Pomoc Przeniesienie 3 dysków w raid5 do drugiej takiej samej jednostki QNAP

ypl

Entry Technician
Q Associate
21 Styczeń 2022
44
5
8
41
QNAP
null
Ethernet
1 GbE
Proste pytanie, czy mogę wyjąć 3 dyski w raid5 na których jest storage pool, są to duże dyski, mam tam jeden ważny folder ze zdjęciami i filmami i również jest tu system operacyjny. Chciałbym teraz zaorać ten NAS, system postawić na dwóch dyskach NVME w raid1, włożyć te 3 dyski i pytanie czy NAS rozpozna storage pool i będę bez problemu mógł jej używać? Wiem, że mogę zrobić bakcup, i mam backup na kompie w drugiej lokalizacji też w raid5, ale to są ogromne ilości danych, wielkie pliki, około 30 tera bajtów danych i nie chce mi się tego przerzucać między maszynami.
Połączono posty:

Znalazłem już Compatibility for NAS Migration - QNAP
Mój nas to ts-h886
Teraz się zastanawiam czy tam nie zostaną jakieś śmieci na tej storage pool, skoro był system operacyjny na tej puli, a teraz będzie na innej? Gdzie te apki się instalują, bo nie widzę tego nigdzie w file station.
Połączono posty:

Jeszcze 3 pytanie, bo w zasadzie jedyny powód, że chce reinicjalizować NAS jest taki, że chciałbym system operacyjny i część aplikacji przemigrować na 2 dyski NVME w RAID1. Ja taką pulę z 2 dysków NVME mogę zrobić, one teraz służą jako cache, więc czy mogę przemigrować system operacyjny z obecnej puli 3 dysków w RAID5 na nową pulę 2 dyski NVME w RAID1?
 
fuj - ZFS

czy mogę wyjąć 3 dyski w raid5
tak.

włożyć te 3 dyski i pytanie czy NAS rozpozna storage pool i będę bez problemu mógł jej używać?
ticket to helpdesku qnapa z zapytaniem czy hero pozwala na takie coś ?

Gdzie te apki się instalują, bo nie widzę tego nigdzie w file station.
Nie jest to widoczne w FileStation, masz jedną pulę , więc jest to tylko ona.

QNAP nie ma czegoś jak migracja obecnego systemu - zaorać i postawić od nowa. Jakbys wpadł na pomysł użycia backupu w panelu sterowania , zadziała on tylko dla dokładnie tej samej konfiguracji (sprzętowo i programowo) jaką masz obecnie !
 
  • ·
  • QuTS hero x86_64
  • ·
  • 100 GbE
  • ·
  • 88 rdzeni i jeden rdzeń kręgowy
Hero nie ma najmniejszego problemu z re-attachem poola. Trzeba go tylko grzecznie odmontować a później zamontować. Sprawdzane wielokrotnie empirycznie, działa bez zarzutu.
Więc - wyjąć dyski, włożyć dyski, postawić system na nowo, po pokonfigurowaniu włożyć dyski z istniejącym poolem, zrobić re-attach, udostępnić udziały a ew. pozostałości usunąć ręcznie z konsolki.
 
Ale rozumiem, że jak mam pule systemową i na niej ogromne ilości danych, to jej akurat nie mogę zrobić detach, więc wyłączam serwer NAS, stawiam system na nowo na raid1 NVME i potem robie atach tej puli która do tej pory była systemowa, a teraz zostanie dołączona jako pula 2 już nie systemowa?
 
Zrobiłem i wykrywa dyski, i grupę raid, wykrywa pulę, ale po przejściu całego procesu dodawania puli i wykryciu folderów jakie ona ma, mam nacisnąć przycisk zastosuj, naciskam i mam błąd, failed to add existing storage from free disks. Drugi raz to samo.
 
Próbowałem kolejny raz, inna pula 3 dysków raid 5 została prawidłowo odzyskana, natomiast ta pierwsza po odzyskaniu pojawia się na chwilę a potem znika, dwa błędy się logują:
1 failed to detach storage pool 3
2 failed to add existing storage from free disks
Połączono posty:

To pozostaje Ci ticket helpdesk.
no to cudownie
Połączono posty:

A czy da się to jakoś zrobić z command line żeby zobaczyć z czym tam jest problem? Cały proces w GUI przechodzi, widzi foldery, nawet zauważyłem, że dodaje tę pulę, ona się pojawia, a po kilku sekundach znika. Pewnie to jakaś pierdoła, tylko trzeba całego loga zobaczyć. Ktoś wie jak dodać pulę z command line czy power shella, jeżeli tutaj takie coś jest?
 
  • ·
  • QuTS hero x86_64
  • ·
  • 100 GbE
  • ·
  • 88 rdzeni i jeden rdzeń kręgowy
Da się oczywiście. Lecz to Twoje dane. Ja nie wskażę drogi, żebym nie był winny ;) Dlatego helpdesk.
 
Helpdesk to ostateczność, musiałbym otworzyć qnap na świat, czego nie chcę w pierwszej kolejności robić. Właśnie przywracam dane z backup, za zapasową pulę danych, ale w celach edukacyjnych mnie to intryguje czy coś tu w command line można zrobić/zobaczyć?
 
Backup ważna rzecz, zawsze się coś może zj**ać, jeszcze 12 godzin i się przywróci wszystko z backupa na drugą pulę, i można tę pierwszą pulę co daje błędy przy podłączaniu orać. Czystko edukacyjnie czy ktoś wie jak z lini poleceń/ssh żeby zobaczyć więcej loga, zrobić migrację i podłączanie storage pool? Bida te qnapy, w windows jest powershell i wszystko w necie można znaleźć, a tutaj tylko ticket do helpdesku jak coś idzie inaczej niż według manuala.
Połączono posty:

Szukałem wczoraj cały wieczór, i zero konkretu, jedyne co to ticket. To jest dobre dla mojej żony, klikasz, a jak coś jest nie tak to ticket, ja chciałbym sam móc wszystko zrobić.
 
  • ·
  • QuTS hero x86_64
  • ·
  • 100 GbE
  • ·
  • 88 rdzeni i jeden rdzeń kręgowy
ssh, i z poziomu roota.
wylistuj - zpool status

zobacz czy ta którą Cie interesuje nie jest degraded?

może też tak być, że przez identyczny dataset jakim jest AppInstallation1, QNAP nie przewidział, że ktoś będzie chciał zamontować dysk po-"systemowy", i dlatego montowanie z automatu sie wysypuje (bo jest już AppInstllation1) (choc teoretycznie nie powinno być takiego problemu bo identyfikacja jest zawsze pool/dataset, no ale to tylko Q wie co jest w GUI).

interesuje Cie komenda zfs i plik /etc/volumes.conf.

miłej edukacji i zabawy :devilish:
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. przeniesienie dysków
  2. Ticket
  3. migracja
  4. ssd cache