Migracja z RAID 5 na RAID 0

pmcomp

Zarejestrowany
Noobie
30 Wrzesień 2010
4
0
6
Witam,

po pierwsze jestem nowy więc wypada sie przywitać: WITAJCIE :D .
Po drugie nie jestem nikim z branży czy działu IT więc wybaczcie może czasem naiwne czy głupie pytania, na pewno wynikną z mojej niewiedzy.
Po trzecie zakupiłem 459pro, jutro przyjdą dyski i mam "problem" jaką macierz zbudować.

Konfiguracja ma się oprzeć na 4-ech dyskach po 2TB, a zastosowanie to praca w domu i magazyn do multimediów.

Moje pytanie jest nastepujące: jeżeli stworzę macierz RAID 5 czyli 6TB, czy jeśli zabraknie mi miejsca będę mógł ją przekonwertować na macierz RAID 0 ? Dzisiaj te 6 TB w zupełności mi wystarczy ale nie wiadomo co będzie za parę miesięcy. Zastanawiam się czy zbudować na początek RAID 0 ale przy walnięciu dysku wszystko leci do kosza. Nie są to jakieś żywotne dane ale ich odtworzenie i ponowne wgranie zajmie mnóstwo czasu.

I drugie pytanie: czy macierz można budowac tylko w oparciu o dyski wewnętrzne czy także o podłaczone z zewnątrz po eSATA?

Czekam na odpowiedzi.

Pozdro
 
Witam

pmcomp napisał:
Moje pytanie jest nastepujące: jeżeli stworzę macierz RAID 5 czyli 6TB, czy jeśli zabraknie mi miejsca będę mógł ją przekonwertować na macierz RAID 0 ?

Jak mówi dokumentacja:

You can do the following with online RAID level migration:
  • Migrate the systeom from single disk to RAID 1, RAID 5, or RAID 6
  • Migrate the system from RAID 1 to RAID 5 or RAID 6
  • Migrate the system from RAID 5 with 3 HDD to RAID 6

z RAID 5 nie zrobisz RAID 0. Chyba że masz tyle miejsca na zewnętrznym maszynie, aby na czas reorganizacji RAID-a skopiować wszystkie (najważniejsze) dane ;>