Pomoc QNAP TS-253A padły oba dyski bez ostrzeżenia - odzyskanie danych

szymonrc

Nowy użytkownik
Noobie
2 Maj 2023
4
0
1
39
QNAP
TS-x53A
Ethernet
100 Mbps
Cześć, opiszę mój problem od początku:
Wczoraj zauważyłem, że na moim QNP świeci się na czerwono dioda Power, na komputerach utraciłem dostęp do podmapowanych dysków.
Zresetowałem zasilanie Qnap, po tym Dioda power już świeciła się na zielono, oraz jedna dioda od dysku (nr 2) też na zielono, dioda od dysku nr 1 w ogóle się nie świeci.

Próbowałem zalogować się do QNAP z użyciem adresu IP, który był wcześniej przypisany do urządzenia, po sprawdzeniu Qfinder okazało się, że adres i nazwa NAS są inne.
Dotychczasowe hasło admin przestało działać. Tak jakby ustawienia same się zresetowały do fabrycznych, bo zalogowałem się na domyślne hasło Admin.
Statusy dysków mają błędy i ostrzeżenia, co też mnie dziwi, ze oba dyski na raz wykazały usterki bez wcześniejszego ostrzeżenia. Dyski były spięte w RAID 1.
Pierwszy dysk na czerwono ze statusem Błąd, drugi na pomarańczowo z Ostrzeżeniem (błędy smart).
Po przejściu do zakładki pamięci masowe Brak woluminów i/lub pul pamięci. Próba opcji Odzyskaj -> Dołącz i odzyskaj pulę pamięci zwraca komunikat "Nie wykryto żadnych pul magazynu ani woluminów statycznych". Po wejściu w

Uprawnienia i próbie przywrócenia domyślnych folderów udostępnionych mam komunikat, że "Domyślne udziały systemu już istnieją".
Wymontowałem fizycznie jeden dysk i podpiąłem go przez zewnętrzną kieszeń po USB do NAS i teraz go widzę w zewnętrznych pamięciach masowych, ale też z błędami: Wykrywa 5 partycji, z czego dostęp jest tylko do 1 i 4, a 2,3,5 mają status niezainicjalizowany.

Jakie dalsze kroki mogę podjąć, żeby uratować dane?
 

Załączniki

  • qnap 6tb fail.JPG
    qnap 6tb fail.JPG
    148,1 KB · Wyświetleń: 42
po sprawdzeniu Qfinder okazało się, że adres i nazwa NAS są inne.
uszkodzone pliki z konfiguracją NAS , bądź uszkodzony dysk (no i jeszcze ram wchodzi w rachube ...)

Statusy dysków mają błędy i ostrzeżenia
Przetestuj oba dyski programem PC od producenta - jeśli mają błędy , to wiesz co to oznacza ?

co też mnie dziwi, ze oba dyski na raz wykazały usterki bez wcześniejszego ostrzeżenia.
dyski kupione w tym samym czasie ? to prawo serii xD

Próba opcji Odzyskaj -> Dołącz i odzyskaj pulę pamięci zwraca komunikat "Nie wykryto żadnych pul magazynu ani woluminów statycznych"
Raczej zapoznawałbym się z R-Studio .. i pada pytanie gdzie jest BACKUP NASA ?!

Jakie dalsze kroki mogę podjąć, żeby uratować dane?
R-Studio i próba podpięcia sie po partycje (jak nie pójdzie .. auć - czasochłonne skanowanie..lepiej żeby ci ups działał w kompie).. zakładając że chociaż jeden dysk jeszcze jakoś żyje.
 
  • Lubię to
Reakcje: jerry1333
Przebrnąłem do pozycji "R-studio", dysków nie chciałem już katować dodatkowymi testami. Wygląda to tak, jak na załączonym zdjęciu. Nie będę chyba dalej walczył na żywym organizmie. Jutro spróbuję zrobić kopię chociaż jednego dysku 1:1 i dalej walczyć na zgranym obrazie, żeby nie pogorszyć sytuacji. Chyba, że macie inne sugestie? Słaby jestem w linuxa, więc wszelkie rady są na wagę złota.
 

Załączniki

  • rstudio.JPG
    rstudio.JPG
    192,6 KB · Wyświetleń: 54
Oba dyski mają bad sectory (oba w różnych miejscach) - przykładowe foto dysku nr 1. Udało mi się zgrać obrazy każdego z nich. Przydałaby mi się pomoc/tutorial jak odtworzyć teraz z tego Raid 1- fajnie jakby dało się odtworzyć dane z tych obu dysków z zachowaniem struktury plików. Jak puszczę scan któregoś z obrazów z osobna to domniemam, że R-Studio wypluje wszystko co uda mu się wydobyć łącznie z danymi wcześniej skasowanymi z dysków?

wdred1 badsectors.JPG
 
Pełny skan z R-Studio wypluwa masę plików pogrupowanych kategoriami, ale przy tej ilości danych jest z tego niezły bałagan. Na dysku były chociażby skatalogowane zdjęcia datami, a po skanie jest to w zbiorczym folderze. Próbowałem jeszcze darmowej wersji programu Reclaime i tu pięknie od razu po skanie zamontowanego obrazu dysku wyświetla całą strukturę folderów. Niestety darmowa wersja pozwala tylko na podgląd plików bez możliwości ich zapisu. Czy w R-Studio da się w prosty sposób odbudować drzewo katalogów?
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. r-studio
  2. R-Studio z know-how
  3. smart usb hdd
  4. status na czerwono
  5. TS-253A
  6. dysk ssd do TS- 253A
  7. raid
  8. reclaime
  9. odzyskanie danych
  10. ts-212 odzyskanie
  11. fabrycznych
  12. raid 1 odzyskanie danych
  13. błędy