QNAP TS-251 czy TS-251+ -2G

fraszczu

Nowy użytkownik
Noobie
4 Grudzień 2015
8
2
3
45
QNAP
null
Ethernet
100 GbE
Witam wszystkich serdecznie, otoz zanosze sie z zamiarem zakupu jednego z wymienionych w temacie " dyskow sieciowych " i prosilbym o rade co wybrac zwazywszy na to ze roznica w cenie jest dosc spora.
W tej chwili posiadam takie male ustrojstwo na androidzie podlaczane do telewizora przez HDMI dzieki ktoremu moge uzywac programu XBMC/KODI. NIestety juz mnie tak wnerwia z racji tego ze klatkuje przy filmach 1080p i ogolnie czesto sie wiesza. Jest to jeden z powodow dla ktorego chcialbym zakupic Qnap tS-?.
Napisze jaki mam pomysl na ten dysk sieciowy:

1. Jak napisalem wstepnie mozliwosc uzywania programu XBMC/KODI i tak aby filmy 1080p nie klatkowaly.
2. Postawienie malej strony www ( moze kilka ) z obsluga php i baz danych sql
3. Postawienie ( choc niewiem czy jest to mozliwe na tym sprzecie ) serwera poczty mail
4. Obsługa sieciowa multimediów ( np. ogladanie filmow, zdjec itp. na innych sprzetach w sieci )
5. tzw chmura a'la dropbox

Poza tym wszystkim oczywiscie QNAP posluzylby mi do trzymania wszystkich malo uzywanych plikow zdjec itp w swoich zasobach a nie na moim kompie.
Zastanawialem sie czy bylaby tez mozliwosc postawienia serwera teamspeak3 na takim sprzecie.
Oczywiscie na koniec aby byl jak najnizszy pobor mocy.
Inne zalety i mozliwosc o ktorych teraz niemam pojecia, a ktore moga mi sie przydac bede odkrywal w trakcie :)
Z gory dzieki za rady.....
 
1. Jak napisalem wstepnie mozliwosc uzywania programu XBMC/KODI i tak aby filmy 1080p nie klatkowaly.
Obraz bezpośrednio pod HDMI na TV, OK

2. Postawienie malej strony www ( moze kilka ) z obsluga php i baz danych sql
Jeśli lubisz opóźnienia, to spoko. Im więcej baz tym więcej RAMu.

3. Postawienie ( choc niewiem czy jest to mozliwe na tym sprzecie ) serwera poczty mail
Można - nie polecam, chyba ze masz baaardzo małe wymagania i lubisz grzebać.

4. Obsługa sieciowa multimediów ( np. ogladanie filmow, zdjec itp. na innych sprzetach w sieci )
Generalnie tak.

5. tzw chmura a'la dropbox
Po spełnieniu pewnych wymogów, spoko.

Oczywiscie na koniec aby byl jak najnizszy pobor mocy.
Widziałeś energooszczędny serwer WWW ? Bo ja nie i nie grozi nam to.

Generalnie model 251 będzie dobrym wyborem ale dałbym minimalnie 4 GB RAMu, jeśli chcesz coś rzeźbić w PHP i MariaDB/MySQLu to nawet więcej.
 
RAM to nie problem mozna dokupic, pytanie tylko jak ten procesor wytrzymuje...
 
do multimediów i obsługi systemu da rade - jak zaczniesz dawać w palnik PHP/SQLem to oczekuj zwolenienia obrotów - cena All-In-One.
 
Generalnie ten procek z 251+ jest duzo bardziej wydajny ?? Jesli to ma byc jakas mala roznica to mysle ze bez sensu wydawac 500zl wiecej.
Jeszcze ostatnie pytanie czy mozna wlasnie jakies male aplikacje serwerowe postawic typu teamspeak3 dla kilku osob....
 
Jeszcze jedno pytanie co do kodi/xbmc, czy wszystkie addony ktore dzialaja na kompie dzialaja tez tak samo na qnap'ie ( typu 1channel, IceFilms itp itd )??
Gdzies na zagranicznym forum wyczytalem ze ktos mial problem z aktualizacja/sciaganiem addonow stad te pytanie. Na chlopski rozum powinno dzialac, ale wole dopytac...
 
Wersja KODI na QNAPa jest specjalnie kompilowana pod niego - więc coś ma prawo nie działać.
 
Dzieki za odpowiedzi.
Na moje nieszczescie poczytalem troche i zainteresowal mnie jeszcze model TS-253PRO. Mam nadzieje ze TS-251 wystarczy do moich zastosowan i nie bede sobie plul w twarz ze nie dolozylem 300-400zl na wydajniejszy sprzet :)
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
Kupiłeś serwer? Który. Sam sie teraz waham między TS-251, a TS-251+. Te 4 rdzenie w + dają realnie większą wydajność?
 
Wybralem inne rozwiazanie, wydaje mi sie bardziej oplacalne, ale tez przy okazji moze troche trudniejsze do ogarniecia dla laika, nie wiem mi nie sprawilo problemow :)

Nie wiem czy moge pisac o tym moim rozwiazaniu na forum qnapa :)

Otoz zakupilem plyte: ASRock Q1900B-ITX do tego kupilem fajna obudowe.

aimages.okazje.info.pl_p_komputery_1178_in_win_60w_zewnetrzny_zasilacz_dic0104.jpg


