Pomoc QVPN na osobnym interfejsie a kabel sieciowy?

ghost212

Entry Technician
Q Associate
27 Styczeń 2017
46
3
8
35
QNAP
TVS-hx74
Ethernet
802.11ac (Wi-Fi 5)
Cześć, chciałem dopytać albo się po prostu upewnić.
Internet do Qnapa leci na interfejsie 1
QVPN spięty z wirtualnym switchem, a ten podpięty pod interfejs 2 [na którym zrobiłem vlan] (tak żeby spięcie się po vpn nie miało wyjścia nigdzie poza qnapa i abym mógł udostępniać po vpn konkretne usługi na interfejsie)
Problem w tym, że virtual switch nie łączył się z interfejsem póki ten nie był aktywny, więc musiałem wpiąć kabel sieciowy do eth2 i drugi koniec wpiąłem do routera, z którego qnap bierze internet przez interfejs 1.
Problem / pytania brzmi:
a) czy nie da się tego jakoś obejść i faktycznie muszę mieć spięty kabel w tym interfejsie z jakimś urządzeniem? Nawet z wyłączonym laptopem intefejs był aktywny. Bo to trochę nonsens, skoro nigdzie dalej tym interfejsem nie chcę wychodzić
b) skoro go obecnie spiąłem z tym routerem, który jest w całej sieci to czy jest zagrożenie że jakieś dane będą latały, będzie dostęp do całej sieci przez ten interfejs, a tym samym po spięciu z VPN.
Jeżeli to by budziło jakieś zagrożenia i nie było wyjścia to spiąłbym ETH2 z byle czym aby tylko był aktywny, np. z wyłączonym laptopem do grania.

Z góry dzięki za poświęcony czas.


Wersja oprogramowania Firmware: 4.5.1
Build: 2020-11-23
Model serwera: QNAP TS-453B