Pomoc QNAP i ransomware

cr00x

Passing Basics
Beginner
22 Luty 2017
13
5
3
41
QNAP
TS-x51+
Ethernet
1 GbE
Cześć,
jak proponujecie przechowywać dane na QNAPie aby były bezpieczne od ransomware?
Chodzi oczywiście o typową konfigurację w małym biurze rachunkowym. Gdzie robimy kopie zapasowe na QNAPa i po części przechowujemy na nim współdzielone dane.
Macie może jakieś swoje sprawdzone rozwiązania?
Mi na myśl przychodzi kilka pomysłów ale nie mam doświadczenia i wolałbym nie popełniać niepotrzebnych błędów.
 
Chyba nakręcasz sobie tylko licznik na postach - bo nie o taką odpowiedź mi chodziło.
Nie szukałem antywirusa tylko sposobu na przechowywanie danych do których RansomWare nie wejdzie. I wielkość firmy nie ma tutaj nic do rzeczy.

Moje pomysły to:
- kopie zapasowe przez aplikacje Xopero (+wersjonowanie)
- korzystanie z aktówki Xopero (+wersjonowanie)
- korzystanie z Qsync + Migawki
- FileSharing(SMB) + Migawki
Nie wiem tylko jak skonfigurować migawkę na ewentualność RansomWare

Macie może jakieś inne pomysły?
 
Wyjaśniam takie zagrożenia są przygotowywane pod konkretnego klienta by wyciągnąć kase zaczyna się od scareware i musisz zrobić klik ja proponuje zabezpieczyć się przed tym klik bo tu zaczynają się klopoty qnap nie kliknie tylko czlowiek pozdrawiam
 
rozmawiamy o trojanie i takiego usuwa antywirus ogólnie znane są te trojany i to jest podstawa schody zaczynają się gdy ktoś sobie Ciebie wezmie na cel a to jest malo prawdopodobne oceniam że masz takie same szanse jak wygrać w totka.
A kopie robimy zawsze to też podstawa nie widzę potrzeby by robić kolejne bo w sieci śmiga jakiś trojan :)
 
Nie chcę się z Tobą sprzeczać o możliwości zainfekowania. Ty wiesz swoje, ja wiem swoje.
Zadałem pytanie innego typu - i dość mocno schodzimy z tematu. Nie temu ma służyć te forum.

Powracając do sednum sprawy - jeżeli masz zasoby współdzielone na QNAPie (SMB), to one niestety też padają ofiarą RansomWare.
Dlatego pomysł jaki mam, to stosowanie Migawek.
 
Załóż sobie katalog backup, którego właścicielem będziesz tylko ty. Jak ransomware zaszyfruje folder chroniony, to przywracasz z backupa i tyle. Zauważyłem też, że włączenie sieciowego kosza też pozwala przywrócić zaszyfrowane pliki.
 
Ja robię tak, że mam udział sieciowy RO dla wszystkich, tylko admin QTS może zapisywać (archiwum) i RW dla wybranych (transfer). Wrzucam dane na transfer i z poziomu QTS przenoszę je do archiwum. Tam na pewno nic mi nie zaszyfruje. A dla sprawdzenia można dane otworzyć już z archiwum, czy nie zostały zaszyfrowane w locie.
 
Myślałem o rozwiązaniu, które można w pełni zautomatyzować. Opcja z zewnętrznym nośnikiem bardzo mi się podoba.
Co do Migawek i kosza - to pytanie jakie pojemności to powinno mieć aby chronić przez ransomware.
Z pozoru prosta sprawa - coraz bardziej się komplikuje.
 
Witam
Testuje dopiero migawki ale mogę się już podzielić następującą wiedzą.
Dyski w RAID5 7,26 TB, na dane zarezerwowane 5,58 TB (reszta zarezerwowana na system i migawki - QNAPy tak mają i nie wiedzieć dlaczego właśnie tyle i tyle :-( ), na migawki w tym zarezerwowane 1,45 TB (20%), a przy 8 migawkach zajmują już 850 GB (ok 11,45%). Zaznaczam, że obecnie dysk zapełniony jest danymi 2,75 TB, a 8 migawek to 850 GB.
Ustawiłem migawki na 30 dni co 6h i zobaczymy jak z pojemnością, czy przekroczy i czy zacznie kasować stare itd. Podzielę się jak już do tego dojdzie.

