Pomoc QNAP+Firebird+Raks

Panpodziemia

Passing Basics
Beginner
28 Czerwiec 2019
19
0
1
40
QNAP
null
Ethernet
100 Mbps
Witam serdecznie.
W firmie jest zainstalowany program księgowy RAKS.
Dotychczas serwer do Raksa - Firebird SQL był zainstalowany na lokalnym komputerze a na wszystkich innych tylko same końcówki Raksa.
Po nabyciu przez firmę QNAPa chcemy przenieść serwer właśnie na Qnapa.
Jest już zainstalowany Firebird z repozytorium QNAPCLUB ale się nie chce otworzyć.
Mam dostęp do plików przez WinSCP ale nie wiem co wyedytować lub zmienić oraz jak przystosować do korzystania wraz z RAKSem...
Bardzo dziękuję za ewentualną pomoc.
Pozdrawiam
Wersja oprogramowania Firmware: x.x.x Build 20YYMMDD
Model serwera: QNAP TS-673
 
musisz udostępnić pliki bazy z tego kontenera (i to mnie boli w Firebirdzie od dawna, po chooj im dostęp do plików , skoro masz całe API?!) i po zabawie.
Też nie ogarniam polityki firebirda... ale niestety "autorskie" programy mają swoje wymysły (no bo po co standardowy SQL...heh).... Udostępnić? Mógłbyś szerzej? Bo nie ukrywam ale firebirda znam bardzo pobieżnie...Bazę wrzucam do folderów kontenera..ten folder z bazą udostępniam dla wszystkich użytkowników, którzy potrzebują dostęp do bazy... i potem pozostaje mi tylko konfiguracja w programie docelowym? Gdzie ustawiam dane do serwer i adres bazy? Czy muszę te bazę jeszcze podpiąć pod ten serwer firebirda? Bo niestety ale nie do końca ogarniam sens serwera firebird...
 
OK, skoro jest doker na arm-a to już połowa drogi.

Załóżmy, że dokera odpalasz takim poleceniem:
Kod:
docker run -d -p 3050:3050 -v /share/BAZY:/databases mybuild/firebird-server-arm

Wtedy w RaksSQL podajesz:
Nazwa: dowolna
Rodzaj serwera: Serwer sieciowy - TCP/IP
Nazwa albo Adres IP serwera: IP nas-a np. 192.168.1.2 lub nazwa DNS podaj tylko jedno
Port połączenia: 3050
Lokalizacja bazy danych: /share/BAZY/RaksSQL (tutaj nie pamiętam czy podawało się katalog czy konkretną bazę - dawno tam nie zaglądałem, jak dostanę się co sieci firmowej to sprawdzę) Podajesz katalog w jakim umieściłeś bazy Raks3000.fdb itd.

Jeśli wszystko działa prawidłowo to powinno być OK - nie miałem wczoraj czasu testować połączenia i wydajności przez dokera ale może dzisiaj się uda :)

musisz udostępnić pliki bazy z tego kontenera (i to mnie boli w Firebirdzie od dawna, po chooj im dostęp do plików , skoro masz całe API?!) i po zabawie.
Nie musisz tych plików udostępniać w sieci. Dostęp ma mieć tylko "serwer" firebird. Klienci firebird-a (w tym przypadku RaksSQL ma tylko znać ścieżkę do pliku.

Taka konfiguracja prawdopodobnie wynika z zaszłości (Firebird wywodzi się z Interbase-a).
 
OK, skoro jest doker na arm-a to już połowa drogi.

Załóżmy, że dokera odpalasz takim poleceniem:
Kod:
docker run -d -p 3050:3050 -v /share/BAZY:/databases mybuild/firebird-server-arm

Wtedy w RaksSQL podajesz:
Nazwa: dowolna
Rodzaj serwera: Serwer sieciowy - TCP/IP
Nazwa albo Adres IP serwera: IP nas-a np. 192.168.1.2 lub nazwa DNS podaj tylko jedno
Port połączenia: 3050
Lokalizacja bazy danych: /share/BAZY/RaksSQL (tutaj nie pamiętam czy podawało się katalog czy konkretną bazę - dawno tam nie zaglądałem, jak dostanę się co sieci firmowej to sprawdzę) Podajesz katalog w jakim umieściłeś bazy Raks3000.fdb itd.

Jeśli wszystko działa prawidłowo to powinno być OK - nie miałem wczoraj czasu testować połączenia i wydajności przez dokera ale może dzisiaj się uda :)

musisz udostępnić pliki bazy z tego kontenera (i to mnie boli w Firebirdzie od dawna, po chooj im dostęp do plików , skoro masz całe API?!) i po zabawie.
Nie musisz tych plików udostępniać w sieci. Dostęp ma mieć tylko "serwer" firebird. Klienci firebird-a (w tym przypadku RaksSQL ma tylko znać ścieżkę do pliku.

