QNAP TS-253Be -> Firmware: 4.5.2 -> 16 GB Ram -> Intel® Celeron® J3455 ->

asystentbackup

The C.O.W.
Beginner
24 Luty 2021
27
7
3
46
QNAP
TS-210
Ethernet
1 GbE
Może komuś przyda się taka wiedza.

TS-253Be ma dwa gniazda pamięci. W urządzeniu jest Celeron J3455. Na karcie procesora możemy przeczytać:

ai.ibb.co_S0nNYPJ_celeron.jpg

To samo mówi Qnap:
ai.ibb.co_fD1SxWS_qnap8gb.jpg

Mimo to na wielu forach można przeczytać, że spokojnie można wrzucić 16 GB i nie będzie problemu.

Tak też zrobiłem - wrzuciłem dwie kości Patriot DDR3L 8GB 1600CL11 - system je wykrył - ale długo miałem wątpliwości czy procesor będzie potrafił zaadresować komórki pamięci ponad 8GB. Obawiałem się, że faktycznie można wsadzić dwa x 8 GB, system to będzie widział, ale korzyści z tego nie będzie, bo do wykorzystania będzie tylko 8 GB. I faktycznie przez ostatnie 7 dni maksymalne zużycie RAM oscylowało wokół 6~7 GB.

Dzisiaj jednak:

ai.ibb.co_TvCptfL_htop_ram.jpg

Czyli faktycznie działa i system wykorzystuje całe 16GB. Nie pytajcie co pożarło RAM, bo qnap dostał takiej zawiechy, że nie mogłem w htopie zmienić kolejności sortowania...
 
  • Lubię to
Reakcje: 1 osoba
Robilismy juz ten test jakis czas temu.
PS. Znacznie łatwiej było zrobić ramfs w pamieci o wartosci 14GB i zapchac jedynkami.
;p
 
  • Lubię to
Reakcje: Silas Mariusz
free -m prawde Ci powie
ah - no tylko support qnapa będzie czasami marudził że masz wiecej ramu niż ustawa przewiduje.
 
Hej.
@asystentbackup można wykorzystać 16 GB jeśli zrobisz wirtualną maszynę i przydzielisz 8 GB RAM dla niej właśnie wraz z rdzeniami procesora a pozostałe 8 zostawisz dla QTSa. Wtedy to wykorzystasz :)
 
  • Lubię to
Reakcje: asystentbackup