Brakuje mi w schedulerze dodawania więcej zadań niż jedno per Volumen, np.
1. wykonuj migawki co 6h od poniedziałku do piątku trwałość 7 dni
2. wykonuj migawki w sobotę o 22:00, trwałość 14 dni
3. wykonuj migawki raz w miesiącu, trwałość 3 miesiące.
Teraz zostaje nam/adminom QNAPa tylko jeden harmonogram choć widzę, że w pliku snpshotSchedule.conf można dokonfigurować parę wpisów, pytanie czy będą działały (zobaczyć ich na WebGui się nie da), dopisałem i zobaczę. Myślę po wpisach w tym pliku, że QNAP będzie rozszerzał tą funkcjonalność.
Trywialne rozwiązanie, którego nie uświadczmy w QNAPie, a podobne ma konkurencja, to blokowanie przed kasowaniem wybranej migawki na stałe. Tutaj jeśli sami ją nie zrobimy z palca i nie zaznaczymy tej opcji, w menu już tego nie zrobimy. Na szczęście w plikach konfiguracyjnych możemy to zrobić ustawiając jeden parametr (dla zainteresowanych mogę podać). Przyda się to jak już zarazimy nasze dane ransomware i będziemy chcieli zablokować przed skasowaniem migawkę z nie zarażonymi plikami.

Z kosza rzadko korzystam i mam ustawiony na krótki okres. Dodatkowo co jakiś czas opróżniam wszystkie kosze. Poważnie się zastanawiam nad wyłączeniem dla większości udziałów. W firmie osoby korzystają z Samby, tak więc korzystać z niego mogą głównie admini - raczej nie korzystają :).

Zabezpieczanie przed ransomware:
- stworzyć katalog KOPIA (nikt nie ma prawa do niego oprócz Admina, a pozostali admini co najwyżej tylko do odczytu, wyłączona SMABA do tego folderu) - takie zabezpieczenie przed ransomware.
WAŻNE: nie używać konta admina gdyż jeśli sami zarazimy własny komputer możemy być przyczyną zarażenia udziałów (Admin ma dostęp do wszytskiego :-( )
- stworzyć udział dla kopii (można ukryć w sieci) z poszczególnych hostów np. Host1, Serwer1 (komputerów, serwerów) i kopiować z automatu do niego dane, a następnie z automatu (harmonogram Hybrid Backup lub coś podobnego) do folderu KOPIA
- automatycznie kopiować wspólne udziały na których są ważne dane do katalogu KOPIA (także przez narzędzie Hybrid Backup itp).
- robić migawki

Tak zabezpieczony katalog KOPIA co jakiś czas kopiować na zewnętrzny dysk celem archiwizacji.
Sądzę, że dane będą bezpieczne.
Jest później zabawy z przywracaniem plików po zaszyfrowaniu ich przez ransomware. Czasem jest tego trochę (ostatnio pracownik zaraził komputer w piątek ok 14:00, zamknął klapę laptopa i zaczął weekend - w poniedziałek 4600 plików zaszyfrowanych :) ) .

PS. jeśli osoba w firmie/domu nie potrzebuje mieć dostępu do jakiegoś udziału, odbieramy. Uświadamiać użytkowników o ransomware, informujemy ich aby nie zapisywali haseł (uwierzytelnianie do udziałów na komputerze), nie podmontowywujemy udziałów, lepiej tworzyć skrót gdyż niektóre ransoware mają już z tym problem.

Pozdrawiam
 
jak proponujecie przechowywać dane na QNAPie aby były bezpieczne od ransomware?
Nie da sie.
Jeśli Ransomware dostanie się po sieci do serwera to i tak zaszyfruje na nim pliki.
Ale serwery QNAP oferują coś takiego jak migawki. Czyli kopie jego zawartosci. Jesli ta ulegnie zmianie i zostanie zaszyfrowana to nadal bedzie mozna wrócic do migawki z czasu przed zaszyfrowaniem.
Jednak jak wiadomo, żeby migawki miały sens nalezy podwoic ilość pojemnosci od przechowywanych danych.