Taka konfiguracja prawdopodobnie wynika z zaszłości (Firebird wywodzi się z Interbase-a).
ok super, dzisiaj to popołudniu/wieczorem po zamknięciu biura zacznę testować. Dzięki za pomoc, dam cynka co zdziałałem ;)
OK, skoro jest doker na arm-a to już połowa drogi.

Załóżmy, że dokera odpalasz takim poleceniem:
Kod:
docker run -d -p 3050:3050 -v /share/BAZY:/databases mybuild/firebird-server-arm

Wtedy w RaksSQL podajesz:
Nazwa: dowolna
Rodzaj serwera: Serwer sieciowy - TCP/IP
Nazwa albo Adres IP serwera: IP nas-a np. 192.168.1.2 lub nazwa DNS podaj tylko jedno
Port połączenia: 3050
Lokalizacja bazy danych: /share/BAZY/RaksSQL (tutaj nie pamiętam czy podawało się katalog czy konkretną bazę - dawno tam nie zaglądałem, jak dostanę się co sieci firmowej to sprawdzę) Podajesz katalog w jakim umieściłeś bazy Raks3000.fdb itd.

Jeśli wszystko działa prawidłowo to powinno być OK - nie miałem wczoraj czasu testować połączenia i wydajności przez dokera ale może dzisiaj się uda :)

musisz udostępnić pliki bazy z tego kontenera (i to mnie boli w Firebirdzie od dawna, po chooj im dostęp do plików , skoro masz całe API?!) i po zabawie.
Nie musisz tych plików udostępniać w sieci. Dostęp ma mieć tylko "serwer" firebird. Klienci firebird-a (w tym przypadku RaksSQL ma tylko znać ścieżkę do pliku.

Taka konfiguracja prawdopodobnie wynika z zaszłości (Firebird wywodzi się z Interbase-a).

Niestety...mam nadal problem... docker startuje, flamerobinem mogę podpiąć się pod serwer i dostaję poprawne info na temat uruchomionego serwera (wersja). Jednak w programie GEOSTAR muszę podać następujące dane:

Nazwa lub IP serwera: podaję ip dockera, które ustawiłem na 192.168.1.250
Plik/Alias bazy/projektu: i tutaj jestem w czarnej...kropce...

Obojętnie czy wrzucę bazę w jakiś nowo powstały folder współdzielony czy np. do ścieżki kontenera wywala mi błąd, że nie odnaleziono ścieżki.. Teoretycznie program poprawnie łączy się z serwerem bo gdy wpisałem błędnie hasło to wywaliło najpierw błąd logowania, przy poprawnym haśle tego nie ma więc jako tako na serwer się podpinam ale mam problem z lokalizacją bazy... :'(
 
Duże małe litery mają znaczenie oraz ścieżki ze spacjami lub polskimi literkami potrafią sprawiać problemy.
Jeśli to nie pomoże wrzuć zrzut jak to wygląda na nasie i jak konfigurujesz w aplikacji.

JEST! udało mi się :D znaczy teraz wywala mi błąd, że plik bazy jest niezgodny ale zaakceptował ścięzkę...musiałem wrzucić bazę do odpowiedniego volumena ale dockera.

Dzięki wielkie za pomoc! teraz muszę rozkminić co go boli z bazą :Dowidzenia:
 
Jeśli dobrze widzę to ścieżka do bazy powinna wyglądać tak:
Kod:
/share/CACHEDEV1_DATA/Container/container-station-data/lib/docker/volumes/.... itd./NAZWA_BAZY
tak jakbyś nie zrobił woluminu firebird w swojej lokalizacji tylko zostawił domyślną?

U mnie wygląda to tak:
Adnotacja 2020-08-18 000702.png Adnotacja 2020-08-18 000814.png
 
Jeśli dobrze widzę to ścieżka do bazy powinna wyglądać tak:
Kod:
/share/CACHEDEV1_DATA/Container/container-station-data/lib/docker/volumes/.... itd./NAZWA_BAZY
tak jakbyś nie zrobił woluminu firebird w swojej lokalizacji tylko zostawił domyślną?

U mnie wygląda to tak:
29511.png
29512.png

volumin stworzył ale nie bezpośrednio na NASie , tylko w dockerze :s
 
Nie wiem jak to zmienić w Container Station :/

Tyle pisali tu na forum o portainer i robieniu dockerów z konsoli, że przestałem używać Container Station :)

Anyway ważne że udało się połączyć :)

Dzięki za pomoc!
A co do błędu bazy to oczywiście chodziło o architekturę na jakiej została stworzona :s stworzenie nowej bazy na serwerze dockera i przywrócenie z backupu bazy na serwer pykło i wszystko śmiga :uf:
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. Firebird
  2. firebird install
  3. firebird 2.5