Pomoc Qnap 231p - rozsypała się macierz, dyski sprawne

rc1974

Nowy użytkownik
Noobie
17 Wrzesień 2018
2
0
1
49
QNAP
TS-110
Ethernet
100 GbE
Mam taki nietypowy problem, nietypowy bo nie znalazłem nic w wujku google co mogłoby pomóc, otóż rozsypała się macierz na dwudyskowym qnap 231p z RAID 1. Dyski są sprawne jednak qnap nie widzi danych, katalogów, kompletnie nic, i właśnie o dostęp do danych walczę, radzono mi abym zainstalował linuxa że niby zobaczy dysk wyjęty z qnapa, owszem zainstalowałem ubuntu i zobaczył dysk, ale dostępu do partycji z danymi nie dał, potem zainstalowałem na w10 program DMDE (płatny) ale jest zbyt skomplikowany dla mnie laika, boję się że coś namotam i stracę dane... Doradźcie jak dobrać się do danych? Inny linux? inny program? Strasznie się zawiodłem na tym sprzęcie....
 
Nie, nie aktualizowałem Nasa chyba z pół roku, jednego dnia za szybko wyłączyłem, kolejnego stwierdził że ma błąd systemu plików i naprawi automatycznie, po czym pracował do końca dnia dobrze, przy kolejnym włączeniu nie wstał już poprawnie, mam 2 takie nasy i używam ich jako storage bardziej, czyli jak nie są potrzebne to nie pracują