitunera, rozwiązaniem może być wypuszczenie dźwięku z telewizora do wzmacniacza korzystając np z SPDIF lub chinch (o ile TV ma taką możliwość).

5. W tej chwili używam chmury apple do muzyki (itunes match), często wykorzystuję ją tak, że właśnie apple tv ma bezpośredni dostęp do mojej biblioteki i słucham muzyki z chmury via apple TV przez mój wzmacniacz. Czy po przejściu na nasa qnap będę miał możliwość słuchania muzyki z serwera nas przez wzmacniacz? Z tego co wiem, nie ma on (nas) dedykowanego wyjścia audio. Jest sposób na ominięcie tego: czyli itunes na macu, air play do apple tv i na wzmacniacz, ale to jest naokoło – słuchanie muzyki bezpośrednio z serwera byłoby lepszym rozwiązaniem.
Możesz zainstalować serwer itunes na nasie i apple TV będzie z niego korzystał. U mnie Itunes na macu korzysta z zasobów itunes na qnapie.

6. No i ostatnie związane z tym pytanie – mam zamiar stworzyć na dysku kolekcję muzyki w plikach bezstratnych – czy karta dźwiękowa nie spowoduje ograniczenia w brzmieniu muzyki przy przesyłaniu jej do wzmacniacza (nie mówię tutaj o strumieniowaniu do urządzeń przenośnych, bo tutaj oczywiście nie będę słuchał plików po kilkadziesiąt MB).
Pytanie czy Twój system audio pozwoli Ci poczuć różnicę w wykorzystaniu tych bezstratnych formatów… Spróbuj usługę apple music :)
 
Wo1tylla - dzięki.
Jeśli chodzi o apple music - używam, ale trochę denerwuje mnie, że nie mam możliwości ustawienia prędkości strumieniownania (a tam domyślnie masz poza zasięgiem wi-fi jakieś 128 kb/s a to szału nie ma...). Sprzętu audio może nie mam z najwyższej półki, ale jestem w stanie usłyszeć różnicę pomiędzy strumieniowaniem 256 kb/s a czymś więcej.
Mam jeszcze jedno pytanie - chyba najważniejsze: z doświadczenia wiem, że są urządzenia i programy, które nie chcą dobrze współpracować z macami i w ogóle apple. Tak jest np. z WD my cloud, który mam (wiem, że to nie nas..) i który na pc jeszcze jakoś działa, ale na macu to porażka. Z tego co czytałem, to S sprawuje się dobrze, użytkownicy maców nie narzekają, ale nie trafiłem do tej pory na jakąś opinię użytkownika qnapa na macu. Jak rozumiem - Ty jesteś zadowolony?
 
Szczerze - nie wszystko fajnie działa na safari - rozwiązaniem jest firefox
 
A czy próbowałeś robić kopię na Time Machine zdalnie przez internet czyli poza własną siecią w domu/pracy? Czy to w ogóle jest możliwe?
 
Nie próbowałem, ale jutro mogę spróbować - zakładam, że jest to możliwe po VPN.
 
Dzięki ;)
W systemie qnapa (qts 4.1) nie mogę znaleźć opcji monotowania dysku (nasa) na swoim macbooku - miałem to w wd my cloud; po prostu odpowiednie udziały (katalogi) pokazywały się w finderze na macu. Z tego co widzę w systemie S też jest opcja montowania dysku. Czy to możliwe, żeby w qnapie tego nie było?
 
a TS-251C - moze ktos taniej zalatwic niz oferta za 979zł (bo tyle wyjdzie na alle... z kuponem) ?
 
Dzięki ;)
W systemie qnapa (qts 4.1) nie mogę znaleźć opcji monotowania dysku (nasa) na swoim macbooku - miałem to w wd my cloud; po prostu odpowiednie udziały (katalogi) pokazywały się w finderze na macu. Z tego co widzę w systemie S też jest opcja montowania dysku. Czy to możliwe, żeby w qnapie tego nie było?
Jest to możliwe - pewnie jest na to kilka sposobów np. w preferencjach systemowych->użytkownicy->logowanie dodajesz do startu systemu.
 
ale miałem na myśli zdalne logowanie do zasobów w czasie kiedy przebywam poza siecią w której do routera jest wpięty nas. Czyli inaczej kiedy jestem w pracy, a nas został w domu. Wydaje mi się, że to załatwia zdalne logowanie przez qnapcloud, ale nie wiem czy wtedy można zamontować dysk w finderze.
 
Możesz to zrobić przynajmniej na dwa sposoby: 1) korzystając qnapsync 2) Dodać sobie zasób w finder - używając polecenia połącz z serwerem (poprzednio łącząc się poprzez VPN)
 
witam
chce kupić ts-451 Mam kilka zapytań dotyczących konfiguracji dysków w ts-451 jakie są możliwości konfiguracji dysków czy jest możliwość bez raida czy jest możliwość wpiecia 4x dysków ale widziany każdy osobno każdy
 
na ten pytanie odpowiada instrukcja - tak możesz każdy z osobna mieć - twoje ustawienia - twój serwer

PS: podpinanie się pod dyskujse = warn