Odzyskac dane

Marcin

Nowy użytkownik
Noobie
19 Listopad 2008
5
0
1
Mam pytanie. Jak odzyskac dane z dyskow bez qnapa, pod viste.
Qnap mi padl wiec zostal wyslany do naprawy, a ja potrzebuje dostac sie do moich danych.
Bawilem sie Linux Reader , czyta partytycje, ale wyglada na to ze nie moge sie dostac do map gdzie sa moje dane.
A jak juz sie tam dostane to pokazuje mi tylko jeden plik, nic nie kumam.
Prosze o pomoc jak przekopiowac dane po Vista ?.

Pozdrawaim
Marcin
 
Wlasnie bawilem sie tym co mi podeslales w v 1.07.
Wszysko pieknie widzi 3 partytycje, ale dalej zaczyna sie kicha.
Sa mapy w ktore moge wejsc, widze tez swoje mapy gdzie mam pochowane moje pliki.
No i tu zaczyna sie prawdziwa kicha jak chce sie do nich dostac to wyskakuje "Error: unlock attempt on non-existant group".
I co z tym fantem zrobic, wyglada na to jak bym mial te mapy zblokowane ?
 
Prawda jest taka, ze linux'y nie lubią niektórych znaczków akceptowanych w windows a w szczególności polskich ogonków (w powyżej podanym programie).
Rozwiazaniem tego może być ciut inne podejscie do tematu.
Proponuje ściągnięcie sobie dystrybucji Live linux'a np: http://www.slax.org/get_slax.php
Wypalenie płyty CD i odpalenie systemu z tejże płyty (oczywiscie małe zmaiany w biosie by PC startował z CD a nie z dysku)
Po odpaleniu dystrybucji ustawiamy język na polski i odpalamy menagera plików i swobodnie kopiujemy sobie zasoby danych z jednego dysku na drugi. Z racji iż dystrybucja jest dobrze dopracowana nie powinno być problemów ze sterownikami do płyty (problem może wystąpić z najnowszymi chipset'ami - brak odpowiednich sterowników).

Życze powodzenia w odzyskiwaniu danych
 
Niestety nic to nie pomoglo, wypalilem, wystartowalem kompa z cd wszystko cacy.
Jak tylko podlacze dysk to go widzi jak go otwieram to pokazuje jako pusty :-((((
NIe mam pojecia co jeszcze moge zrobic :-(
Ale dziekuje Ci za pomoc :)
 
hej :)

Marcin - używałem testdiska przy okazji ratowania danych z umierającego dysku PC - kopiowanie idzie dość sprawnie (udało mi się odzyskać prawie wszystkie dane) ale jest uciążliwe

Silas - dzięki za podpowiedź :) - jakoś nie wpadłem na patent z kopiowaniem danych przez testdiska z dysku qnapa (za mało chyba ostatnio siedzę na forum i nie bardzo mam czas doczytać to i owo)

czy spotkałeś się może z live-cd udostępniającym dane na dyskach qnapa z modyfikowanym EXT3?

tu linek do wątku gdzie było takie coś wspomniane - natomiast nie mogę znaleźć samego live-cd? możesz jakoś pomóc? (chyba mam pomroczność jasną .. albo zepsuła mi się wyszukiwarka :p )

pozdrawiam, c.

[edit]
... i po co ślepemu oczy...wątek na angielskim forum
znalazłem - tzn . livecd które umożliwia dostęp do dysku z qnapa 209, 109 na PC
ftp://ftp.qnap.com/NAS/live_cd/ user/password - csdread/csdread

inną metodą jest odzysk danych przy pomocy rescuecd (albo jakikolwiek livecd z obsługą ext4 (zalecane na forum angielskim użycie w trybie RO - tylko odczyt)

c.
 
live cd od qnapa
ściągnąłem, wypaliłem i nawet komp dał się z tej płytki uruchomić ::)
po uruchomieniu zobaczyłem to:
Linux Qnap-system.technology 2.6.24.6-qnap #1 SMP Thu Jan 15 18:01:12 CST 2009 i686
QNAP Linux Recovery System

:)

no i można sprawdzić czy livecd od qnapa spełnia swoją rolę...

małe how-to:

potrzebne rzeczy do skopiowania plików z qnapowych dysków:
-komputer z możliwością podłączenia dysku z qnapa (albo bezpośrednio przez sata albo przez kieszeń usb)
-dysk (partycja) sformatowany pod linuksem/fat/fat32 na który skopiujemy dane z dysków qnapowych
(nie miałem czasu sprawdzić czy na qnapowym livecd działa ntfs-3g)

1. ściągnąć instrukcję w pdf i naumieć się na pamięć :p
2. ściągnąć i wypalić płytkę
3. podpiąć do kompa dysk z qnapa (można bezpośrednio przez sata lub przez zewnętrzną kieszeń na usb)
4. uruchomić z płytki kompa

- po zalogowaniu do systemu sprawdzić który dysk jest tym z qnapa
(jeśli w kompie był jeden dysk a qnapowy podpięliśmy przez sata to najprawdopodobniej qnapowy będzie /dev/sdb) - największa partycja na sdb jest partycją z danymi które chcemy zachować
do identyfikacji używamy
Kod:
fdisk -l

po zidentyfikowaniu dysku zamontować partycję: (w przykładzie z instrukcji jest to /dev/sdb3)
Kod:
mount –t ext3 /dev/sdb3 /media/ -o extents,mballoc,delalloc

zamontować dysk (partycję dysku) w kompie na który chcemy kopiować dane
(w przykładzie jest to dysk z jedną partycją sformatowaną pod linuksem) - trzeba pamiętać o odpowiedniej modyfikacji /dev/sdxX)
Kod:
mount /dev/sda1 /mnt/

po zamontowaniu dysków upewniamy się że są zamontowane poprawnie i że jest wystarczająco dużo miejsca na dysku na który chcemy skopiować dane
Kod:
df -h

przechodzimy do katalogu gdzie mają być skopiowane dane z qnapa
Kod:
cd /mnt

następnie kopiujemy dane (w przykładzie dane są w udziale Public w katalogu cht_office_2003_pro)
Kod:
rsync -rav /media/Public/cht_office_2003_pro .