Pomoc Pytania początkującego

doodah007

Entry Technician
Q Associate
17 Styczeń 2014
37
2
8
41
QNAP
TS-x70 Pro
Ethernet
802.11n (Wi-Fi 4)
Witam, mam dwa pytania?
1. Jak mogę zalogować się na serwer przez sieć www nie będąc w sieci lokalnej. jestem laikiem i z góry proszę o wyrozumiałość?
2. Zaraz po odpaleniu Nas'a i pierwszych testach miałem tak że jak pobierałem dane przez download station to korzystałem (obciążałem) z lan2 natomiast jak wrzucałem dane na dysk sieciowy to obciążałem lan1. Obie operacje były wykonywane jednocześnie. Ts-x70 pro mam podłączony dwiema skrętkami do switcha, komp również połączony jest kablem ze switchem. Teraz mam tak, że jak pobieram dane z dowload station i kopiuje dane to korzystam tylko z lan2. Nie wiem czy coś namieszałem czy to normalne? Z góry dziękuję za pomoc.
 
tak ma byc czy nadal bładze?
Masz dwie opcje do wyboru:
  1. włączyć opcję enable Universal Plug and Play (UPNP) na routerze
  2. ręcznie zrobić Port Forwarding/Virtual Server na routerze
Pamiętaj o jednym, udostępniając port SSH, WebManegment, czy SSL WebManement, potencjalnie wystawiasz swoje urządzenia na cel ataków.
Pamiętaj żeby hasła były mocno, nigdy nikomu ich nie udostępniaj i nie chwal się tym że masz coś takiego.

1. Jak mogę zalogować się na serwer przez sieć www nie będąc w sieci lokalnej. jestem laikiem i z góry proszę o wyrozumiałość?

Udostępnij porty 8080 i 8081 na zewnątrz.

2. Zaraz po odpaleniu Nas'a i pierwszych testach miałem tak że jak pobierałem dane przez download station to korzystałem (obciążałem) z lan2 natomiast jak wrzucałem dane na dysk sieciowy to obciążałem lan1. Obie operacje były wykonywane jednocześnie. Ts-x70 pro mam podłączony dwiema skrętkami do switcha, komp również połączony jest kablem ze switchem. Teraz mam tak, że jak pobieram dane z dowload station i kopiuje dane to korzystam tylko z lan2. Nie wiem czy coś namieszałem czy to normalne? Z góry dziękuję za pomoc.

Tak jak @avis pisał: nie ustawiłeś sobie trybu działania kart sieciowych, @Silas Mariusz pisał o nich (poszukaj hasła trunking), również o wymaganiach względem sprzętu (komputer, router,switch, kable).
 
  • Lubię to
Reakcje: Silas Mariusz
Za wiele nic nie musisz robić oprócz tego aby LAN1 spiąć z WAN'em (gateway), a LAN2 z siecią lokalną i po adresie IP tego lanu łączyć się w sieci lokalnej.

Silas on ma router nie za bardzo mu namieszasz??
Nie, bo gateway z LAN1 (eth0) będzie bramą do net'u - a więc transfer będzie szedł po LAN1. Natomiast w sieci lokalnej będzie wykorzystywać LAN2.
 
@pigers a ten drugi port to nie bedzie czasem 443??@Silas ale pamiętaj że masz do czynienia z osobą która ma niewielkie pojęcie (bez obrazy) więc może niech zastosuje najprostsze rozwiazanie czyli oba kabelki w router albo jeden w switch drugi w router (nie wiem jaka ma sieć) i niech sobie to w QTS usługami ureguluje i tyle. Bo zaraz będziesz zasady TCP IP tłumaczył :)
 
@pigers a ten drugi port to nie bedzie czasem 443??@Silas ale pamiętaj że masz do czynienia z osobą która ma niewielkie pojęcie (bez obrazy) więc może niech zastosuje najprostsze rozwiazanie czyli oba kabelki w router albo jeden w switch drugi w router (nie wiem jaka ma sieć) i niech sobie to w QTS usługami ureguluje i tyle. Bo zaraz będziesz zasady TCP IP tłumaczył :)

hihih i przypadkiem nie karz mu nasa wystawiac na zewnatrz bo sie przeziebi hihihi , ty jestes naprawde dobry -----------bez obrazy
 
