Pomoc Problem z wolumenem po aktualizacji

qUsr

Nowy użytkownik
Noobie
24 Październik 2018
1
0
1
38
QNAP
TS-x80U
Ethernet
10 GbE
Dzień dobry.
Mam następujący problem. Dostałem do wglądu urządzenie QNAP TS-EC2480U po aktualizacji firmware do wersji 4.3.4.0569 (nie mam pojęcia jaka była wcześniejsza). Mam informację, że po aktualizacji zniknął jeden wolumen, na którym oczywiście było dość sporo kluczowych danych (głównie pliki XLS leżące bezpośrednio na przestrzeni + 1 maszyna wirtualna postawiona na QNAP'owym Virtualization Station). Aby "naprawić" problem ktoś utworzył wolumen na nowo. Wolumen jest ale danych oczywiście nie ma. Tak więc zastana konfiguracja:

upload_2018-10-24_17-8-50.png


DataVol2 jest tym utworzonym "na nowo". Jest to skonfigurowane na RAID6 - tak było też wcześniej. Wolumen składa się z 10 dysków SSD + 1 spare (wszystkie to Samsung Pro 850):

upload_2018-10-24_17-14-9.png


Pytanie brzmi: jak wrócić do "poprzedniej" wersji DataVol2 - skonfigurowany był w teorii identycznie (mam nadzieję, że kolejność dysków też była taka sama)? Czy w ogóle jest taka możliwość po tym jak został on nadpisany nowym?
Podjęte póki co kroki:
- wyłączenie procesów, które mogły pisać na ten wolumen, aby nic nie nadpisać (włącznie z procesami mainenance'owymi QNAP'a - raid cleanup)
- PhotoRec - próba odzyskania ważnych danych - bezskuteczna
- Testdisk - analiza i deeper Search. Po wykonaniu deeper search'a na device: /dev/md2 zostały wykryte 2 partycje ext4 (4 TB). Na jednej można listować pliki z poziomu Testdiska i jest to ten aktualny wolumen (co widać po zawartości), drugi przy próbie listowania zawartości wyświetla komunikat, że system plików jest uszkodzony - podejrzewam, że jest to partycja z tego utraconego wolumenu, choć są to tylko przypuszczenia i nie wiem jak to zweryfikować. Jeśli tak czy można z tego poziomu coś z tym podziałać aby ją przywrócić?
Testdisk i PhotoRec generalnie wyświetlają następującą listę urządzeń:

upload_2018-10-24_17-27-59.png


Szczerze mówiąc lista jest dla mnie dość zawiła, gdyż nie wiem jak dokładnie QNAP sobie organizuje raidy/wolumeny itp. więc z testdiskiem/photorec'iem uderzyłem od razu w /dev/md2, czyli tak jak domyślnie jest raid oznaczany. Testdisk też nie wykrywa partition table type dla wybranego device'a, choć dla raidu to chyba normalne?

upload_2018-10-24_17-36-37.png


Z góry bardzo dziękuję za wskazówki co można byłoby spróbować zrobić w tej sytuacji. Dodam, że nie zajmuje się tematami storage oraz linuxem na codzień i raid'a zdarzyło mi się odtwarzać kilka razy w życiu, ale nigdy w tak skomplikowanej "strukturze" dlatego proszę o wyrozumiałość jeśli chodzi o braki wiedzy.

Wersja oprogramowania Firmware: 4.3.4.0569 Build 2018/05/01
Model serwera: QNAP TS-EC2480U