Recenzja QNAP TS-669 Pro

Serwery NAS stają się coraz bardziej popularne w małych i średnich firmach, gdyż stosunkowo niewielkim kosztem zapewniają kompletne rozwiązanie do zabezpieczania danych. W zależności od indywidualnych potrzeb można wybierać wśród urządzeń o szerokiej rozpiętości konfiguracji sprzętowej i ilości obsługiwanych dysków. Liczy się też oprogramowanie i jego możliwości: zarówno to zainstalowane na serwerze, jak i to dodawane do niego dla różnych systemów operacyjnych .

Dziś przyjrzymy się bliżej sześciodyskowemu modelowi jednego z liderów rynku, firmy QNAP. TS-669 Pro wyposażony jest w dwurdzeniowy procesor Intel Atom D2700 taktowany zegarem o częstotliwości 2,13 GHz oraz 1 GB pamięci operacyjnej RAM. Czy spełnia oczekiwania osób dla których został przeznaczony? Postaramy się to sprawdzić w poniższej recenzji.

awww.backupacademy.pl_wp_content_uploads_2012_10_ts669pro.png

QNAP TS-669 Pro to potężny i solidny NAS. Pomieści aż sześć dysków twardych, co daje możliwość stworzenia bezpiecznego urządzenia do przechowywania danych. Niezaprzeczalną jego zaletą jest łatwość rozbudowy pamięci RAM, co z pewnością zwiększy komfort pracy w większych sieciach firmowych. Procesor zapewnia odpowiednią wydajność a prędkości transferów z wolumenów zaszyfrowanych dochodzące do 30 MB/s, to bardzo dobry wynik jak na serwer bez sprzętowego wspmagania szyfrowania. Jedyny serwer w naszym rankingu który w tej czynności jest szybszy od testowanego urządzenia to S DS3611xs. W innych testach testowane urządzenie bez problemów osiąga wyniki przesyłania danych na poziomie 100 MB/s.

Kolejną jego zaletą jest świetne oprogramowanie: zarówno wewnętrzne (uruchamione na serwerze) jak i zewnętrzne, przeznaczone do komputerów klientów. System operacyjny QNAP’a obsługuje prawie wszystkie protokoły wykorzystywane do tworzenia kopii bezpieczeństwa danych jakie do tej pory wymyślono. Do tego w komplecie znajduje się bardzo dobry program do tworzenia kopii zapasowych NetBak Replicator. Co istotne, bez ograniczonej ilości licencji dla klientów, co ma miejsce w niektórych konkurencyjnych produktach. Niestety program ten przeznaczony jest tylko pod systemy operacyjne z rodziny Windows. Mamy jednak nadzieję, że producent opracuje również wersje przeznaczone dla innych systemów operacyjnych.

Nie można też zapominać o dwóch interfejsach sieciowych i możliwości ich łączenia. Pozwala to – przy odpowiednim skonfigurowaniu – na utrzymanie połączenia z serwerem nawet po awarii części sieci. Dyski twarde można skonfigurować we wszystkich, najpopularniejszych trybach RAID, dzięki czemu nawet najbardziej wymagający administrator znajdzie coś dla siebie.

Osobną kwestią jest cena. TS-669 Pro w chwili pisania tej recenzji kosztuje prawie 4000 złotych. Jest to duża kwota jak na urządzenie do którego konieczne jest jeszcze dokupienie dysków twardych. Biorąc jednak pod uwagę rynek docelowy, wygodę jego użytkowania oraz możliwości, cena ta wydaje się usprawiedliwiona.

Pełny test dostępny tutaj: http://dyski.cdrinfo.pl/artykuly/nas/qnap-ts669pro/index.php

Kontynuuj czytanie...
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. ds3611xs