  • Angry
Reakcje: Silas Mariusz
tak ma byc czy nadal bładze?
Masz dwie opcje do wyboru:
  1. włączyć opcję enable Universal Plug and Play (UPNP) na routerze
  2. ręcznie zrobić Port Forwarding/Virtual Server na routerze
Pamiętaj o jednym, udostępniając port SSH, WebManegment, czy SSL WebManement, potencjalnie wystawiasz swoje urządzenia na cel ataków.
Pamiętaj żeby hasła były mocno, nigdy nikomu ich nie udostępniaj i nie chwal się tym że masz coś takiego.

1. Jak mogę zalogować się na serwer przez sieć www nie będąc w sieci lokalnej. jestem laikiem i z góry proszę o wyrozumiałość?

Udostępnij porty 8080 i 8081 na zewnątrz.

2. Zaraz po odpaleniu Nas'a i pierwszych testach miałem tak że jak pobierałem dane przez download station to korzystałem (obciążałem) z lan2 natomiast jak wrzucałem dane na dysk sieciowy to obciążałem lan1. Obie operacje były wykonywane jednocześnie. Ts-x70 pro mam podłączony dwiema skrętkami do switcha, komp również połączony jest kablem ze switchem. Teraz mam tak, że jak pobieram dane z dowload station i kopiuje dane to korzystam tylko z lan2. Nie wiem czy coś namieszałem czy to normalne? Z góry dziękuję za pomoc.

Tak jak @avis pisał: nie ustawiłeś sobie trybu działania kart sieciowych, @Silas Mariusz pisał o nich (poszukaj hasła trunking), również o wymaganiach względem sprzętu (komputer, router,switch, kable).


gdzie moge znalec jaki wiedzę na temat trunking
 
Ej ire335i, ale nie wiem o co do mnie pijesz skoro sam kazałeś wystawiac QNAP-a w DMZ

nie pije do twojej wiedzy tylko do tego ze to poczatkujacy wiec bez macenia dmz jest najprostrzy, pozatym takie wystawienie maszyny w jego przypadku niczemu nie szkodzi ,wez pod uwage ze to nas nie windows !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
No nie wiem ja ostatnio w swoim nowym QNAP-ie nie zmieniłem portu SSH na szczeście mam głupi zwyczaj ustawiania banowania adresów IP po kilku nieudanych próbach logowania i po jednym dniu nie mogłem odgruzować mojej skrzynki mailowej z powiadomień o nieudanych logowaniach. Wiec tym bardziej nowicjusz powinien jak najmniej portów otwierać a o DMZ to wogóle zapomnieć, a to że to nie windows to nie znaczy że jest w 100% bezpieczny
 
DMZ - jeden komputer (host) działa z pominięciem firewalla i jest widoczny "tak jak go pan Bóg stworzył" w internecie.
Jesteś pewien że chcesz to zrobić ? Jest bardzo niebezpieczne i niepolecane zwłaszcza początkującym.
 
lekcja kolejna jak moge dysk udostepnic w sieci??
Jeśli zrobiłeś przekierowanie DMZ, to wystarczy, że ktoś wpisze w oknie adresu explorera \\Twoj_zewnetrzny_IP\ (np. \\88.50.234.7\) i będzie miał dostęp do udziałów sieciowych serwera
 
skorzystałem z myQNAPcloud.
lekcja kolejna jak moge dysk udostepnic w sieci??

W Internecie czy w sieci lokalnej ?
Tego pierwszego to dziś już nie zaczynaj.
To drugie równa się generalnie Samba i zapoznaj się z dokumentacją w QNAPie, ewentualnie QNAP Turbo NAS Software User Manual

Zmiana portu SSH na QNAP:
System Tools/Remote Login to change the SSH port.
lubie wyzwania oczywiscie ze w internecie :)
ale moze rzeczywiscie to lekckja na jutzrejszy dzien
bede jutro bardzo namolny
pozdrawiam
i dzieku za pomoc