Pomoc QNAP Expand Capacity - Tymczasowe zatrzymanie usług

imrar

Nowy użytkownik
Noobie
11 Czerwiec 2013
3
2
3
41
QNAP
TS-x39 Pro+
Ethernet
1 GbE
Witam, jest to mój pierwszy post więc proszę o wyrozumiałość jeśli nieporzebnie zakładam nowy wątek i powinieniem się raczej podpiąć do podobnego. A teraz przechodzę do sedna:
Mam TS-439 Pro II+ i 4*hdd 320gb w raid5, fw: 3.8.3. Sprzęt produkcyjny, 4* iSCSI target...
Panuję rozszerzenie pojemności raid5 poprzez wymianę dysków na WD RED 2TB wg instrukcji ze wiki qnapa.
Po zaznaczeniu woluminu i kliknięciu na "Poszrzanie Pojemności" objawia mi się pop-up:

Wszystkie usługi zostaną tymczasowo zatrzymane.
Czy jesteś pewien, że chcesz kontynuować?
Mam do was pytanie? Czy ktoś wie w kórym momencie następuje zarzymanie usług?
Każdorazowo przy wymianie kolejnych dysków?
Przy finalnym poszerzaniu pojemności (na począku?, na końcu?) ?
 
Hey.

Witaj na forum.

W przypadku korzystania z usług iSCSI koniecznością jest, aby zostały one zatrzymane nawet na całą długość procesu rozszerzenia pojemności macierzy RAID na dyskach twardych - ale moge się mylić.

Przed przystąpieniem do tak ważnego procesu, upewnij się, że modele dysków twardych są na liście kompatybilności:
http://www.qnap.com/en/index.php?sn=3877&lang=en

Pozdrawiam
 
Dzięki za szybką odpowiedź:)

Przed przystąpieniem do tak ważnego procesu, upewnij się, że modele dysków twardych są na liście kompatybilności:
http://www.qnap.com/en/index.php?sn=3877&lang=en
Jeśli chodzi o dyski (WD20EFRX) to jest OK. Dobierałem je z listy kompatybilności, i telefonicznie posząc o rekomendację na EPA.

W przypadku korzystania z usług iSCSI koniecznością jest, aby zostały one zatrzymane nawet na całą długość procesu rozszerzenia pojemności macierzy RAID na dyskach twardych - ale moge się mylić.
To już jest jakaś informacja. Nie mam możliwośći wyłączenia wszystkich usług na qnapie na kilka godzin w dni robocze, jedynie na ~ 12 godzin w soboty lub/i niedziele. Tak więc okienko na finalny proces rozszerzania pojemności jest dosyć krótkie. Kolejne pytanie ile to może zająć, z tego co czytałem zależy to od możliwości procesora...
Jeśli by jeszcze jakaś osóbka miała sugestie to był bym wdzięczny za pomoc:)

Dla potomnych:
  1. Odpowiedź od q_support@qnap.compytanie podobne jak w tym wątku:
    Online expand capacity that mean you can still use NAS at expanding
    process.......(replace HDD one by one)
    At final. NAS will need "resize". at that step will stop you NAS all
    service (unmount RAID volume and resize....)
    And expand capacity has RISK lost all data. advice you backup all data
    first.
    OR
    at expand capacity process not write in any data to change your old HDDs
    file system (if any problem happen ....you can insert back all old HDDs and
    reboot NAS. all setting and data will the same..)
  2. Poszukałem także informacji dotyczących iSCSI i rozszerzenia pojemności. Trafiłem na dwa ciekawe wąki na formum głównm qnap:
    1. pierwszy: https://forum.qnap.com/viewtopic.php?p=129017
    2. i drugi: https://forum.qnap.com/viewtopic.php?p=173648
 
  • Lubię to
Reakcje: Silas Mariusz
Poszukałem także informacji dotyczących iSCSI i rozszerzenia pojemności. Trafiłem na dwa ciekawe wąki na formum głównm qnap:
  1. pierwszy: https://forum.qnap.com/viewtopic.php?p=129017
  2. i drugi: https://forum.qnap.com/viewtopic.php?p=173648
Tych wątków nie brałbym w ogóle pod uwagę. Tematy mają więcej niż 2 lata - są dość stare. Przez ten okres czasu oprogramowanie było rozwijane i musiało być zgodne z pewnymi normami w celu pozyskania certyfikatów dla systemów wirtualizacji. Jedyną kwestią jaką bym brał pod uwagę to kompatybilność oraz sprawność źrodłowych i docelowych dysków twardych.Jaką podjąłeś decyzje - kiedy przystępujesz do procesu wymiany dysków?
 
