Pomoc Problem z RAID6 - brak dysków

johnygogo

Nowy użytkownik
Noobie
23 Październik 2018
5
2
3
34
QNAP
null
Ethernet
1 GbE
Witam, Mam następujący problem z konfiguracją QNAP-a. Moja przygoda z tym sprzętem dopiero się rozpoczęła i już na samym początku pułapki.
Mianowicie posiadałem RAID5 złożony z 4 dysków WD 6TB. Teraz dokupiłem moduł rozszerzający UX1200-RP, oraz wyposażyłem go w 12x WD Gold 8TB. Chciałem utworzyć RAID6 na wszystkich dyskach. Niby RAID się utworzył i synchronizacja przeszła - trwało to tydzień czasu, jednak wyskoczył błąd dotyczący tworzeniu puli, teraz mam RAID6 ale nie mogę utworzyć puli pamięci, mam komunikat brak dostępnych dysków. Proszę o poradę co mogę zrobić w takiej sytuacji? Dodam, że zalogowałem się po SSH i zauważyłem że na dyskach jakby nie ma partycji, czy można je jakoś dodać ręcznie?
Z góry dziękuję za każdą pomoc.

Wersja oprogramowania Firmware: 4.0.3 Build 201706
Model serwera: QNAP TS-453BU-RP
 
Nawet wchodzi w grę kasowanie RAID-a byle to ruszyło bo potrzebuję w firmie pilnie miejsce na kopie. Tylko jak skasować tą macierz RAID6 ? W GUI nie ma takiej opcji. Czy można to zrobić wyłącznie z konsoli? Jeśli tak to czy mógłbyś podsunąć jakąś procedurę działania? W QTS wszystkie dyski są jako "dobre", tylko w momencie tworzenia nowej puli nie widzi tych dysków.
Dyski są nówki wprost z opakowania wyciągnięte, może tak długo to trwa z racji takiej powierzchni. Mam porównanie do serwerów HP gdzie tworzenie RAIDA trwa błyskawicznie.
 
upload_2018-10-23_22-41-6.png
 
Ok, rozumiem, tylko właśnie problem w tym, że ja nie mam tam żadnych wolumenów utworzonych. Ponieważ nawet nie mam tam puli pamięci, nic nie można z tym zrobić. Tylko w sekcji Disks/VJBOD wyświetla się stan dysków i informacja graficzna na schemacie że są w "Grupa RAID 2". Nie mogę pokazać screena ponieważ dostęp do urządzenia mam tylko w pracy.
 
Ok, będę musiał tak zrobić, bo nie mam innego wyjścia. W konsoli nie jestem zbyt opstykany, znam podstawowe polecenia.
W konsoli dzieją się dziwne rzeczy, powiedzmy żę problemowy RAID jest utworzony jako /dev/md2.
Polecenie mdadm --detail /dev/md2 pokazuje żę w sklad macierzy wchodzą dyski przykładowo:
/dev/sde3 /dev/sdf3 /dev/sdg3 /dev/sdh3 /dev/sdi3 /dev/sdj3 /dev/sdk3 /dev/sdl3 /dev/sdm3 itd.
natomiast polecenie fdisk -l pokazuje jeszcze inne dyski które nie należą do macierzy z kolejnymi literami np:
/dev/sdn /dev/sdt /dev/sdr /dev/sds /dev/sdq /dev/sdz /dev/sdy /dev/sdaa /dev/sdab
nawet są już oznaczenia aa i ab, tak jakby te dyski się dublują.
Próbowałem zatrzymać RAID poleceniem mdadm --stop /dev/md2 lecz kończy się to błędem "Cannot get exclusive access to /dev/md2:perhaps a running process, mounted filesystem or active volume group?" W typowym linuksie próbowałem umount /dev/md2 i było ok, jednak w QNAP mówi że ta macierz nie jest zamontowana.
Nie mogę w żaden sposób tego zatrzymać, ani obejść tego problemu. Zupełnie się w tym gubię.