QNAP stawia wyzwanie firmie VMware !?

Firma QNAP postanowiła zrobić kolejny krok milowy, jest nim Stacja do Wirtualizacji. Aplikacja, która umożliwia uruchomienie na serwerze NAS od firmy QNAP wirtualnych systemów w tym m.in. Windows NT 4.0/2000/XP/2003/Vista, DOS/Windows 3.x, Linux (2.4 i 2.6) oraz OpenBSD. Oprogramowanie jest jeszcze w fazie beta, ale na pewno znajdzie wielu zwolenników.

Uruchomienie maszyny wirtualnej odbywa się bardzo szybko bo raptem w 6 krokach:
1. Instalcje aplikacji Virtualization Station
2. Wgranie do udziału sieciowego obrazu ISO systemu operacyjnego, który chcemy uruchomić
3. Wybranie odpowiedniej szblonu
4. Inicjacja VM
5. Przechodzimy przez standardową instalację VDI
6. Uruchomienie maszyny wirtualnej.

W zależności od modelu serwera jaki posiadamy będziemy mogli uruchomić od jednej do kilku maszyn wirtualnych jednocześnie. Aplikacja umożliwia wykonywanie migawek dla maszyn wirtualnych oraz daje nam możliwość ich importowanie lub eksportowanie. Dostęp do wirtualnych maszyn mamy z poziomu wbudowanych narzędzi w danym systemie operacyjnym jak np. protokół RDP lub przy pomocy przeglądarki internetowej. Wtedy wystarczy kliknąć na link do danej maszyny, co spowoduje otwarcie zakładki, w której będzie widoczny na system operacyjny. Przykład z UBUNTU poniżej na slajdach.

QNAP na razie nieoficjalnie zaprezentował nowe modele serwerów NAS z serii TVS (TVS-470, TVS-670, TVS-870). Modele te mają możliwość rozbudowy pamięci RAM do 32 GB i zostały uzbrojone w mocny procesor. To wszystko po to, żeby można było uruchomić jak najwięcej maszyn wirtualnych. W modelach z serii TVS stacja do wirtualizacji jest zainstalowana domyślnie. Więcej o stacji na poniższych slajdach oraz na stronie producenta QNAP - Virtualization Station

awww.backupacademy.pl_wp_content_uploads_2014_01_12.png


awww.backupacademy.pl_wp_content_uploads_2014_01_3.png


awww.backupacademy.pl_wp_content_uploads_2014_01_4.png
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus i avis
Fajna sprawa, ale powiedzmy sobie szczerze - nie widzę tu konkurencji dla VMware. Dla środowisk Enterprise takie rozwiązania nie są nawet brane pod uwagę, a SMB... tutaj mamy "wolną amerykankę", zależy na jakiego administratora trafi.
Jeżleli uda mi się jakoś sensownie rozbudować pamięć w moim 1079 to też się pobawię - poza kilkoma serwerami ESXi które już mam :)
Pozdr
 
  • Lubię to
Reakcje: Silas Mariusz
Pozwolę sobie odkopać. Czy QNAP się po cichu nie wycofał z serii TVS? Jeszcze na koniec stycznia zapewniano mnie, że na koniec marca serwery będą w sprzedaży, a tymczasem firma usunęła je ze swojej strony. Nawet na stronie dotyczącej wirtualizacji QNAP - Virtualization Station obrazki zostały, ale przestały być linkami. Czy coś wiadomo Wam na ten temat?
 
Szczerze pisząc - ja jestem trechę rozczarowany. Konfiguracja sieci jest mniej niż zadowalająca. Do momentu, kiedy nie będzie obsługi trunk+vlan, dla mnie będzie to tylko ciekawostka. Z drugiej strony - od czegoś trzeba zacząć, a kierunek jest jak najbardziej słuszny :)
 
Szczerze .. jeszcze nie miałem możliwości tym się pobawić ... a stacje VM traktuje jako wartość dodaną do QNAPa. Tak jak Monitoring Station.
Jest ? Fajnie!
Nie ma ? Nie szkodzi.
 
