Pytania przed zakupem TS-409

tklim

Passing Basics
Beginner
12 Wrzesień 2008
10
1
3
Witam

Poważnie zastanawiam się nad zakupem urządzenia TS-409, jednakże mam kilka ważnych pytań:

1. Gdzie są przechowywane pliki konfiguracyjne różnych usług uruchomionych na urządzeniu, typu serwer http? Na jednym z dysków, czy we wbudowanej pamięci flash?

2. Czy urządzenie posiada funkcjonalność serwera NFS? Chodzi mi o to, aby podmontować wystawione przez NFS dyski jako partycje NFS na innej maszynie z Linuxem w sieci lokalnej.

3. Czy funkcjonalność FAQ SSH jest ograniczona jedynie do administrowania urządzeniem, czy też możliwe jest również zalogowanie się na konto zwykłego użytkownika i praca "użytkowa" (pomijam tutaj kwestie wydajności procesora i ilości pamięci)?

4. Słyszałem, że producent urządzenia udostępnia dodatkowe aplikacje webowe, prekonfigurowane dla tego urządzenia, np. Joomla. Czy dostępne jest w taki sposób oprogramowanie monitorujące Cacti, czy też trzeba je instalować od zera?

5. Jak wygląda podpinanie dysków do głównego filesystemu urządzenia? Czy jest konieczne ich zamontowanie w z góry zdefiniowanych miejscach, oraz trzymanie na nich różnych ustawień urządzenia, czy też służą one wyłącznie jako magazyny plików, a główny filesystem jest trzymany w całości w pamięci wbudowanej urządzenia?

6. Jak wygląda kwestia chłodzenia urządzenia i samych dysków, a także głośności samego urządzenia (bez dysków)? Czy ewentualne wentylatory są specyficzne dla sprzętu/producenta, czy np. można je zastąpić innymi o odpowiedniej średnicy, ew. jeszcze innych parametrach?

7. Czy urządzenie obsługuje "prawdziwe" SFTP, czy tylko FTPS (FTP over SSL)? Na forum znalazłem sprzeczne informacje.

8. Czy wbudowany serwer MySQL posiada jakieś ograniczenia (pomijam tutaj kwestie wydajności procesora i ilości pamięci)?


Z góry dziękuję za odpowiedzi!

tkl
 
tklim napisał:
1. Gdzie są przechowywane pliki konfiguracyjne różnych usług uruchomionych na urządzeniu, typu serwer http? Na jednym z dysków, czy we wbudowanej pamięci flash?
Na pierwszym woluminie stworzonym na NAS'ie. A wiec jesli utworzyles raid 1 ktory mirroruje dyski - konfiguracja bedize zapisana na obu z nich.

tklim napisał:
2. Czy urządzenie posiada funkcjonalność serwera NFS? Chodzi mi o to, aby podmontować wystawione przez NFS dyski jako partycje NFS na innej maszynie z Linuxem w sieci lokalnej.
Tak posiada funkcjonalnosc serwera NFS. Ale wersja PRO.

tklim napisał:
3. Czy funkcjonalność FAQ SSH jest ograniczona jedynie do administrowania urządzeniem, czy też możliwe jest również zalogowanie się na konto zwykłego użytkownika i praca "użytkowa" (pomijam tutaj kwestie wydajności procesora i ilości pamięci)?
Standardowo nie ma takiej mozliwosci. Jednak jest ipkg/Optware za pomoca ktorego mozna zainstalowac openssh i udostepnic maszyne dla zywklych userow.

tklim napisał:
4. Słyszałem, że producent urządzenia udostępnia dodatkowe aplikacje webowe, prekonfigurowane dla tego urządzenia, np. Joomla. Czy dostępne jest w taki sposób oprogramowanie monitorujące Cacti, czy też trzeba je instalować od zera?
Aplikacje dodatkowe dla serwera QNAP to system paczek QPKG opatentowany przez firme QNAP. Obecnie nie ma cacti nawet w feedzie Optware. Pewnie trzeba byloby sporo kompilowac ...

tklim napisał:
5. Jak wygląda podpinanie dysków do głównego filesystemu urządzenia? Czy jest konieczne ich zamontowanie w z góry zdefiniowanych miejscach, oraz trzymanie na nich różnych ustawień urządzenia, czy też służą one wyłącznie jako magazyny plików, a główny filesystem jest trzymany w całości w pamięci wbudowanej urządzenia?
Jak juz wczesniej wspomnialem, system i konfiguracja jest zapisywana na przynajmniej jednym dysku. Mozna przydzielic jeden maly wolumin na ktorym bedzie tylko glowny system a dodatkowo bedzie mozna zrobic np. inne woluminy na innych dyskach. Ponadto funkcja HOT-SWAP i migracja.
http://www.qnap.com/pro_features_RLM.asp

tklim napisał:
6. Jak wygląda kwestia chłodzenia urządzenia i samych dysków, a także głośności samego urządzenia (bez dysków)? Czy ewentualne wentylatory są specyficzne dla sprzętu/producenta, czy np. można je zastąpić innymi o odpowiedniej średnicy, ew. jeszcze innych parametrach?
viewtopic.php?f=16&t=214

tklim napisał:
7. Czy urządzenie obsługuje "prawdziwe" SFTP, czy tylko FTPS (FTP over SSL)? Na forum znalazłem sprzeczne informacje.
Dziala i jedno i drugie bez problemu. Na forum opisana jest cala dyskusja w ktorej rozwiane zostaly wszelkie watpliwosci.

tklim napisał:
8. Czy wbudowany serwer MySQL posiada jakieś ograniczenia (pomijam tutaj kwestie wydajności procesora i ilości pamięci)?
Chyba nie? Narazie nie napotkalem na nic.
 
aha
http://www.qnap.com/pro_features.asp

tak btw...
jesli zalezy CI na mocny mozliwosciach sprzetowych to najlepszym rozwiazaniem jest ts-509 ktory niestety pozera pradu ile wlezie...

ale ma dwie rzeczy... bardoz szybki i x86 dzieki czemu latwo i szybko mozna wszystko zainstalowac

ponadto zaraz bedzie w kolejnych firmwarach:
- wysylanie alertow sms'owych
- obsluga sysloga z zdalnym monitorowaniem
- iscsi


w chwili obecnej QPKG:
- MLDonkey - klient emule
- NZBget i SABnzbd - klient grup dyskusyjnych
- rtorrent++ - alternatywny klient torrenta
- Optware - system paczek
- icestation - serwer radii internetowych
- unrealircd - serwer irc
- ...