Pomoc Poszerzenie Pamięcie RAID

Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.

LuKe9j

Passing Basics
Beginner
27 Styczeń 2016
11
1
3
35
QNAP
TS-x51
Ethernet
1 GbE
Witam wszystkich!

Chce poszerzyć pojemność RAID1. Obecnie mam dwa dyski 2TB, chciałbym powiększyć do dwóch dysków 6 bądź 8 TB. Mam kilka pytań do bardziej doświadczonych użytkowników.

1) Czy coś muszę wiedzieć dodatkowo przed rozpoczęciem poszerzenia pojemności? Nie chce utracić danych.

2) Czy wystarczy kliknąć to:

upload_2019-7-4_16-17-16.png


i system przeprowadzi mnie przez cały proces?

3) Ile mniej czasu może zając cały proces? Dysk który mam obecnie (2 TB) zapełniony jest w ok. 80%.

4) Na to pytanie chyba znam odpowiedź, ale chciałbym potwierdzić: Podczas procesu nie będę miał dostępu do danych?

Wersja oprogramowania Firmware: 4.2.0 Build 20160101
Model serwera: QNAP TS-251
 
1) Czy coś muszę wiedzieć dodatkowo przed rozpoczęciem poszerzenia pojemności? Nie chce utracić danych.
Nie korzystać z nasa, wyłączyć aplikacje na czas migracji (jak się da ...)

2) Czy wystarczy kliknąć to:
Tak i przejść przez kreator.

3) Ile mniej czasu może zając cały proces? Dysk który mam obecnie (2 TB) zapełniony jest w ok. 80%.
Tyle ile mu zajmie.

Podczas procesu nie będę miał dostępu do danych?
Nie, dostęp do danych będzie - tylko będzie odczuwalnie wolniejszy. Dlatego staraj sie nie korzystać z nasa w tym czasie.
 
Dziękuje za odpowiedź.

Ad. 1 - Jakie aplikacje masz na myśli?

Ad. 3 - Masz jakieś doświadczenia jeśli chodzi o czas? Chodzi o to, że jest to serwer w moim biurze i jeśli dostęp do danych będzie "odczuwalnie wolniejszy" - a pracujemy na dosyć sporych plikach graficznych - może przesunę takie poszerzenie na jakiś dłuższy weekend.
 
Ad. 1 - Jakie aplikacje masz na myśli?
Wszystkie dodatkowe - przecież wiesz co extra doinstalowałeś ?

Ad. 3 - Masz jakieś doświadczenia jeśli chodzi o czas? Chodzi o to, że jest to serwer w moim biurze i jeśli dostęp do danych będzie "odczuwalnie wolniejszy" - a pracujemy na dosyć sporych plikach graficznych - może przesunę takie poszerzenie na jakiś dłuższy weekend.
Puść na weekend (jeśli nikt nie pracuje podczas niego) - duże pliki lecą szybicej , małe pliki lecą dużo wolniej.
Nie ma na to kalulatora , muszą przewalić się dane między dwoma dyskami .. to zajmuje czas i zasoby.
 
Aktualizowałem firmware do 4.3.6.0959.

Teraz pod przyciskiem zarządzaj mam coś takiego:
upload_2019-7-13_17-41-16.png


rozumiem, że klikam w "Wymieniaj dyski jeden po drugim".

Mam jeszcze jedno pytanie wobec powyższego i tego co znalazłem na forum. Czy po wymianie dysków pojemność grupy RAID 1 zwiększy się automatycznie czy trzeba jeszcze coś rozszerzać?

Znalazłem takiego Twojego - pigers - posta:
robiłem to dwa tygodnie temu i wydaje mi się że wrzuciłem opis na forum ...
w temacie: "wymiana dysków na większe (T-251 i RAID1)", ale nigdzie nie moge znaleźć tego co wrzuciłeś..
 

Załączniki

  • upload_2019-7-13_17-43-6.png
    upload_2019-7-13_17-43-6.png
    13,2 KB · Wyświetleń: 42
Pigers - dziękuje za pomoc. Operacja zakończona sukcesem.

P.S.
Dla zainteresowanych: wymiana dysków i odbudowa RAID (wymieniłem dwa dyski 2TB zapełnione w 85% średniej wielkości plikami na dwa dyski 8TB) trwała po ok. 4-5 godzin na jeden dysk. Późniejsze rozszerzenie pojemności i synchronizacja trwała ok. 10 godzin.
 
Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.