Pomoc Problem z mapowaniem dysków na jednym z kilku komputerów w sieci.

pacmann

Nowy użytkownik
Noobie
28 Październik 2010
7
1
3
48
Poznań
QNAP
null
Ethernet
802.11g (Wi-Fi 3)
Witam, posiadam od kilku lat w firmie dysk QNAP TS-251A, który używany jest wyłącznie jako serwer plików.
Do niedawna nie miałem z nim żadnych problemów.
Do serwera jednocześnie loguje się od 5 do 20 stanowisk (LAN).
Na 19 z nich wszystko działa jak działało, ale na jednym od tygodnia wszelkie próby dostania się do plików
kończą się komunikatem: Sytem windows nie może uzyskać dotępu ..... Nie masz uprawnień .....
Dodam, że ten komunikat wyskakuje z pominięciem okna logowania do NASa i dzieję się to na komputerze, na którym
nic nie było zmieniane (wcześniej działało).
Dzieję się tak bez względu czy wchodzę przez otoczenie sieciowe, czy klikam na ikonę zmapowanego dysku, czy podaję ip z "ręki".
Pingowanie serwer działa.
Logowanie do panelu NASa z poziomu przeglądarki działa.
NAS jest normalnie widoczny w otoczeniu sieciowym.
Jego adres Ip nie figuruje na liście zablokowanych w Qnapie.
Użytkownik, który logował się z tego komputera, też nie jest zablokowany.
Kabel jest oki (wymieniałem).
Inne kompy wpięte w ten sam switch działają.
Zmieniałem IP komputera na ustawione ręcznie nie pomogło.
Resetowałem wielokrotnie wszystkie switche, router, NASa, kompa, a finalnie nawet komputer został
przeinstalowany do 0 ale nawet na czystym systemie bez wgranego programu antywirusowego dzieję się to samo.
Ogólnie wszelkie znaki na ziemi i niebie wskazują, że wina leży po stronie serwera bo na kompie nie ma już nic co mogło by
powodować taki stan rzeczy. Tylko, że ja zupełnie nie wiem co to może być i tu prośba o pomoc :)

Wersja oprogramowania Firmware: 4.4.3.1400
Model serwera: QNAP TS-251A
 
Czy jest zablokowany to było pierwsze co sprawdziłem. Nie jest. Dodatkowo zmieniałem ręcznie IP na inne i też nic nie dało.
Jeżeli: net use * /d /y
To to samo co: net use * /delete i potwierdzenie. To robiłem już kilka razy.
 
Dzięki sprawdzę i dam znać. Chociaż jestem trochę sceptyczny. Komp był przeinstalowany na czysto i przy pierwszej próbie wejścia na serwer od razu bez pytania o login i hasło dał komunikat o braku uprawnień. Wszystko inne działa. Mało tego mogę się zalogować do panelu qnapa przez przeglądarkę.

Jeszcze jedno pytanie czy qnap może blokować/rozpoznawać komputer po mac adresie?
 
Po przeinstalowany była czysta 7 Pro. No i przy wejściu w otoczenie sieciowe i próbie otwarcia widocznego w niej qnapa bez pytania o login i hasło od razu komunikat " brak uprawnień..." (Oczywiście było wyłączone wyszukiwanie sieci i udostępnianie plików i drukarek). Po tym zaktualizowałem do 10 pro. I dokładnie to samo.
 
Dzięki za sugestie - sprawdzę i dam znać.
Cześć,
net use Z:\\xxxNAS\xxxDysk /user:xxxx password:xxxx
po tej komendzie zwraca natychmiast - błąd 67 nie można znaleźć ścieżki sieciowej.
Zmieniłem na - net use Z:\\192.168.1.121\xxxDysk /user:xxxx password:xxxx
Wcześniej zrobiłem. net use * /d
dodam, że w tym samym momencie jestem z tego samego komputera zalogowany przez WWW do panelu na NASie przez podany powyżej IP.
 
Raczej nie ma szans. Teraz windows 10 po świeżej instalacji ma domyślnie włączony SMB3, SMB2 jest wyłączona a SMB1 nawet nie zainstalowana.
Nie wykluczone że qnap jeśli nikt nic nie ruszał ma SMB2 czy 2.1 stąd wszystkie kompy działają a ten nie.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. mapowanie dysków
  2. nie ma nasa w otoczeniu sieciowym
  3. smb1