Pomoc Monitoring IP, switche PoE, router, AP - sieć na działce

maks87

Network Architect
Q's Professional
20 Lipiec 2012
448
2
69
28
37
Warszawa
QNAP
TS-x73
Ethernet
1 GbE
Kilka dni temu kolega poprosił mnie o pomóc w zaprojektowaniu i wykonaniu małej sieci na terenie działki gdzie powstają domki na wynajem. Ani zawodowo ani prywatnie na większą skalę się czymś takim nie zajmuję, ale jakieś tam pojęcie oraz umiejętności manualne są, to ze względu na ograniczenie kosztów (robocizna obecnie jest mega droga) chcemy taką sieć wykonać razem z kolegą.
Założenia są następujące:
- 3 domki
- na każdym domku 2-3 kamery
- w każdym domku punkt dostępowy do wifi (AP)
- kamery i AP muszą być zasilane z PoE
- internetu kablowego nie ma, więc jesteśmy (przynajmniej na razie) zdani na sieć mobilną - który operator będzie ostatecznie to teraz nie ma znaczenia, zrobimy testy i zobaczymy co działa najlepiej (ale ogólnie już wiemy, że przynajmniej dwóch operatorów w miarę dobrze działa)
- w budynku nr 1 ma być router, rejestrator, switch, AP i dwie kamery
- w budynku nr 2 ma być switch, AP, dwie kamery
- w budynku nr 3 ma być switch, AP, trzy kamery
- (to jeszcze do decyzji) altanka, miejsce na kampery itd - tutaj też by warto dać switch, jakieś ze 2 kamerki oraz AP. To będzie poza budynkiem, w jakiejś zewnętrznej skrzynce, a AP musi być outdoorowy
- budynki połączone są jeden do drugiego, czyli switch w budynku nr 1, łączymy ze switchem w budynku nr2, a ten dalej ze switchem w budynku nr 3 (i ewentualnie jeszcze dalej do kamperów)

Na temat doboru rejestratora i kamer nie chcę dyskutować (przynajmniej teraz), bardziej chcę się skupić ogólnie na pomyśle jak to zrobić i na sprawach sieciowych: router, switche i AP.

1. Jaki router wybrać? Chodzi oczywiście o router z wejściem na kartę SIM i obsługującym LTE. Pomiarów na miejscu jeszce dokładnych nie robiłem, ale wydaje się, że 2 CA wystarczy.
2. Czy ten router traktować jako główny i jedyny, czy dać potem jeszcze jakiś "bardziej zaawansowany" router do robienia na nim sieci? Jeśli tak, to w co wejść? Mikrotika nie znam i raczej w najbliższym czasie nie będę miał czasu na naukę.
3. Jakie zastosować switche PoE? Typowo dla monitoringu stosowane są różne switche które mają np. 4 porty PoE oraz 2 porty uplink do podłączenia "poprzedniego/następnego" budynku. Iść w coś takiego? Czy może jakiś "typowy" switch, nie "dedykowany" dla monitoringu? Jeśli tak to co? Musi na pewno dawać PoE na kamery i AP.
4. Jakich AP użyć? W siebie w domu i u tego kolegi mam UAP AC Lite więc to znam, ale może też być coś innego (po warunkiem, że konfiguracja będzie intuicyjna, a nie będzie trzeba spędzić tydzień na YT aby to ogarnąć).
5. Rozdzielać sieć monitoringu od wifi? Fizyka będzie ta sama, więc jak coś to chyba pozostają vlany. A żeby je zrobić to chyba trzeba to uwzględnić w powyższym doborze switchy (z punktu 3).

Jak ktoś ma jakieś pomysł jak fajnie to zrobić to chętnie się dowiem. A jak ktoś może ma doświadczenie typowo z monitoringiem IP (rejestratory, kamery) to oczywiście też przy tej okazji możemy pogadać.
 
Już to widzę co by się tam działo, jakbym założył konto i zadał takie pytanie.
"Jak się nie znasz to się za to nie bierz", "Zleć to profesjonaliście", "Jak ty takich rzeczy nie wiesz to jak chcesz to wszystko zrobić?" itd :)
 
  • Haha
Reakcje: Kamil84
anteny Unifi lub Deco
switche GB aby pchały ruch kamery + AP (najlepiej zarządzalne żeby zrobić VLAN)
kamery - kwestia budżetu, zwykłe czy AI z detekcją człowieka, samochodu z powiadomieniami PUSH, masz jednocześnie ochronę obwodową
 
@evenementrf dzięki wielkie za kontakt. Dopiero teraz miałem chwilę aby naskrobać maila. Jak znajdziesz chwilę to spójrz na niego i jak się uda coś dobrać to podeślij. Z góry dzięki.
 
Aby zakonczyc temat monitoringu to napisze ze dzieki @evenementrf udalo sie zamowic kamerki i rejestrator. Czesc kamer juz wisi (ale jeszcze nie dziala), switche, rejestrator i jedna kamera wlasnie sa testowane na biurku, ale poniewaz to moje pierwsze spotkanie z monitoringiem to przeraza mnie liczba opcji:)

Pozostal temat routera LTE. Po wykonaniu pomiarow juz wiem ze potrzebuje cos z antena zewnetrzna budynek jest z blachy i w srodku dziala to slabo.

Ktos cos podpowie? Isc w jakiegos Mikrotika ktorego nie znam i szybko nie ogarne, ale bedzie na pewno stabilny? Jak tak to jaki konkretnie model i z jaka antena? A moze cos np. z TP Linka? MR500 czy MR 600? Tylko jaka antena do tego? Jakbym kupil TP Linka i potem jako AP cos z Deco to ma to jakas wartosc dodana w porownaniu do Mikrotika i AP Deco? Bo z UniFi chyba ostatnio slabo z dostepnoscia.
 
  • Lubię to
Reakcje: Silas Mariusz

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. kamera
  2. kamera ONVIF
  3. ONVIF H265
  4. Monitoring