Następca TS-231P do biura projektowego

dombex

Nowy użytkownik
Noobie
23 Maj 2020
6
1
3
34
QNAP
null
Ethernet
1 GbE
Biuro, w którym pracuję powoli się rozrasta i myślę nad zmianą obecnego TS-231P na coś lepszego. Obecnie serwer NAS wykorzystuję jako serwer plików (SMB) i do zarządzania VPN (poprzez protokół OpenVPN). Z serwera korzysta maksymalnie 10 użytkowników.

Docelowo chciałbym, by nowy serwer NAS umożliwił mi dodatkowo:
  • wirtualizację 1 maszyny z windowsem 10, znajdowałby się na nim serwer licencji programów w wersjach sieciowych (Autocad etc.),
  • ustawienie kontrolera domeny,
  • automatyczną kopię danych do chmury (myślałem nad AWS, ale chętnie tu też posłucham porad)
  • w przyszłości być może konfigurację poczty e-mail.
Obecnie myślę nad TS-251+. Nie wiem czy brać jednak wersję z 2GB pamięci czy 4GB pamięci, tak by nie zdławić NASa przez wirtualizację. Czy może warto zastanowić się nad innym sprzętem? Wolałbym jednak pozostać dalej przy qnapie.

Chodzi mi po głowie też drugi pomysł. Dostęp do maszyny wirtualnej chciałbym przyznać reszcie użytkowników, ewentualnie do tego celu postawić drugą. Na maszynie wirtualnej chciałbym zainstalować program do obliczeń MES (Autodesk Robot Structural Analysis), którego posiadam licencję jednostanowiskową. W ten sposób chciałbym uzdalnić licencję programu. Obecnie program ten siedzi na komputerze z Ryzenem 5 1600 i 8GB pamięci, sam program w małym stopniu wykorzystuje kartę grafiki. Jaki NAS byłby potrzebny w takim wariancie? Czy warto wtedy dopłacić do NASa z GPU-passthrough?

Zapomniałem dodać, obecnie mam sieć 1Gbit.
 
wirtualizację 1 maszyny z windowsem 10, znajdowałby się na nim serwer licencji programów w wersjach sieciowych (Autocad etc.),
To już wyznacza CPU Intela, nie biedne AnnPurn Labs

ustawienie kontrolera domeny,
Na pewne ci to potrzebne ?
Chcesz instalować Windowsa czy korzystać z QNAPowej implementacji ?

automatyczną kopię danych do chmury (myślałem nad AWS, ale chętnie tu też posłucham porad)
Hybrid Backup Sync i nic więcej.

w przyszłości być może konfigurację poczty e-mail.
Office 365 !

Nie , coś nowszego - QNAP TVS-473e-4GB i dodanie RAMu , żeby mieć 8 GB RAM w sumie.

W ten sposób chciałbym uzdalnić licencję programu.
Co licencja na to ?

Jeśli obciąża to CPU, to moim zdaniem , ewentualnej maszynie trzeba ograniczyć zasoby CPU!
Nie znam programu, ale jeśli mocno obciąża CPU , to istnieje możliwość że trzeba będze zastanowić nad innym chłodzeniem.

@badziewiak - znasz może ten program ?
 
Na pewne ci to potrzebne ?
Chcesz instalować Windowsa czy korzystać z QNAPowej implementacji ?
Właśnie czytam czy jest mi to na pewno potrzebne, ale raczej się skłaniam się ku implementacji QNAPowej. Zależy mi po prostu, by trzymać porządek z hasłami i userami, a oprócz tego, by zapewnić dostęp przez zdalny pulpit do komputerów użytkowników (praca zdalna).

Hybrid Backup Sync i nic więcej.
Ok, ale u kogo wykupić subskrypcję.

Zewnętrzny hosting zawsze stabilniejszy i bezpieczniejszy?

Nie , coś nowszego - QNAP TVS-473e-4GB i dodanie RAMu , żeby mieć 8 GB RAM w sumie.
Początkowo myślałem, by zamknąć się w 2500zł. Tańsze będą po prostu półśrodkami?