Jest ? Fajnie!
Nie ma ? Nie szkodzi.
To tak jak ja, chociaż będąc w posiadaniu sporego HomeLab-a VMWare, oczekiwałem czegoś... podobnie używalnego (nie wiem czy to dobre słowo, ale co tam) ? Głowy nie urywa, ale z drugiej strony jak najbardziej używalne w podstawowym zakresie. Może z czsem będzie więcej.
 
Ostatnio edytowane:
To, że jest wymienione to ja wiem. Ale produkt niejako wywalili ze stron QNAP i jest tylko w materiałach dotyczących VS. Nic trzeba czekać na informacje.
 
Wyrzucili ze strony ze względu na moją bulwersację. Bo nie uważam, aby było potrzebne tworzyć nową serię urządzeń, która jest tylko expandem istniejącego modelu.
 
Expandem o tyle istnotnym, że opartym na procesorach i5.
 
Z rozmów na forum jakie pamiętam wynikało, że lepiej kupić model TS, procesor osobno i pamięci RAM i zmieścisz się poniżej ceny TVS. A więc czemu nie pozwolić tego na własną rekę użytkownikowi albo oznaczyć model + jak to dawniej było.
No ale to tylko moje zdanie...
 
Ostatnio edytowane:
Oficjalnej ceny TVS jeszcze nie ma. Z rozmów na innych forach wynika, że lepiej kupić składaka, zainstalować jakiegoś FREENAS-a i wyjdzie 7 razy taniej niż QNAP. Nie każdy czyta fora, a wielu z tych, którzy czytają potrzebują model działający od ręki i z supportem, bo nie mają czasu się bawić w przerabianie. Ostatecznie, model TS pozostały w ofercie, więc chyba nie ma przeciwskazań żeby użytkownicy dalej robili to na własną rękę?
No ale to tylko moje zdanie...
 
Z rozmów na innych forach wynika, że lepiej kupić składaka, zainstalować jakiegoś FREENAS-a i wyjdzie 7 razy taniej niż QNAP.
FreeNAS nie ma najmniejszego startu do systemów zintegrowanych oferowanych przez firmy tj. QNAP, S czy Asustor nawet jeśli jest 7 razy tańszy - bo nadal będzie składak a nie zintegrowana zabawka.

Ostatecznie, model TS pozostały w ofercie, więc chyba nie ma przeciwskazań żeby użytkownicy dalej robili to na własną rękę?
No ale to tylko moje zdanie...
Składali tańsze czy modowali obecne boxy?
 
O upgrade na wlasna reke - stworze topic - jak wroce z wakacji i wreszcie sprzet do mnie przyjedzie.
ts-x70 mam zamiar na wlasna reke podniesc ram do 16GB oraz wsadzic procek i7 -> rozwazalem 3770T vs. 3770S
a docelowo bedzie wstawiony 3770K :D (gdyz wzrost 12W wzgledem orginalnego CPU w skali roku nie robi mi roznicy,
a z czystego lenistwa nie bedzie mi sie chcialo wkladac 3770S, a pozniej robic kolejny upgrade do 3770K
3570K - dziala bez problemu z wymienionymi wiatrakami na noctua
3570K works in the TS470. No issues, dropped CPU usage down to 4% vs 21% with the stock Celeron G550
Ja osobiscie chcialbym wstawic wodne chlodzenie + wymiana wiatrakow :)
p.s. zobaczymy jak pojdzie, poki co polecam poszukac na forum jak Silas wspomnial watku o tym.
 
Widziałem właśnie taką możliwość i czytałem o upgradzie. Sam "domowy" upgrade do TVS-x70 to koszt ~1250zł do i5 i jakieś ~1500 do i7. Ciekaw jestem właśnie jaka będzie różnica w cenie gotowych urządzeń QNAP.
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus