Pomoc Nowy NAS jak należy postępować?

Joon87

Nowy użytkownik
Noobie
25 Kwiecień 2023
6
0
1
37
QNAP
null
Ethernet
null
Przed uruchomieniem Qnap ts-264 włożyłem jeden dysk SSD 500GB. Wykonałem inicjowanie urządzenia. Potem dodałem dwa dyski HDD i utworzyłem z nich pulę pamięci w RAID 1. Teraz zastanawiam się jak najlepiej wykonać woluminy.
1.Czy mam wpływ na to gdzie znajdują się wszystkie pliki systemowe? czy to, że zainicjowałem urządzenie z 1 dyskiem SSD załatwiło sprawę i system zagnieździł się na SSD?
2.Czy powinienem utworzyć nową pulę na SSD i tam jakoś wskazać lokalizację plików systemowych?
3.Czy to dobry pomył żeby system był na SSD?
4.Dodać jeszcze jeden SSD i utworzyć z dwóch SSD RAID 1 celem zabezpieczenia systemu?
5.A może błądzę i nic nie rozumiem?
Z góry dziękuję za pomoc i wyjaśnienie
 
1. Przy inicjowaniu nasa z włożonym tylko dyskiem ssd, system powinien się tam zainstalować. U mnie np.:
1695065588026.png

więc obstawiam, że na DataVol1 jest system.
2. Już nie trzeba
3. Tak, nawet bardzo
4. Jeśli to jest do domowych zastosowań to bym temat RAIDu na system odpuścił - ale to moje zdanie
 
  • Lubię to
Reakcje: Joon87
1. Przy inicjowaniu nasa z włożonym tylko dyskiem ssd, system powinien się tam zainstalować. U mnie np.:
Pokaż załącznik 43503
więc obstawiam, że na DataVol1 jest system.
2. Już nie trzeba
3. Tak, nawet bardzo
4. Jeśli to jest do domowych zastosowań to bym temat RAIDu na system odpuścił - ale to moje zdanie
U mnie na tą chwilę jest tak jak na foto, to znaczy, że z tego dysku SSD mam utworzyć nową pulę pamięci?
 

Załączniki

  • foto1.PNG
    foto1.PNG
    47,6 KB · Wyświetleń: 30
Dziwną wielkość ma ta pula ~= 6TB. Wygląda jakby połączyło SSD i HDD co jest słabe. A pod Zarządzaj co się wyświetla?
1695094117652.png

Połączono posty:

system zainstaluje sie na pierwszej stworzonej puli
1.Czyli nie ma znaczenia to który dysk będę miał zainstalowany w urządzeniu podczas instalacji?
2. Jeśli bym chciał system na dyskach SSD powinienem jakoś przywrócić do ustawień fabrycznych i od nowa?
 
Ja bym poszukał opcji usuń żeby usunąć pulę pamięci i na wszelki wypadek wyjął dyski HDD. Potem utworzył pulę na ssd - ostatnie takie coś robiłem z 4 lata temu..
 
  • Lubię to
Reakcje: Joon87
Ja bym poszukał opcji usuń żeby usunąć pulę pamięci i na wszelki wypadek wyjął dyski HDD. Potem utworzył pulę na ssd - ostatnie takie coś robiłem z 4 lata temu..
Ok tak zrobiłem mam pulę na dwóch dyskach SSD w rajdzie. Po utworzeniu woluminu utworzył mi się DataVol1(system).
Zastanawiam się w takim razie czy ma to znaczenie które dyski są włożone podczas inicjowania systemu? Są one wogule do tego potrzebne skoro pliki systemowe pojawiły się po utworzeniu woluminu?
 
Pisałem na forum tyle razy- wsadzić dysk/dyski na system , zainstalować system na nich (instalacja/ pierwszy wolumen , pierwsze programu z Appcenter).
Dopiero po tej wstępnej konfiguracji , wstawiać dyski na dane.
 
  • Lubię to
Reakcje: Joon87

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. instalacja na ssd
  2. system na m2
  3. System na RAID
  4. system na qm2
  5. system na QM2 w raid
  6. system wielkość
  7. ak zainstalować system na QM2
  8. pula
  9. Ts 264 system