Co licencja na to ?
Pogrzebałem i wybiłem sobie z głowy ten pomysł.
Does the permission to install on a virtual machine apply to all license types? Yes, but the additional provisions of each license type must also be satisfied to maintain compliance with the LSA. For example, while Stand-alone licenses of Autodesk software may be installed on virtual machines, sessions depending on such licenses must be accessed through the hardware directly supporting the virtual machine, not through a network connection. Access to remote sessions of Autodesk software over a network is only permitted if you have a Network License.
via: Autodesk in Virtual Environments and What is "Allowed"
 
Ok, ale u kogo wykupić subskrypcję.
Za program ? Nie ma - jest za frytki w AppCenter , tylko płacić za przestrzeń M$.

Zewnętrzny hosting zawsze stabilniejszy i bezpieczniejszy?
Płacisz i wymagasz , czego chcieć więcej ? - Jest też więcej powodów prawnych.

Początkowo myślałem, by zamknąć się w 2500zł. Tańsze będą po prostu półśrodkami?
Jesteś za biedny zeby dwa razy płacić ! Przestańcie polaczkować i zacznijcie myśleć !
Za 2500 zł to możesz kupić najwyzej nowe dyski do nasa.

Pogrzebałem i wybiłem sobie z głowy ten pomysł.
Tak myślałem , zbyt różowo by było :)

Właśnie czytam czy jest mi to na pewno potrzebne, ale raczej się skłaniam się ku implementacji QNAPowej. Zależy mi po prostu, by trzymać porządek z hasłami i userami, a oprócz tego, by zapewnić dostęp przez zdalny pulpit do komputerów użytkowników (praca zdalna).
I tutaj bym się zatrzymał z pytaniem , co jeszcze ?
bo login + hasło ogarnie sam LDAP , ale co jeszcze ??
 
Za program ? Nie ma - jest za frytki w AppCenter , tylko płacić za przestrzeń M$.
No właśnie, tylko komu płacić za przestrzeń? Opcji jest naprawdę sporo: HBS 3

Za 2500 zł to możesz kupić najwyzej nowe dyski do nasa.
To jak zeszliśmy na temat dysków, to jakie brać? Obecnie mam 2x1TB w RAID 1 na dyskach Toshiba P300. Będę chciał zrobić to samo, tylko dla dysków 3TB. Czy może warto kupić Ironwolfy?

bo login + hasło ogarnie sam LDAP , ale co jeszcze ??
W sumie to tu pula moich pomysłów kończy się. Jest jeszcze coś, co powinienem dodać?
Nie rozumiem jednak sformuowania, że baza LDAP nic nie zmieni, zgodnie z tym co jest napisane tutaj: Udzielamy pomocy - LDAP i Win 10 Home Jak w takim razie powinienem skonfigurować NASa, by potwierdzał mi on po prostu użytkownika, natomiast same pliki znajdowały się już tylko na lokalnych komputerach?

A jaka może być jeszcze alternatywa dla TVS-473, z uwagi na jego słabą dostępność?
 
No właśnie, tylko komu płacić za przestrzeń? Opcji jest naprawdę sporo: HBS 3
Musisz popatrzeć na każdy z nich , odpalić kalkulator i policzyć koszt per GB. Generalnie w PL, Azure i Amazon.

@grzenio odpalił tutorial dla Azure - https://www.8px.pl/kopia-danych-z-qnap-do-azure-deduplikacja-danych-hybridbackupsync-v3-beta/

Czy może warto kupić Ironwolfy?
Warto, chociaż są w cenie !
A co z UPS ?

Jak w takim razie powinienem skonfigurować NASa, by potwierdzał mi on po prostu użytkownika, natomiast same pliki znajdowały się już tylko na lokalnych komputerach?
No to już jest domena - i tu akurat umywam ręce. Niech się specjaliści wypowiedzą.
Pamiętaj ze domena dużo zmienia w ustawieniach komputerów. Dołącz do niej jedno urządzenie i popatrz na zmiany !

TVS-473, z uwagi na jego słabą dostępność?
Generalnie wszędzie jest problem, z czymś fajnym :/ zadzwoń do Proline.pl - może mają na stanie

Ja na DDR4 do QNAPa czekałem tydzień i to takie nie oficjalnej listy producenta.
 
  • Lubię to
Reakcje: grzenio