Pomoc QNAP TS-112 - pierwsze wrazenia i pytanie o FTP

fredziopl

Passing Basics
Beginner
25 Listopad 2013
13
1
3
47
Jędrzejów
QNAP
TS-x51
Ethernet
802.11n (Wi-Fi 4)
Witajcie

Ostatnio doszedłem do wniosku ze chce zacząć swoja przygodę z nasem.
Trzy sprawy skłoniły mnie do tego:
1. Padł mi dysk usb (ADATA) i niestety część zdjęć mojej pociechy poszło z dymem, 80% się uratowało.
2. Z racji chęci oglądania filmów 3D i HD na TV czy tunerze nie chce ich kopiować na peny (16GB niekiedy nawet jeden nie wejdzie) a dysk usb patrz wyżej padł.
3. Najważniejsza związana z moja praca, uruchomienie serwera ftp z archiwizacjami (robionymi z zewnątrz) oraz aktualizacjami dla programów i systemów, które obsługuje.

Wybór początkowo żeby załapać bakcyla padł na QNAP 112 oraz dysk Seagate SV35 1TB, w drodze jest 2 TB.
Później jeśli wsio ogarnie zmienię sobie na coś z obsługa RAID dla bezpieczeństwa i wygody czy szybkości.

Posiadam net w domu 50mbit/20mbit na razie jeszcze bez zewnętrznego ip wiec moja zabawa z ftpem musi poczekać, ale prośba po tych wywodach do Was. czy samo zewnętrzne ip oraz puszczenie portów wystarczy, czy jest jeszcze coś dodatkowego o czym muszę powiedzieć swojemu dostawcy żeby mi odblokował?

Wiem ze możliwości ma spore, ale do czego jeszcze jeśli chodzi o to co napisałem mogę wykorzystać qnapa? Jakie apki s a niezbędne poza tymi co są już wgrane aby bardziej w domu go wykorzystać?

Pozdrawiam i dzięki za pomoc
Hubert
 
Witaj fredziopl.

czy samo zewnętrzne ip oraz puszczenie portów wystarczy

tak

Dodatkowo musisz zaprowadzić stosowną politykę bezpieczeństwa. W opcji zabezpieczenia i przez odpowiednie ustawienie przywilejów dla użytkowników. Ewentualnie w stosunku do udziałów. Wczoraj ktoś pytał o ograniczenie dostępu na początek pozaglądaj tam. ;)Aaaa ... jeszcze jedno dodatkowo do dyspozycji jest ciekawa usługa mycloudnas. ;-D
 
:)
Wrażenia ogólnie bardzo dobre. DLNA szybko i sprawnie poszło, jak dla mnie prędkość działania, transferu i dostępu bardzo szybka nawet więcej niż satysfakcjonująca.
Odnośnie ftpa dodam jak uruchomię.

Pozdrawiam