Pomoc Migracja z TS-251 na TS-653b

namex

Entry Technician
Q Associate
19 Czerwiec 2014
57
3
8
49
QNAP
TS-x51
Ethernet
null
Cześć,

Planuję przesiadkę z TS-251 na TS-653b.
Do nowego serwera planuję dokupić kartę pod dysku M.2 (512).
1. Jak najlepiej ustawić konfigurację dysków M.2. System i cache o ile to możliwe bo czytałem tutaj, że albo system albo cache. Dyski M.2 chciałbym ustawić w RAID1.
2. Dyski HDD bez RAID (backup będzie na innej maszynie w innej lokalizacji, tak wydaje się bezpieczniej).
3. W jakiej kolejności przenosić dyski, system.
a. Wkładam M.2 aktualizuje ustawiam co trzeba i dopiero przekładam HDD.
b. wszystkie dyski w tym samym czasie.
c. najpierw HDD później M.2.
4. Jak najlepiej ustawie system pod taką konfigurację, chodzi o wydajność.
 
nic specjalnego ...

a po co Ci raid z ssdków ? na dodatek 1 - kopia lustrzana ?

Ja bym postawił system na jednym ssdku - od nowa.
Drugi bym zostawił w całości na cache
a dyski z danymi podpiął na końcu

będzie ból d..py żeby przemigrować aplikacje na ssdka , ale opłaci się to większą wydajnością.
 
nic specjalnego ...
a po co Ci raid z ssdków ? na dodatek 1 - kopia lustrzana ?

1. Dla bezpieczeństwa systemu. Dane mam zabezpieczone w inny sposób.
2. Aby nie tworzyła się kopia systemu na HDD i nie wybudzały się jeśli faktycznie nie są używane.

Jeśli można to rozwiązać w inny sposób to chętnie zrezygnuję z raida na ssd.
 
usypanie ? aha - to nie pomogę - jestem przeciwnikiem usypania nasów.

W temacie NAS raczej raczkuję, więc być może źle to nazwałem. Nie chodzi mi o wyłączanie, parkowanie czy też usypianie. Poczytałem trochę forum i wiem, że to nie za dobra rzecz, dyski się szybciej zużywają przy rozruchu niż przy ciągłej pracy (przynajmniej takiem mam przeświadczenie). Chodzi raczej o brak zapisu i odczytu jeśli nie jest to wymagane. Jeśli to jest równoznaczne z usypianiem to chyba aż tak bardzo mi nie zależy.
 
Ciężko to ogarnąć laikowi.
1. W jaki sposób ustawić dysk1 M.2 jako systemowy?
a. nie przydzielić go do wolumenu/puli, zostawić go tak jak jest
b. czy utworzyć wolumen na dysku M.2 tak jak na dane (tak zrobiłem, dysk jest systemowy)
c. czy jednak połączyć go z HDD za pomocą Qtier
2. Dysk2 M.2 jako cache chyba ogarnięty, ale ilość opcji konfiguracyjnych zabija
a. zostawić domyślne czy coś zmienić
b. aby to był cache zostawić tylko odczyt, tak zrozumiałem czy jednak źle zrozumiałem
c. coś jeszcze ustawić zmienić
3. Dysk HDD ogarnięty, pozostaje pytanie czy łączyć go za pomocą Qtier

Teraz tak to wygląda u mnie
Proszę o informację czy nie będzie problemów jeśli zmienię lokalizację folderów współdzielonych.
Po wybraniu opcji "Wyłącz i ukryj funkcje multimedialne" zakładają się foldery np. "Multimedia".
Z tym, że folder ten jest na dysku systemowym czyli SSD, a chcę zmienć lokalizację na HDD.
O ile w File Station wygląda to ok. to już w konsoli (putty) mam folder "Multimedia" i na dysku SSD i HDD.
 

Załączniki

  • 2019-04-30 07_23_28-Window.jpg
    2019-04-30 07_23_28-Window.jpg
    27 KB · Wyświetleń: 52
jak przeniosłeś za pomocą panelu WWW to będzie dobrze
znając życie ten na ssdku jest pusty :)


Tak przenosiłem za pomocą www.
1. zaznaczyłem opcji "Wyłącz i ukryj funkcje multimedialne"
2. wtedy mogłem zmienić parametry folderów w folderach współdzielonych
3. odznaczyłem opcji "Wyłącz i ukryj funkcje multimedialne"
 
Proszę o informację czy mogę rozszerzyć RAID (JBOD) o nowy dysk nie tracąc danych.
- na dyskach już zainstalowanych
- na dysku dokładanym
Bardziej oczywiście zleży mi na dyskach już zainstalowanych.

Wcześniej jak miałem jeden dysk dodanie drugiego wymazało mi wszystkie dane. Jak to się ma do JBOD.
2019-05-12 10_44_48-TS-653B.png
 
JBOD ? to dwa dyski połączone w jeden - bez duplikowania - zmienisz/stracisz dysk tracisz dane
nie ma żadnej opcji migracji

Online RAID Level Migration

jak chcesz dodać kolejny dysk - spoko - dodajesz , dysk się poszerza o niego

jak chcesz zmienić dysk z jboda - to musisz zrobić kopię danych , wymienić dysk (tracąc dane ) , włożyć nowy i zrobić JBODa na nowo

generalnie jedna z głupszych opcji do wybrania , single dyski sa lepsze , mniej tracisz w razie wpadki z hdd
 
generalnie jedna z głupszych opcji do wybrania , single dyski sa lepsze , mniej tracisz w razie wpadki z hdd

Kopie będę miał w innej lokalizacji, więc dane będą miały kopie.

Zastanawiam się jednak teraz nad tym co napisał, może faktycznie to mimo wszystko bezpieczniejsza opcja.
Pytanie czy jak będę miał 4 pojedyncze dyski to mogę je jakoś połączyć, aby to system wybierał gdzie zapisuje dane i żebym widział łączną pojemność pojedynczych dysków.
Generalnie chodzi o to abym nie miał na każdym dysku folderu np. multimedia (sam folder oczywiście może być, ale żebym go widział jako jeden) i to ja wybieram, że zapisuje tu lub tu.
 
Pytanie czy jak będę miał 4 pojedyncze dyski to mogę je jakoś połączyć, aby to system wybierał gdzie zapisuje dane i żebym widział łączną pojemność pojedynczych dysków.
Technologia QNAP Qtier zapewnia automatyczny proces pozycjonowania danych

Generalnie chodzi o to abym nie miał na każdym dysku folderu np. multimedia (sam folder oczywiście może być, ale żebym go widział jako jeden) i to ja wybieram, że zapisuje tu lub tu.
jak sobie dane zorganizujesz Twój problem ...

ja mam tak:
[1] SSD - QTS, apki z appcenter, vmka
[2] dysk 10 Tb - dane "płynne" - filmy/seriale , nie będę płakał za tymi danymi jak dysk padnie, parę folderów jest replikowanych na raid
[3][4] - raid 1 - dane które chce zawsze mieć , dokumenty, zdjęcia itp itd + extra backup w chmure
 
jeśli dobrze widzę - masz jedną grupę w skład której wchodzą 3 dyski

ludzie robią osobne volumeny

upload_2019-5-19_12-41-49.png


upload_2019-5-19_12-50-54.png


upload_2019-5-19_12-51-10.png

Nie wiem czy jest to lepsze czy gorsze od twojego rozwiązania , ale przynajmniej widzę co się dzieję w każdej "sekcji" dysków.
No i mam kontrolę nad tym na który dysk lecą dane :

upload_2019-5-19_12-52-44.png


A Tobie chyba o to chodzi ? :>