Instruktaż/Tutorial Przeniesienie danych ze starego sprzętu

krzysiekneo

Nowy użytkownik
Noobie
6 Październik 2011
1
0
1
Ostatnio stanąłem przed problemem przeniesienia danych ze starego QNAPa (TS-639PRO) na nowy sprzęt (TS-809U-RP).
Niestety dzwoniąc na wsparcie techniczne w Polsce uzyskałem odpowiedź, że nie można raczej tego zrobić.
No cóż - trzeba było więc samemu kombinować ;)
Poniżej zamieszczam więc własną instrukcję jak to zrobić - może się kiedyś komuś przyda :)

1. Export użytkowników na starym sprzęcie
Prawa dostępu -> Użytkownicy -> Import/Eksport użytkowników
Wybieramy: "Eksportuj ustawienia użytkowników i grup" - zostanie utworzony plik *.bin

2. Import użytkowników na nowym sprzęcie
Prawa dostępu -> Użytkownicy -> Import/Eksport użytkowników
Wybieramy: "Importuj ustawienia użytkowników i grup" i wskazujemy utworzony na wcześniejszym urządzeniu plik *.bin

3. "Starowanie" folderu MD0_DATA na starym sprzęcie
Kod:
cd /share/MD0_DATA
tar cvf dane.tar * --exclude "kat1" --exclude "kat2"
Opcja --exclude pozwala nam wykluczyć katalogi których nie chcemy przenosić na nowy sprzęt.
W powyższym przykładzie należy podać ścieżki względne, w przeciwnym razie nie zadziała.
Podanie zamiast * pełnej ścieżki w spakowanym archiwum doda dodatkowy folder (tutaj tego nie chcemy).

4. Przekopiowanie spakowanego pliku z danymi "dane.tar" na nowy sprzęt do katalogu /share/MD0_DATA

5. Rozpakowanie danych
Kod:
cd /share/MD0_DATA 
tar xvf dane.tar

6. Utworzenie dowiązań symbolicznych w katalogu /share do katalogów z danymi.
Najlepiej utworzyć skrypt na starym urządzeniu:
Kod:
cd /share
ls -l | awk '{print "ln -s " $11 "\b " $9}' >> ln.sh
(należy zwrócić uwagę by nie było ostatniego ukośnika – jeżeli jest usunąć)
W jedenastej kolumnie na końcu jest ukośnik - ważne aby go nie było przy tworzeniu skryptu, gdyż podczas jego wywoływania nie utworzy prawidłowego dowiązania.
Tak wygląda jedno z dowiązań:
Kod:
lrwxrwxrwx    1 admin    administ       15 Sep  7 12:21 Public -> MD0_DATA/Public/
czyli 11-ta kolumna: MD0_DATA/Public/
jej wywołanie z backspacem $11 "\b ": MD0_DATA/Public
Wycinamy niepotrzebne dane z pliku ln.sh, tzn. te które nie były dowiązaniami.
Skrypty w Qnapie odpalane są z interpretera /bin/sh, czyli na początku pliku ln.sh dopisujemy linijkę: #!/bin/sh
Przykładowo wyglądający skrypt:
Kod:
#!/bin/sh
ln -s MD0_DATA/Backupy Backupy
ln -s MD0_DATA/dane1 dane1
ln -s MD0_DATA/Public Public
ln -s MD0_DATA/it it
Oczywiście na nowym sprzęcie istnieją już jakieś dowiązania (Public, Qweb itd.) więc w skrypcie powinniśmy te linijki usunąć.

7. Edycja pliku /etc/config/smb.conf
Najlepiej zostawić ustawienia pliku smb.conf nowego urządzenie (katalogi Public, Network Recycle Bin itd.) i dopisać resztę ze starego pliku smb.conf

8. Na koniec pozostaje ustawienie Quoty

Mam nadzieję, że napisałem to w miarę przejrzyście ;)
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. edycja katalogów
  2. eksport użytkowników