problem w nazwach plików z polskimi znakami

K

krzysiek1

Guest
Witam,
Mam problem z polskimi znakami w nazwach plików. TS-419U udostępniam użytkownikom na dwa sposoby:
1) jako komputer w otoczeniu sieciowym (samba),
2) jako udział podmontowany jako nfs do debiana (na debianie udostępniony jest proftpd).

Zamiast polskich liter są znaki zapytania lub krzaczki i do tego brak dostępu do pliku. Problem występuje jeżeli plik wrzuconych kolejno:
ftp client (np. fillezilla ale też inne) -> debian -> nfs -> qnap
a odczytany przez sambę z otoczenia sieciowego. Oczywiście to samo jest w drugą stronę.
Jeżeli plik jest skopiowany na QNAPa przez sambe i wylistowany przez terminal to polskie są prawidłowe.

Strona kodowa na debianie: pl_PL.UTF-8, na QNAPie: en_US.UTF-8.
Próbowałem zmienić na QNAPie ale nic to nie dało (http://wiki.qnap.com/wiki/Country_Locale) a po restarcie i tak ustawienia wracały do standardowych.

Szukałem w opcjach montowania nfs. Jednak w fstab’ie dla nfs parametry codepage iocharset są niedostępne.
Oczywiście na początku szukałem w ustawieniach QNAP’a przez przeglądarkę. Ustawienie: System Administration/ General Settings / Language / Filename Encoding mam obecnie na: “Slavic/Latin 2”.

Obecnie rozwiązanie to ponowne logowanie przez ftp i zmiana nazwy pliku na nazwę bez polskich znaków. Przy dużej liczbie userów jest to bardzo niewygodnie i "nieładne" rozwiązanie.

Może ktoś ma jeszcze jakieś pomysły? Będę wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam,
Krzysiek
 
Witam

To jest problem z FTP. Z tego co pamietam w transferze ftp nie ma mozliwosci 'poinformowania' o rodzaju uzywanego kodowania znakow. A w debianie chyba nie ma zadnego serwera ftp dajacego mozliwosc wymuszenia kodowania.

Najprostrzym workaround na to jest uzycie klienta ftp, w którym można ustawić/wymusic kodowanie UTF-8 np: filezilla itp.
 
Teoretycznie tak, tylko na ftp łączy się dużo osób swoimi klientami ftp. Nie jestem w stanie narzucić używanie tylko jakiś wybranych klientów. Zresztą jest coś jednak nie tak na linii połączenia obu serwerów i tu chciałbym znaleźć jakieś rozwiązanie.
Niedługo będzie zmiana debiana na ubuntu serwer i zobaczymy czy coś się zmieni. Swoją drogą wydawałoby się, że w ogóle nie powinno być problemów: i tu i tu UTF-8. Chyba, że na qnap jest coś źle skonfigurowane. Niby w zmiennej (po ssh z terminala: echo $LANG) jest en_US.UTF-8 a od strony zarządzania przez www w ogóle nie ma wyboru UTF-8 i jest np. Slavic/Latin 2. Coś tu mi nie gra z qnap.

Pozdrawiam,
Krzysiek
 
A więc, kodowanie znaków w QNAP'ie ustawia się dla klientów FTP, którzy nie łączął się z obsługą Unicode, wtedy serwer FTP przesyła informacje w wybranym systemie kodowania (dla Polski: Slavic/Latin 2). A więc, jeśli użytkownik będzie się łączył z klienta wspierającego Unicode, wszystkie znaki powinny być wyświetlane poprawnie.

To napewno, nie rozwiaze problemu, ale moze sprobuj zmienic strone kodowania po stronie debiana na: en_US.UTF-8
Dobrze byloby rowniez to sprawdzic na innym OS'ie - moze problem jest po stronie OS'a, a może po stronie NFS - dobrze byloby wiedziec.

Staram się pomóc, ale nawet nie wiem jak, bo nie mam jak to sprawdzić.

Pozdrawiam