QNAP & PC + TrueNAS

dziadek-NET

Network Architect
Q's Professional
2 Styczeń 2016
511
21
18
40
QNAP
TS-x51
Ethernet
null
Od dłuższego czasu noszę się z zakupem nowego Qnap-a i tak zeszło do dziś. Nadal mam dylemat.
3 lata temu już miałem prawie kupować QNAP TS-473A-8G. Ale odłożyłem zakup na później.
Mamy już 2023 prawie 24 z tyłu głowy pojawia się pytanie czy nie wyjdzie lifting, nowsza odświeżona wersja tego modelu.
Dziś doczytałem że"
"Dużą słabością tych modeli są starego typu złącza do dwóch dysków M.2 SSD. Niestety złącza są w standardzie SATA (max 6 Gb/s) i nie obsługują nowszych i szybszych dysków NVMe."
Nie wiem czy to jest odczuwalne ... ?

Mam teraz dylemat czy kupować jednak ten model czy czekać czy czasem nie iść inną drogą jak PC + TrueNAS
Przed wybraniem TrueNAS boję się dwóch rzeczy jak z bezpieczeństwem danych, z zabezpieczeniem tego systemu przed atakami. Czy jest tak samo bezpieczny co Qunap.
I po drugie zawiłość i bariera wiedzy jak to ustawić aby to poprawnie działało albo gdy coś się wysypie, ponownie postawić.
Może nie ma takiego ryzyka ja mało co grzebię w ustawieniach. Dla mnie wystarczy przynajmniej jedna virtualka + przestrzeń duskowa dla wykonania kopii zapasowych.
PC + TrueNAS kusi tym że można to złożyć o połowę taniej a uzyskamy 2 x mocniejszy sprzęt ... i tu jest zagwozdka :confused::unsure:
 
Przed wybraniem TrueNAS boję się dwóch rzeczy jak z bezpieczeństwem danych, z zabezpieczeniem tego systemu przed atakami. Czy jest tak samo bezpieczny co Qunap
Qnap bezpieczniejszy niż TrueNAS xD Nic nie jest w 100% bezpieczne w dzisiejszych czasach, dobra konfiguracja każdego urządzenia czy oprogramowania zapewni przyzwoity poziom bezpieczeństwa.
TrueNAS bazuje na FreeBSD (lub Debian w wersji Scale). ZFS jest też uważany za jeden z bezpieczniejszych systemów jeśli postępujesz zgodnie z zaleceniami.
"Dużą słabością tych modeli są starego typu złącza do dwóch dysków M.2 SSD. Niestety złącza są w standardzie SATA (max 6 Gb/s) i nie obsługują nowszych i szybszych dysków NVMe."
Nie wiem czy to jest odczuwalne ... ?
Tylko jeśli na tych dyskach masz maszyny wirtualne lub używasz ich jako cache, dla samego systemu wiele to nie zmienia.
PC + TrueNAS kusi tym że można to złożyć o połowę taniej a uzyskamy 2 x mocniejszy sprzęt ... i tu jest zagwozdka
W Qnapie płacisz za to że nie musisz się zastanawiać jaki sprzęt dobrać i jest to box na zasadzie podłącz i używaj. PC+TrueNAS to rozwiazanie dla ludzi którzy mają trochę pojęcia o komputerach, serwerach i systemach operacyjnych.
 
Marka Qnap jest obecna na całym świecie i cały czas jest rozwijana zarówno pod kątem firmware, software i security. Do tego wsparcie, funkcjonalność.
Serwer który działa od pierwszego uruchomienia i do tego laik poradzi sobie z prostą konfiguracją. Obecnie mam już drugi serwer i pracuje na urządzeniu 473E z 16GB RAM.
a przesiadłem się z 453Be. Szczerze polecam.
 
  • Clapping Hands
Reakcje: Silas Mariusz
"Dużą słabością tych modeli są starego typu złącza do dwóch dysków M.2 SSD. Niestety złącza są w standardzie SATA (max 6 Gb/s) i nie obsługują nowszych i szybszych dysków NVMe."
Nie wiem czy to jest odczuwalne ... ?
Tekst, który zacytowałeś dotyczy modelu właśnie przedliftowego TS-473 bez literki "A" w modelu. Nowszy model TS-473A posiada dwa gniazda M.2 2280 PCIe Gen3x1. Co prawda tylko jedna linia PCI Gen3 mocno ogranicza możliwości dysku PCI Gen3x4 ale i tak ta jedna linia zapewnia przepustowość ok 1GB/s co w sumie daje transfer fullduplex ok 2GB/s.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. truenas
  2. TS-473A-8G
  3. konfiguracja cache
  4. https://forum.qnap.net.pl/threads/qnap-pc-truenas.41035/