Zainstalowalem darmowy OpenMediaVault i smiga jak ta lala, a cenowo wyszlo wiele taniej niz gotowy produkt qnapa. Poki co jestem mega zadowolony.
Moje zakupy sa tutaj: Sklep internetowy Morele
do tego kosci pamieci ( max 16 GB ), ja kupilem narazie 2G Ramu. Wszystko za okolo 600zl.
Podlaczylem jeden dysk wewnetrzny 1GB i jeden przenosny tez 1GB takze narazie mi starczy.
Sprzet zuzywa okolo 20-30W pradu.
Jedynie czego nie mam to KODI, ale mysle ze na to tez by byla rada i mozliwosc zainstalowania. Na razie uzywam do KODI innego sprzetu.
Jezeli chcesz miec wszystko drozej i bez wysilku, pewnie z latwiejsza obsluga i przejrzystym menu to bierz QNAPA, ja postawilem na rozwiazanie te co napisalem. Jezeli chodzi o wersje z + czy bez to oczywiscie tego nie wiem i nie odpowiem, ale ja mialem wkoncu wziac z "plusikiem". Pozdrawiam.
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
ale skoro masz tym tylko openmediavault, to znaczy że nie masz NAS-a. Faktycznie nie był ci potrzebny qnap tylko HTPC.
 
ale skoro masz tym tylko openmediavault, to znaczy że nie masz NAS-a. Faktycznie nie był ci potrzebny qnap tylko HTPC.

Wybacz, ale nie rozumiem ( mozliwe ze jestes mi w stanie wytlumaczyc ). OpenMediaVault ma i to i to. Dla przypomnienia:

Network Attached Storage (NAS) – technologia umożliwiająca podłączenie zasobów pamięci dyskowych bezpośrednio do sieci komputerowej.

Home Theater Personal Computer (w skrócie HTPC) lub Media PCkomputer pełniący rolę centrum multimedialnego.

OpenMediaVault posiada obie funkcje i wiele wiecej, zreszta tak jak i QNAP. Tak jak pisalem nie wiem dokladnie jak to jest z QNAP'em, ale napewno jego zaleta jest latwosc obslugi.
 
Kolego malinowy OpenMediaVault nie ma startu do QNAP'a nawet sprzed kilku lat.
Zacytuje samego siebie z artykułu: How-To - Polacy nie gęsi i swojego QNAP-a z pulpitem mają!
Ochrona danych to dobry powód na zakup nowego gadżetu, jakim staje się serwer NAS. Prawda jest taka, że dziś poszukujemy nie tylko magazynu a oferowanych w nim usług. Zatem czy NAS to magazyn danych czy gadżet jak smartfon? - o ile postrzegamy jeszcze smartfony jak gadżety. Przecież sztaby jajogłowych laborantów na okrągło główkują, testują nowe rozwiązania a ostatnio nawet chmury z chłopakami z NASA - tak, tego od kosmosu NASA!

Powtarzający się Kowalski nie daruje i ciągle komentarze pisze: „taniej złożyć samemu”. To niech Kowalski składa i siwe włosy z głowy wyrywa. Smartfona pewnie już ma – złożonego!
I to właśnie model osoby, którą jesteś! Bo ani nie kupiłeś, musiałeś sam instalować, ani to nie ma supportu, ani komfortu, a tym bardziej nie jest to luksusem i ułatwieniem. Prawda jest taka: QNAP jest drogi, ale płacisz za rozwijane regularnie oprogramowanie. Ty wolałeś złożyć samemu i brać udział w dyskusji na temat oprogramowania, którego nie widziałeś. OMV nie ma startu do QNAPa sprzed kilku lat! Mimo wszystko udowodniłeś, że potrafisz samemu - ale wątpię aby to miało wymierne korzyści.
 
Ty wolałeś złożyć samemu i brać udział w dyskusji na temat oprogramowania, którego nie widziałeś. OMV nie ma startu do QNAPa sprzed kilku lat! Mimo wszystko udowodniłeś, że potrafisz samemu - ale wątpię aby to miało wymierne korzyści.
Jedyne co napisalem to ze qnap co za tym idzie jego oprogramowanie jest latwiejsze w uzytkowaniu, mozna uznac to jako wlasnie ten komfort o ktorym wspomniales. Nie chce brac udzialu w zadnej dyskusji bo qnapa nie znam od strony praktycznej. Napisalem tez co posiada OMV i QNAP patrzac na ogół, posilkujac sie jedynie wiedza z internetu. Nigdzie nie chcialem udowadniac wyzszosci jednego nad drugim, lub dzielic sie moja wiedza na temat oprogramowania QNAPA, ktorego nie mam. Mozliwosci jakie posiada OMV w zupelnosci mi wystarczaja do wszystkiego o czym napisalem w pierwszym poscie tego tematu.

1. Jak napisalem wstepnie mozliwosc uzywania programu XBMC/KODI i tak aby filmy 1080p nie klatkowaly.
- Tego akurat w tej chwili nie posiadam, sluzy mi do tego co innego

2
. Postawienie malej strony www ( moze kilka ) z obsluga php i baz danych sql
- Bez problemu

3
. Postawienie ( choc nie wiem czy jest to mozliwe na tym sprzecie ) serwera poczty mail
- Tym sie narazie nie bawilem

4.
Obsługa sieciowa multimediów ( np. ogladanie filmow, zdjec itp. na innych sprzetach w sieci )
- OMV posiada bardzo fajny PLEX jak i EMBY

5.
tzw chmura a'la dropbox
- OWNCLOUD


z tymi rzeczami dalem rade, tyle , kropka.

Kolego malinowy OpenMediaVault nie ma startu do QNAP'a nawet sprzed kilku lat

Pewnie QNAP bardziej by mi odpowiadal swoim zajebistym menu i latwoscia konfiguracji ( tyle widzialem na YT ) i na pewno masz tu racje, ale wiem ze to co mam mi wystarcza do wszystkiego do czego chcialem go przeznaczyc. Pozdrawiam