Jaką podjąłeś decyzje - kiedy przystępujesz do procesu wymiany dysków?
Dyski już są zakupione i czekają od jakiegoś czasu na wymianę. Fw zaktualizowane do 3.8.3 (nie decydowałem się jeszcze na v4 - za dużo nowości dodane, lepiej się wstrzymać jakiś czas aż pojawią się ewentualne poprawki).
Tak więc czeka mnie sprawdzenie nowych dysków i kolejne przeprowadzenie testów dysków aktualnych.
Dopiero potem wymiana dysków w dni robocze (pn-pt). A w któryś weekend sobota/niedziela (tylko wtedy mogę wyłączyć usługi) proces rozszerzenia. Jeszcze analizuję czy da się tak zrobić by wyłączyć usługi na więcej niż 12h, bo 12h na proces rozszerzenia (z 875GB na 5581GB) to może być za mało a jeszcze nie znalazłem informacji ile to może potrwać.
 
  • Lubię to
Reakcje: Silas Mariusz
Taka moja sugestia. Aby przyśpieszyć proces, wyłącz wszystkie możliwe usługi, zainstalowane aplikacje oraz zaplanowane działania (testy dysków lub synchronizacje danych). Po wyłączeniu wszystkiego, zresetuj serwer, aby uruchomił się na nowo czysty. Przystąp do procesu rozszerzenia pojemności RAID.
 
Witam.
Pozwolę sobie podłączyć się do tematu. Postanowiłem wymienić swoje dyski na WD RED 2TB i poszerzyć RAID 1 do pełnego rozmiaru dysku. Wszystko szło dobrze i zgodnie z instrukcją do pewnego momętu. To znaczy. Wybrałem opcję poszerzania, jak nakazuje instrukcja wymieniłem jeden dysk, po odbudowaniu drugi i po kolejnej odbudowie potwierdziłem poszerzenie. Oczywiście na poczatku wyłączyłem wszystko co się dało. Wszystko szło dobrze przez kilka godzin po czym przy 50% pojawił się błąd
" [Mirror Disk Volume: Drive 1 2] Raid Size Expansion failed."
Wszystko oczywiście działa ale nie udało się poszeżyć raida. Spróbowałem restartu i ponowienia operacji zresztą na kilka sposobów. Za każdym razem poszerzenie zaczyna się od 50% i wisi tak jakiś czas po czym pojawia się błąd. Próbowałem zatrzymać z konsoli wszystkie zbędne usługi ale bez rezultatu.
Czy ktoś może mi coś podpowiedzieć ?
 
Dyski są OK. Smart tez pokazywal ze wszystko OK. Chwilowo nie podam co wychodzi z dmesg bo wrocilem do starej konfigoracji na zrodlowych dyskach. Tu nieco pokombinowalem i nie wiem co juz moglo z tego wyjsc :s Sprobuje caly proces jeszcze raz przeprowadzic i zobacze co bedzie.
 
Dobra, jest fajnie ;). Wróciłem do starego rajda. Wyczyściłem nowe dyski i zacząłem od nowa. Przerzucam z 2x 1,5TB na 2x2TB RED bo akurat mam okazję. Odtwarzanie przeszło jak należy. Ok. 8 godz. sztuka:Welldone:. Natomiast poszerzanie mnie nieco zaskoczyło:-(. Widać że tym razem vol. został poprawnie odmontowany. Na razie mam 47% i z szybkiej kalkulacji wynika iż całość zakończy się w poniedziałek. Nieco długo:s.